poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Cerkiew na cmentarzu przy ul. Lipowej już po remoncie. Teraz ją poświęcą

Dodano: 14 kwietnia 2017, 13:21
Autor: aa

Cerkiew pod wezwaniem Świętych Niewiast Niosących Wonności, znajdująca się w prawosławnej części cmentarza przy ul. Lipowej została wyremontowana. We wtorek kaplica cmentarna zostanie ponownie poświęcona

Fundatorem cerkwi poświęconej po raz pierwszy w 1903 roku był ówczesny prezes Izby Skarbowej Andriej Diejkun. Urzędnik w ten sposób chciał upamiętnić swoją zmarłą żonę. Niestety nie dożył momentu ukończenia budowli. Zarówno Diejkun jak i jego rodzina zostali pochowani w krypcie cerkwi, która od samego początku pełniła funkcję kaplicy cmentarnej. Została zbudowana w stylu bizantyńsko-rosyjskim. Jest wyposażona w jednorzędowy ikonostas. Cerkiew jest dwupoziomowa, pięciokopułowa, z dzwonnicą nad przedsionkiem.

W ramach rewitalizacji cmentarza prawosławnego przy ul. Lipowej został wykonany również remont elewacji cerkwi. – Dotyczył zewnętrznych elementów – wyjaśnia ks. mitrat Andrzej Łoś, proboszcz Katedra Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie.– Wykonane zostało m.in. odwodnienie, rekonstrukcja wykruszonych cegieł i iluminacja. 

Z powodu gruntownego remontu cerkiew zostanie we wtorek ponownie poświęcona, ponieważ były prowadzone również prace wnętrz kaplicy. – Cerkiew została zelektryfikowana – dodaje proboszcz paragrafii katedralnej przy ul. Ruskiej w Lublinie. – Wcześniej uroczystości w cerkwi odbywały się przy świetle dziennym lub przy świecach. Kupiliśmy żyrandole i nowe kinkiety. Ściany cerkwi zostały pokryte freskami. 

W ramach prowadzonych prac doszło do przesunięcia właściwego ołtarza, co ma związek z tym, że cerkiew będzie ponownie poświęcona.

– Obrzęd poświęcenia rozpocznie się 18 kwietnia o godz. 9, a bezpośrednio po jego zakończeniu sprawowana będzie Boska Liturgia – zapowiada Andrzej Boublej, rzecznik prasowy Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

Wielkanoc

Uroczystości liturgiczne w cerkwi katedralnej przy ul. Ruskiej: dziś, godz. 16 - Wieczernia z wyniesieniem całunu (płaszczanicy) i procesją (ok. godz. 16.50) • jutro, godz. 23.30 - Nabożeństwo Święta Zmartwychwstania Pańskiego • Niedziela, pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, godz. 14 - Wieczernia Paschalna • Poniedziałek, drugi dzień Świąt Wielkanocnych, godz. 9 - Boska Liturgia

Czytaj więcej o: Lublin cmentarz Lipowa cerkiew
taaa akurat
młoda lewica
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

taaa akurat
taaa akurat (15 kwietnia 2017 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
młoda lewica napisał:
Dobrze, że wyremontowali trzeba pamiętać, że do II wojny światowej w Lublinie mieszkała i żyła znaczna społecznośc ukraińska. Obok siebie żyli Polacy, Ukraińcy, Żydzi, a wielu przodków naszego miasta było Ukraińcami, którzy z biegiem wieków ulegli procesowi polonizacji.
Lublin to od zawsze miasto polskie. Społeczność rusińska, a nie ukraińska pojawiła się w Lublinie dzięki tylko i wyłącznie Polakom. Co oznacza twierdzenie "wielu przodków naszego miasta było Ukraińcami" ? Chyba to że jesteś jednym z ukraińskich trolli, kótrzy w swoich urojeniach posuwają się do tego, iż twierdzą że nie tylko Lublin ale i Kraków to "staroukraińskie grody". Bredzisz po prostu lub raczej trollujesz na rzecz ZUwP. Szef tej organizacji będącej świetnym przykładem, że tzw Ukraińcy nie asymilują się tak samo jak muzułmanie na Zachodzie twierdzi m.inn że "Bandera był wybitnym politykiem ukraińskim". Sam związek już od lat 90-tych ubiegłego wieku uparcie i najzupełniej nielegalnie stawia pomniki ku czci rezunów z UPA, BESTIALSKICH morderców polskich dzieci, kobiet, starców i cywilnych mężczyzn. Kto od kogo pochodzi to widać choćby po ilości tzw Ukraińców, którzy szturmują archiwa żeby tylko zdobyć jakieś potwierdzenie, że mają polskich przodków. Taki to i naród. Zresztą cała ta ukraińskość powstała tylko i wyłącznie dzięki wymieszaniu chłopów rusińskich, chłopów polskich, pasterzy wołoskich, Tataro-Mongołów (czego ślady w postacie antropologicznych cech mongoloidalnych widać w twarzach bardzo wielu Ukraińców), Moskwicinów i innych pomniejszych grup etnicznych. PS. dla niedouczonych - Ruś Kijowska to nie Ukraina, a Ukraińcy to nie starorusini, tak jak współcześnie Włosi to  nie dawni Rzymianie czy Francuzi to nie dawni Gallowie.
Rozwiń
młoda lewica
młoda lewica (14 kwietnia 2017 o 17:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze, że wyremontowali trzeba pamiętać, że do II wojny światowej w Lublinie mieszkała i żyła znaczna społecznośc ukraińska. Obok siebie żyli Polacy, Ukraińcy, Żydzi, a wielu przodków naszego miasta było Ukraińcami, którzy z biegiem wieków ulegli procesowi polonizacji.
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2017 o 15:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
temat tabu : ***mieczducha888.blogspot.com/2017/04/zote-cielce-w-kosciele-rzymskokatolickim.html
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2017 o 14:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze wymyślą niech więcej religii,a potem nawzajem niech się mordują i imię BOGA
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2017 o 14:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyremontowano cerkiew i brak komentarzy ?? Pewnie komentarze by się pojawiły przy remoncie kościoła.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!