Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 listopada 2017 r.
14:40

Deptak do zmiany. Co jeszcze w planach?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
84 37 A A

Przebudowa starej części deptaka ma przypieczętować odnowę centrum Lublina, która zaczęła się od Ogrodu Saskiego i przeniosła później na pl. Litewski. W kolejce czekają już następne miejsca, w których powinno nam się wypoczywać przyjemniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do połowy maja od Lubartowskiej do Kapucyńskiej wymieniana ma być nawierzchnia, oświetlenie i drzewka. Odnowiony będzie też pl. Łokietka znajdujący się przed Ratuszem i Bramą Krakowską. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku, więc władze miasta trzymają kciuki za ciepłą zimę.

Zmiany, zmiany...

– Większość prac odbędzie się właśnie zimą – wyjaśnia Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Na szczęście nie są planowane roboty wymagające głębokich wykopów. Podziemne instalacje zostaną nietknięte.

Zamiast płyt i kostki z betonu będzie kostka i płyty z granitu. Zamiast klonów mają rosnąć platany, sadzone wprost do gruntu, bez otaczania murkami. Zniknie też jeden pas ruchu na ul. Królewskiej i Lubartowskiej, ten zarezerwowany dziś dla komunikacji miejskiej, który zostanie wchłonięty przez chodnik. Latarnie nie będą już stały w dwóch rzędach, ale w jednym. Świecić nam mają takie same lampy, jak te w parkowej części pl. Litewskiego, ale montowane po dwie na jednym słupie.

Nowa fontanna na placu Litewskim

Fontanna gwiazdą

Odnowiona część starego deptaka ma nawiązywać do nowej promenady zbudowanej w ramach zakończonej w tym roku przebudowy pl. Litewskiego. Główną gwiazdą placu jest multimedialna fontanna, ale to tylko najbardziej rzucająca się w oczy spośród wielu zmian, które zaszły w tym miejscu. Na nowych siedziskach aż 650 osób może spędzać wolny czas, pielęgnacji poddano stare drzewa, posadzono nowe, powstały też nowe urządzenia do zabawy, podziemny szalet. Są też specjalne miejsca, gdzie można podłączyć zasilanie na potrzeby organizacji imprez plenerowych i uroczystości.

Ułożenie nowych materiałów i montaż urządzeń został poprzedzony badaniami archeologicznymi. – Dotykaliśmy gruntu sprzed lokacji Lublina – nie kryje ekscytacji Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Dzięki staraniom archeologów udało się m.in. wydobyć (a dzięki temu wyeksponować) wiekowe nawierzchnie traktu biegnącego w miejscu dzisiejszego Krakowskiego Przedmieścia koło hotelu Europa.

Przy okazji efektowną iluminację zyskały stojące przy placu zabytkowe pałace, których gospodarzem jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Podświetlona została również fasada zabytkowego kościoła i klasztoru kapucynów, która teraz przechodzi metamorfozę mającą przywrócić dawny wygląd dwukolorowej elewacji.

Cała inwestycja w pl. Litewski kosztowała 50 mln zł, przy czym z kieszeni lubelskich podatników pochodzi zaledwie 16 mln zł, większość kosztów pokryła unijna dotacja.

Kamery czuwają

Unijne fundusze pozwoliły wcześniej zadbać o Ogród Saski, gdzie odnowione zostały wszystkie alejki i zieleńce, na których pojawiły się kwiatowe kompozycje. Rozstawiono także nowe ławki, które można swobodnie przestawiać. Muszla koncertowa pozbyła się ogrodzenia i przestała być miejscem płatnych imprez. Od dłuższego czasu jest nieczynna, bo konieczna okazała się wymiana zadaszenia sceny. Do parku sprowadzono pawie, zakazano natomiast wstępu z psami, co jednym się podoba, a innych oburza. Pilnowania porządku pomaga tutaj sieć kamer miejskiego monitoringu. Przebudowa kosztowała około 13 mln złotych.

