sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Centrum Sterowania Ruchem: Jest sprzęt, ale nie można z nim nic zrobić

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 lutego 2015, 19:00
Autor: Dominik Smaga

Zamówiony przez miasto sprzęt do Centrum Sterowania Ruchem od miesięcy stoi zaplombowany przy ul. Lipowej i nie można nic z nim zrobić. Dopiero powołani przez sąd rzeczoznawcy ocenią, czy miasto dostało nie to, co zamawiało. Dopóki sąd nie rozstrzygnie sprawy, sprzętu nie można tknąć

Sąd nakazał nam powstrzymanie się od dalszych prac - potwierdza Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Spór dotyczy sprzętu komputerowego zainstalowanego w budynku przy ul. Lipowej przez hiszpańską firmę ACISA. To właśnie ta firma miała stworzyć inteligentny system zarządzania ruchem ulicznym, ale Ratusz w październiku zerwał z nią umowę, bo na dwa miesiące przed ostatecznym terminem Hiszpanie mogli się pochwalić realizacją ok. 5 proc. całego kontraktu.

To, co ACISA zdążyła wykonać, to przebudowa pomieszczeń w budynku będącym dawną siedzibą komisariatu policji i zainstalowanie tam sprzętu komputerowego. Kiedy urzędnicy zaczęli przyglądać się temu co zrobiono (a sprawdzali to już przy okazji "rozwodu” z wykonawcą) doszli do wniosku, że co innego zamawiali, a co innego stoi przy Lipowej. Wtedy Zarząd Dróg i Mostów wystąpił do Hiszpanów, żeby zabrali urządzenia, ci zaś wystąpili do sądu.

- Wpłynęło do nas już postanowienie sądu, w którym mowa jest o tym, że będą wyznaczeni biegli z zakresu budownictwa i informatyki, którzy mają dokonać inwentaryzacji tego, co zrobiła ACISA. Dotyczy to również zgodności prac i dostaw z naszym zleceniem - mówi Kieliszek.

Na sporządzenie takich raportów biegli będą mieć trzy tygodnie od zakończenia oględzin. Ale na razie nie wiadomo. kiedy takie badanie się odbędzie, podobnie jak nie ma pewności, ile czasu minie od momentu sporządzenia raportów do decyzji sądu w sprawie dalszych losów sprzętu z Centrum Sterowania Ruchem. Dopóki taka decyzja nie zapadnie, miasto nie będzie mogło zrobić nic z tymi urządzeniami.

Zarząd Dróg i Mostów zamawia tymczasem inny, nowy sprzęt. Jest on częścią nowego zlecenia na wykonanie systemu, który mieli zbudować Hiszpanie. Nowy przetarg wygrała warszawska spółka Qumak, ale od tego wyniku odwołało się konsorcjum firm Integrated Solutions i Orange Polska.

Sprawą zajmie się teraz Krajowa Izba Odwoławcza w Warszawie. Jeśli budowa systemu nie zakończy się jeszcze w tym roku, miastu będzie grozić utrata unijnej dotacji, która pokrywa 85 proc. kosztów inwestycji wartej ok. 30 mln zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin centrum sterowania ruchem
gosc
qwerty
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gosc
gosc (5 lutego 2015 o 01:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ruch był płynny bo były dwa samochody :-)
Rozwiń
qwerty
qwerty (4 lutego 2015 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Anulować transakcje, oddać sprzęt, odzyskać pieniądze, zamontować sygnalizatory sprzed trzydziestu lat!!! wszystko działało i ruch był plynny.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!