niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Co z budową nowych skwerów w Lublinie? W żadnym z pięciu miejsc nie zaczęły się prace

Dodano: 6 lipca 2017, 06:36
Autor: Dominik Smaga

(fot. Dorota Awiorko)

Do dziś nie zaczęły się prace przy urządzaniu pięciu śródmiejskich skwerów, chociaż od podpisania umowy z ich wykonawcą minął już ponad miesiąc. Ratusz tłumaczy, że wykonawca ma jeszcze dużo czasu, bo miejsca do wypoczynku mają być gotowe na jesień.

Niewielkie skwery z zielenią i siedziskami zostały zaplanowane przy ul. Peowiaków (obok skrzyżowania z ul. Hempla), na Krakowskim Przedmieściu (na końcu ul. Krótkiej) i w trzech miejscach przy ul. Lipowej (jedno na zdjęciu). Ich zagospodarowanie ma kosztować miejską kasę prawie 580 tys. złotych.

Pierwotny plan zakładał, że trzy z pięciu skwerów (przy Hempla, Krótkiej i Lipowej) zostaną urządzone późną jesienią zeszłego roku. Plan się nie powiódł, bo przetarg na urządzenie skwerów został unieważniony przez Urząd Miasta. Jedna oferta nie spełniała wymogów, a druga okazała się za droga.

Po fiasku tamtego przetargu miasto zapowiedziało nowy, dotyczący już nie trzech, ale pięciu skwerów. Tak też się stało. W połowie maja Ratusz wybrał ofertę lubelskiej firmy Hortus, która była najtańsza, a zarazem jako jedyna mieściła się w kwocie, którą Urząd Miasta zarezerwował na sfinansowanie prac.

– Umowa została podpisana pod koniec maja. Teren pod skwery został przekazany wykonawcy jako plac budowy – informuje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. Ale od tamtej pory w żadnym z pięciu miejsc nawet nie zaczęły się roboty. – Jesteśmy w kontakcie ze zwycięzcą przetargu, który zapewnił, że zakończy prace we wskazanym terminie i obecnie przygotowuje się do ich rozpoczęcia.

Termin zapisany jest w umowie: to 120 dni od jej podpisania. – Zgodnie z harmonogramem zakończenie prac planowane jest mniej więcej na koniec września – podkreśla Bobowska. To oznacza, że nowe skwery mogą być gotowe dopiero jesienią, gdy pogoda nie zachęca do przesiadywania na ławkach.

Drewniane siedziska nowych skwerków mają być montowane na betonowych meblach podświetlanych od spodu taśmami LED. Charakterystycznym elementem skweru przy Krakowskim Przedmieściu będzie pomarańczowa kostka z tworzywa, przy Peowiaków stanąć ma poidełko w formie metalowego roweru. W ładowarki do telefonów komórkowych wyposażone będą dwa skwery: jeden przed cmentarną bramą, a drugi po przeciwnej stronie ulicy, bliżej skrzyżowania z Okopową.

Każdy z placów ma być ozdobiony nową roślinnością.

Azazel
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Azazel
Azazel (6 lipca 2017 o 14:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co komu te skwery? Chyba tylko psom do srania albo menelom osiedlowym.
Rozwiń
Gość
Gość (6 lipca 2017 o 12:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To są jakieś jaja. Umowa podpisana pod koniec maja a przez prawie półtora miesiąca nic się nie dzieje! Z tego co mi wiadomo jak przerwa w wykonywaniu prac wynosi więcej niż 7 dni to Inwestor musi wezwać wykonawcę do rozpoczęcia prac. Inaczej Inwestor ma obowiązek zerwać umowę. No ale to jest UM Lublina gdzie takie zachowania są tolerowane.
Rozwiń
Gość
Gość (6 lipca 2017 o 10:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli mają być to takie "skwery" z dziwnymi siedziskami, jak na Dworcowej, przy Kul, czy przy Ratuszu, to lepiej niech zostanie tak jak jest. Powinny być wygodne ławki a nie jakieś dziwolągi, na których nie da się usiąść.
Rozwiń
Gość
Gość (6 lipca 2017 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zima zła bo zimno, jesień zła bo pada, lato z pewnością też będzie nieodpowiednią porą bo ludzie nie będą mieli gdzie siedzieć, której pory nie wybiorą i tak będzie źle dla przeciętnego lubelskiego malkontenta
Rozwiń
Gość
Gość (6 lipca 2017 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zima zła bo zimno, jesień zła bo pada, lato z pewnością też będzie nieodpowiednią porą bo ludzie nie będą mieli gdzie siedzieć, której pory nie wybiorą i tak będzie źle dla przeciętnego lubelskiego malkontenta
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!