Jesień w Ogrodzie Saskim w Lublinie

Ogród wodny

W kolejce do odnowy czekają kolejne przestrzenie publiczne. Projektowana jest przemiana w parku Ludowym, gdzie prace mają ruszyć w przyszłym roku. – Mamy już pozwolenie na budowę – podkreśla prezydent. Zakończenie prac planowane jest na późne lato 2019 r. Wtedy park ma wyglądać inaczej niż dziś.

– Będą alejki, oświetlenie, monitoring, place zabaw, również place do zabaw ze zwierzętami. Będą ogrody, w których można będzie się zapoznać z roślinnością typową dla tego typu środowiska. Przestrzeń publiczna do spacerów, uprawiania joggingu, jazdy rowerem – wymienia Szczepańska. – Będzie również amfiteatr wodny, ogród wodny, przy którym będzie można się ochłodzić – dodaje. W planach jest także nowa kładka nad Bystrzycą, nowy bulwar po parkowej stronie rzeki, przystań kajakowa i dwa szalety publiczne.
Koszt wszystkich prac oszacowano na 18 mln zł. Odnowa Ludowego ma naprawić nieco błędy popełnione wiele lat temu przy zakładaniu parku na podmokłym terenie.

Od podstaw budowany jest natomiast nowy park w dzielnicy Kalinowszczyzna, gdzie spacerowe alejki i nowa zieleń pojawi się przy ul. Zawilcowej, w miejscu dawnej oczyszczalni ścieków i wysypiska śmieci. Park przy Zawilcowej ma być gotowy w przyszłym roku, a jego koszt to ponad 6 mln zł.

Powąchać i dotknąć

Przy Zawilcowej trwają już prace związane ze zmianą ukształtowania terenu, potem przyjdzie czas na sadzenie roślinności, która ma zdecydowanie dominować nad alejkami i urządzeniami do rekreacji. Wytchnienie ma tutaj dawać przyroda.

W projekcie znalazł się na przykład specjalny ogród sensoryczny, który ma pobudzać wszystkie nasze zmysły: ma pachnieć kwiatami, brzęczeć pszczołami, masować stopy alejkami z różnych materiałów, a wzrok mają cieszyć barwne rośliny ozdobne, albo dolina Bystrzycy oglądana ze specjalnego tarasu widokowego. Ktoś pyta o zmysł smaku? Zioła, owszem, będą, ale ich podskubywanie raczej nie będzie mile widziane.

