piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Chcą odbudowy fary. Dzisiaj wykład i spotkanie

Dodano: 18 czerwca 2015, 15:03
Autor: (oprac. reda)

„Lubelska fara w życiu społeczności miasta w czasach średniowiecza i renesansu” to wykład, jaki wygłosi dziś o 17. prof. dr hab. Ryszard Szczygieł.

Później, na spotkaniu, na które zaprasza Społeczny Komitet Odbudowy Lubelskiej Fary, Krzysztof Mucha zaprezentuje stan prac nad cyfrową rekonstrukcją kościoła św. Michała. Inżynier mechanik interesuje się cyfrowymi rekonstrukcjami nieistniejących budowli, próbując odtworzyć je w naturalnej skali. Pionierską pracą Krzysztofa Muchy była rekonstrukcja Wielkiej Synagogi w Lublinie, której model został wykorzystany m.in. do wirtualnego spaceru. Teraz inżynier w oparciu o dostępne archiwalia pracuje przy farze.

Spotkanie zakończy omówienie działalności Społecznego Komitetu Odbudowy Lubelskiej Fary, które postawiło sobie za cel odbudowę rozebranej w XIX wieku świątyni.

Wszystko będzie dziś w Czytelni Naukowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego (ul. Narutowicza 4). Wstęp wolny. 

Czytaj więcej o: Lublin
Gość
Gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 czerwca 2015 o 04:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każde "na siłę działanie" powoduje reakcję odwrotną, kościoły w Polsce wzorem zachodnich wyludnią się, więcej takich akcji!
Rozwiń
Gość
Gość (19 czerwca 2015 o 19:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pomysł całkowicie nierealny. Owszem, być może źle się stało, że świątynia została zburzona bo byłby to niewątpliwie cenny zabytek. Ale to miało miejsce w XIX wieku, niemal 200 lat temu. Uważam, że odbudowa dzisiaj świątyni jest pozbawiona jest jakiegokolwiek sensu. Przede wszystkim spowoduje znowu olbrzymie podziały w lubelskim społeczeństwie (także wśród katolików) i da "lewackim" mediom kolejny pretetkst do atakowania kościoła. Po drugie mam wątpliwości czy kościół wkomponowałby się w obecny krajobraz Starego Miasta. Po trzecie nie byłby to wcale zabytek. Mamy już "nową" starówkę warszawską. Niech więc zostanie już tak jak jest
Rozwiń
Gość
Gość (19 czerwca 2015 o 14:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ciekawe co na to trzepikoń?
Rozwiń
Ziaro
Ziaro (19 czerwca 2015 o 12:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mogliby odbudować. Palikot miałby fajne sąsiedztwo...

Rozwiń
Gość
Gość (19 czerwca 2015 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najlepiej zagospodarować plac i postawić ławeczki, małą scenę i organizować kameralne koncerty i spotkania w lecie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!