wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Ciepło ze skrawków. Nowy blok elektrociepłowni przy ul. Mełgiewskiej

Dodano: 14 marca 2016, 20:32
Autor: Dominik Smaga

Inwestor nie zdradza, ile może kosztować budowa nowej części elektrociepłowni.
Inwestor nie zdradza, ile może kosztować budowa nowej części elektrociepłowni.

Miasto zgodziło się na nowy blok elektrociepłowni opalany zrębkami drewna. Inwestor może już wystąpić o pozwolenie na budowę i zapowiada, że zrobi to w ciągu kilku dni. Budowa przy Mełgiewskiej potrwa ponad rok, znacznie więcej czasu zajmą przygotowania

Kocioł na biomasę ma zastąpić kotły węglowe używane obecnie w elektrociepłowni przy ul. Mełgiewskiej wytwarzającej jedną trzecią energii krążącej w miejskiej sieci ciepłowniczej.

– Odchodzimy od węgla na rzecz paliw bardziej ekologicznych – mówi Wiesław Wojciechowski ze spółki Megatem EC. Nowym paliwem mają być tzw. zrębki drzewne będące produktem ubocznym obróbki surowego drewna, a więc wolnego od farb, lakierów czy impregnatów. Wcześniej spółka planowała spalać paliwo wytwarzane ze śmieci, ale po protestach mieszkańców wielu dzielnic postanowiła sięgnąć po inną technologię i złożyła do Ratusza nowy wniosek.

Zmieniony projekt nadal budził obawy, ale tym razem związane z samym transportem paliwa, które miało być zwożone ciężarówkami kursującymi średnio siedem razy na godzinę. Ale i w tej kwestii inwestor zdecydował się na zmiany. – Transport samochodowy zostaje sprowadzony do minimum – wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Do dowozu będzie wykorzystywana bocznica kolejowa (na zdjęciu) i całość zrębków będzie dostarczana w ten właśnie sposób. Tylko awaryjnie będzie wykorzystywany transport samochodowy.

Na takich warunkach Urząd Miasta wydał spółce decyzję środowiskową. Prawomocna jeszcze nie jest, ale mało kto ma prawo ją zaskarżyć.

– Od decyzji mogą odwołać się jedynie sąsiadujące zakłady – stwierdza Krzyżanowska. Na ewentualne odwołania jest 14 dni. Potem inwestor będzie mógł kompletować kolejne dokumenty, w tym tzw. pozwolenia powietrzne i odpadowe.

– Przed nami jeszcze długa droga – zaznacza Wojciechowski. – Lada dzień wystąpimy o pozwolenie na budowę, ale musimy jeszcze zlecić projekty wykonawcze. Budowa będzie trwała ponad rok, a może się zacząć w roku 2017 lub 2018.

Nowy blok będzie mieć 47 MW mocy cieplno-elektrycznej i ma przyczynić się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, w tym dwutlenku węgla. – Dostawy paliwa będą kontrolowane pod kątem jakości – podkreśla Krzyżanowska. Spaliny mają być oczyszczane przy użyciu elektrofiltru. – Nie przewiduje się pylenia i montażu urządzeń odpylających.

Czytaj więcej o: Lublin elektrociepłownia
Gość
Gość
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 marca 2016 o 20:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani krzyżanowskiej pomyliły się spalarnie zrębków. A będą trzy wiec mogło sie pomylić hehehehe
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2016 o 13:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakie to ekologiczne paliwo? Z której strony przecież i tak sie dymi jak palisz drewno...... Nie wierzycie rozpalcie ognisko..... Takie to teraz modne unijne ... Biopaliwo haha
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2016 o 06:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Krakowie Miasto kara mieszkańców za spalanie śmieci. Kilka razy dziennie monitorują spaliny w całym grodzie i niech wskażnik na mierniku zapiszczy to Takiego lokatora w łeb. A w Lublinie idzie taśmowe palenie śmieci i ok. A czy to iepło ze śmieci zmniejszy mieszkańcom opłaty czy to taki pic na wodę.
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2016 o 05:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uwzględniono uwagi z Czechowa związane z kołowym transportem paliwa ale są jeszcze uwagi mieszkańców dzielnicy, w której foruje się tę "inwestycję". Pani Krzyżanowskiej wypada delikatnie przypomnieć, że jeżeli od wydanej już decyzji środowiskowej będą mogły się już tylko odwołać sąsiadujące zakłady, to mieszkańcy zawsze mogą odwołać tych, który ją powołali na funkcję publiczną...
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2016 o 21:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapewne wkrótce z powodu braku skrawków drewna będą palić drewne zarobaczonym z puszczy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!