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 01:11
Na dzień dzisiejszy a raczej wieczór, zwłaszcza sobotnio-niedzielny, deptak jest miejscem marszu rozbestwiotnych pijanych bysiorków drących japę na całą ulicę a zasługujących na rzucenie na glebę i pałą po łbie i paralizatorem po kroczu!
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 16:16
Czy ktoś zatrzyma tego pseudo-gospodarza, który szasta pożyczanymi pieniędzmi na bzdury? Nie ma innych pilniejszych potrzeb w tym mieście? Jak można tak marnotrawić publiczne pieniądze? Wojciech Górski.
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 11:34
ja sie pytam gdzie Sowińskiego 4 pasmowa?
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 o 14:53
Oczywiście wieśniakom nic sie nie podoba, chcieliby tylko jeździć swoimi autami, siedzieć w domu i zbierać socjale.
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 o 13:28
kuźwa, tylko PO CO ???!!! wszystko sie trzymie, dziur nie ma a wrecz przeciwnie - gladko jest ... sensowniej byloby za te ciezkie pieniadze wybudowac przejscie podziemne przy Bramie Krakowskiej bo w szczycie komunikacyjnym przejechac tamtedy to istny cyrk - jak sie nie wymusi na pieszych to mozna i godzine stac .... takie od Hanki Swietoduskiej az pod sama Brame ....
Avatar
Gość / 5 listopada 2017 o 22:11
Ja to chcę wejść jak normalny czlowiek z moim pieskiem do Saskiego!!!
Avatar
abc / 5 listopada 2017 o 09:23
undefined napisał:
Kamienice się rozpadają,mnóstwo uliczek w centrum ma zniszczone nawierzchnie (chodniki) ogólnie poza krakowskim mamy totalny upadek ze śmierdzącymi bramami a tu kosmetyka za ciężkie miliony.Obecna władza już się nie opamięta,oby do wyborów!Nie jestem z PiS-u ,jestem człowiekiem który ma oczy i przede wszystkim zdrowy rozsądek.
 Typowe lubelskie podejście. Narzekać narzekać narzekać. Co do remontu - mam nadzieję, że porządne materiały dadzą. I życzyłbym sobie, żeby na odcinku od 3 Maja, aż po Bramę Grodzką włącznie, miasto zaczęło sobie wreszcie efektywnie dawać radę z wjeżdżającymi i parkującymi samochodami...
 Typowe lubelskie podejście. Narzekać narzekać narzekać. Co do remontu - mam nadzieję, że porządne materiały dadzą. I życzyłbym sobie, żeby na odcinku od 3 Maja, aż po Bramę Grodzką włącznie, miasto zaczęło sobie wreszcie efektywnie dawać radę z wjeżdżającymi i parkującymi samochodami... rozwiń
Avatar
Gość / 5 listopada 2017 o 03:43
Na odchodne Łysy chce oszpecić Lublin. PO co zegarek?Żeby witał noc.
Avatar
Gość / 5 listopada 2017 o 03:40
Nad starym deptakiem Lublina przydałby się dach. Od d.MKKiP do Europy. Ten pasaż żyłby i wiosną, latem, jesienią i zimą. Lekki dach nad tym odcinkiem Lublina do przemyślenia.
Avatar
Gość / 4 listopada 2017 o 23:58
Tylko Chopina i okopowa jak w Azji. Syf, zieleń denna i samochody parkujace wszedzie
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 01:11
Na dzień dzisiejszy a raczej wieczór, zwłaszcza sobotnio-niedzielny, deptak jest miejscem marszu rozbestwiotnych pijanych bysiorków drących japę na całą ulicę a zasługujących na rzucenie na glebę i pałą po łbie i paralizatorem po kroczu!
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 16:16
Czy ktoś zatrzyma tego pseudo-gospodarza, który szasta pożyczanymi pieniędzmi na bzdury? Nie ma innych pilniejszych potrzeb w tym mieście? Jak można tak marnotrawić publiczne pieniądze? Wojciech Górski.
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 11:34
ja sie pytam gdzie Sowińskiego 4 pasmowa?
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 o 14:53
Oczywiście wieśniakom nic sie nie podoba, chcieliby tylko jeździć swoimi autami, siedzieć w domu i zbierać socjale.
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 o 13:28
kuźwa, tylko PO CO ???!!! wszystko sie trzymie, dziur nie ma a wrecz przeciwnie - gladko jest ... sensowniej byloby za te ciezkie pieniadze wybudowac przejscie podziemne przy Bramie Krakowskiej bo w szczycie komunikacyjnym przejechac tamtedy to istny cyrk - jak sie nie wymusi na pieszych to mozna i godzine stac .... takie od Hanki Swietoduskiej az pod sama Brame ....
Avatar
Gość / 5 listopada 2017 o 22:11
Ja to chcę wejść jak normalny czlowiek z moim pieskiem do Saskiego!!!
Avatar
abc / 5 listopada 2017 o 09:23
undefined napisał:
Kamienice się rozpadają,mnóstwo uliczek w centrum ma zniszczone nawierzchnie (chodniki) ogólnie poza krakowskim mamy totalny upadek ze śmierdzącymi bramami a tu kosmetyka za ciężkie miliony.Obecna władza już się nie opamięta,oby do wyborów!Nie jestem z PiS-u ,jestem człowiekiem który ma oczy i przede wszystkim zdrowy rozsądek.
 Typowe lubelskie podejście. Narzekać narzekać narzekać. Co do remontu - mam nadzieję, że porządne materiały dadzą. I życzyłbym sobie, żeby na odcinku od 3 Maja, aż po Bramę Grodzką włącznie, miasto zaczęło sobie wreszcie efektywnie dawać radę z wjeżdżającymi i parkującymi samochodami...
 Typowe lubelskie podejście. Narzekać narzekać narzekać. Co do remontu - mam nadzieję, że porządne materiały dadzą. I życzyłbym sobie, żeby na odcinku od 3 Maja, aż po Bramę Grodzką włącznie, miasto zaczęło sobie wreszcie efektywnie dawać radę z wjeżdżającymi i parkującymi samochodami... rozwiń
Avatar
Gość / 5 listopada 2017 o 03:43
Na odchodne Łysy chce oszpecić Lublin. PO co zegarek?Żeby witał noc.
Avatar
Gość / 5 listopada 2017 o 03:40
Nad starym deptakiem Lublina przydałby się dach. Od d.MKKiP do Europy. Ten pasaż żyłby i wiosną, latem, jesienią i zimą. Lekki dach nad tym odcinkiem Lublina do przemyślenia.
Avatar
Gość / 4 listopada 2017 o 23:58
Tylko Chopina i okopowa jak w Azji. Syf, zieleń denna i samochody parkujace wszedzie
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Metraco Zagłębie Lubin – MKS Perła Lublin 20:24. Złoto już w środę?

Metraco Zagłębie Lubin – MKS Perła Lublin 20:24. Złoto już w środę? 1 0

Superliga piłkarek ręcznych MKS Perła wygrywa kolejną odsłonę „świętej wojny”. Podopieczne Roberta Lisa są już o krok od wywalczenia 20 tytułu mistrzyń Polski

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK w Lublinie. ”Biskupiak” jest najlepszy
NASZ PATRONAT

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK w Lublinie. ”Biskupiak” jest najlepszy 3 0

Uczniowie z XXI LO im. św. Stanisława Kostki w Lublinie wygrali etap rejonowy XXVI Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. W zawodach, które odbyły się w piątek wzięło udział 11 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych z Lublina i powiatu lubelskiego.

Victoria Łukowa/Chmielek – Włókniarz Frampol 2:0. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Victoria Łukowa/Chmielek – Włókniarz Frampol 2:0. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 1 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek pokonała u siebie Włókniarza Frampol 2:0, ale z powodu kontuzji straciła w tym meczu dwóch ważnych zawodników

Olimpiakos Tarnogród – Huczwa Tyszowce 1:2. To nie był spacerek

Olimpiakos Tarnogród – Huczwa Tyszowce 1:2. To nie był spacerek 0 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Olimpiakos Tarnogród postawił trudne warunki Huczwie Tyszowce. Jednak w drugiej połowie dał o sobie znać Dominik Karaszewski i zapewnił swojej drużynie kolejną wygraną

Łada – Powiślak 1:0. Bramkarz bohaterem

Łada – Powiślak 1:0. Bramkarz bohaterem 0 0

Łada potrafi się podnosić po ciężkich ciosach od rywali. Po porażce z MKS Ryki piłkarze z Biłgoraja wygrali dwa kolejne spotkania. W środę dostali jednak trzy bramki od Lewartu. Znowu dobrze zareagowali na porażkę, bo w niedzielę ograli u siebie Powiślaka 1:0

Sokół Konopnica – Tur Milejów 0:3. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Sokół Konopnica – Tur Milejów 0:3. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej 0 0

Lubelska klasa okręgowa Tur Milejów pokonał 3:0 Sokoła Konopnica. Na boisku w Radawcu karty rozdawały jednak wiatr i nierówne boisko

Opolanin Opole Lubelskie – Granit Bychawa 1:0

Opolanin Opole Lubelskie – Granit Bychawa 1:0 2 0

Lubelska klasa okręgowa Opolanin wygrał już trzeci mecz z rzędu. W tych spotkaniach zdobył aż 11 bramek i nie stracił ani jednej

Rozbudowa Portu Lotniczego Lublin. Prace budowlane potrwają do końca listopada

Rozbudowa Portu Lotniczego Lublin. Prace budowlane potrwają do końca listopada 8 4

Zaczęły się prace przy rozbudowie terminalu lotniska w Świdniku. Dzięki temu nasz port będzie mógł odprawiać cztery samoloty na godzinę i nawet milion pasażerów rocznie.

Tomasovia – Victoria Żmudź 4:1, świetne stałe fragmenty

Tomasovia – Victoria Żmudź 4:1, świetne stałe fragmenty 0 0

Tomasovia przegrywała u siebie z Victorią 0:1, ale już do przerwy strzeliła dwa gole. Ostatecznie wygrała 4:1, a trzy bramki to efekt świetnie wykonanych stałych fragmentów

Motocykliści rozpoczęli sezon. Na paradzie tysiące jednośladów
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Motocykliści rozpoczęli sezon. Na paradzie tysiące jednośladów 54 1

Ponad dwa tysiące motocyklistów wzięło udział we dzisiejszej paradzie ulicami Lublina, która rozpoczęła sezon motocyklowy. Fani motoryzacji przejechali z placu Zamkowego do Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, gdzie świętowali rozpoczęcie sezonu.

Rajd "Zapory" już po raz 6. "Ten rajd to lekcja historii"
NASZ PATRONAT

Rajd "Zapory" już po raz 6. "Ten rajd to lekcja historii" 0 0

Już po raz szósty biorę udział w rajdzie „Zapory”. Dzieci mnie namówiły. Syn jest pasjonatem historii – mówi Joanna Niedziela, która razem z grupą uczniów z Bełżyc przeszła w sobotę ok. 20 km trasę, odwiedzając miejsca związaną z działalnością majora Hieronima Dekutowskiego i jego żołnierzy.

Złóż podpis "dla Niepodległej". Nagrodą za udział w akcji będą biało-czerwone serduszka

Złóż podpis "dla Niepodległej". Nagrodą za udział w akcji będą biało-czerwone serduszka 4 0

Wszystkie gminy powiatu puławskiego rozpoczynają zbiórkę podpisów „dla Niepodległej”. Nagrodą za udział w akcji promującej w tej sposób 100-lecie niepodległości, będą biało-czerwone serduszka. Wypełnione podpisami i rysunkami karty, w formie ksiąg trafią docelowo do powiatowej biblioteki.

Kolejni terytorialsi złożyli przysięgę w Biłgoraju. Wzmocnią zamojski batalion
ZDJĘCIA
galeria

Kolejni terytorialsi złożyli przysięgę w Biłgoraju. Wzmocnią zamojski batalion 1 5

54 ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dzisiaj uroczystą przysięgę w Biłgoraju. Żołnierze będą służyć w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora".

Dachowanie busa w Żyrzynie. Sześć osób przewiezionych do szpitala

Dachowanie busa w Żyrzynie. Sześć osób przewiezionych do szpitala 12 2

Są utrudnienia na drodze krajowej nr 17. W Żyrzynie bus wjechał do rowu i dachował. Do szpitala zostało przewiezionych 6 osób.

Zaginął 23-letni Jarosław Kowalik. Rodzina prosi o pomoc w odnalezieniu syna
PILNE

Zaginął 23-letni Jarosław Kowalik. Rodzina prosi o pomoc w odnalezieniu syna 167 3

Trwają poszukiwania Jarosława Kowalika, mieszkańca powiatu puławskiego. W miniony piątek rano 23-latek wyjechał z domu w miejscowości Stok (gmina Końskowola) i do tej pory nie skontaktował się z rodziną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.