czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Niektórymi ulicami będzie można jeździć szybciej. Dlaczego zmiany nie weszły w życie?

Dodano: 5 lipca 2017, 20:04
Autor: Dominik Smaga

(fot. Maciej Kaczanowski)

W papierach ugrzęzły pomysły na podniesienie dopuszczalnej prędkości jazdy na ulicach Lublina. Już pół roku mija od zapowiedzi zmiany oznakowania dwóch odcinków al. Witosa, mimo to wciąż trzeba tu jechać 50 km/h. Podobnych miejsc jest znacznie więcej.

O zmianę oznakowania al. Witosa upomniał się na początku stycznia miejski radny Bartosz Margul (PO). Wskazywał na dwa odcinki tej arterii. Na wylotowej jezdni mówił o fragmencie od ul. Doświadczalnej do granicy ze Świdnikiem. Na drugiej jezdni, tej do centrum, szybciej mielibyśmy jechać od skrzyżowania z Doświadczalną do ul. Grygowej.

Już pół roku temu miasto dało sygnał, że zezwoli tu na szybszą jazdę. Wstępnie mówiono o 70 km/h. Ale do tej pory nic takiego nie nastąpiło. Na obu fragmentach nie ma znaków podnoszących dopuszczalną prędkość jazdy, dlatego kierowcy nie mogą tu za dnia jechać szybciej niż 50 km/h.

Dopytujący o losy swojego pomysłu radny Margul dostał pisemną odpowiedź, że „nadal trwają” prace nad projektem „dotyczącym inwentaryzacji oznakowania w skali całego miasta oraz wprowadzeniem niezbędnych zmian”.

Problem dotyczy nie tylko al. Witosa. Znaków pozwalających na szybszą jazdę nie ma wciąż na kilku innych ulicach, na których podniesienie dopuszczalnej prędkości wstępnie zaakceptowała policja.

• Mowa tu o dwóch odcinkach ul. Jana Pawła II, gdzie wszystkie przejścia dla pieszych są wyposażone w sygnalizację: między al. Kraśnicką i ul. Granitową oraz między Filaretów i Nadbystrzycką. • Chodzi też o dwa fragmenty al. Smorawińskiego od Kiepury do ostatniego „ślimaka” wiaduktu oraz od ronda przy Orfeuszu do al. Spółdzielczości Pracy. • Na tej liście była też ul. Wojtasa, Do Dysa i Dywizjonu 303.

Na wszystkich wspomnianych ulicach wciąż wolno jechać tylko 50 km/h. Dlaczego na żadnej z nich nie ustawiono nowych znaków?

– Podniesienie dopuszczalnej prędkości zrealizowane będzie w sposób kompleksowy dla całego miasta, od razu na kilku ulicach – odpowiada Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. Ratusz tłumaczy, że nie chce wprowadzać zmian pojedynczo „z uwagi na istotne przebudowy układu komunikacyjnego realizowane obecnie lub w najbliższej przyszłości i z związane z tym utrudnienia w ruchu”.

Wszystkie zmiany mają być zapisane w jednym projekcie, który wciąż nie jest gotowy. – Nadal jest weryfikowany przez pracowników Zarządu Dróg i Mostów oraz poprawiany przez projektanta i do chwili obecnej nie został zatwierdzony – stwierdza Bobowska. – Oznakowanie zostanie ustawione w momencie wypracowania kompleksowych i ostatecznych rozwiązań.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 lipca 2017 o 13:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a za rok w sezonie znowu pojawi sie ten artykulik bo urzedasy nic nie zrobia tylko dalej bendomm analyzowaly ......
Rozwiń
Gość
Gość (6 lipca 2017 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wszędzie na wjazdach do miast muszą być po 3 pasy ruchu bo dalej jadąc ruch się rozprasza po skrzyżowaniach i jest wtedy duża płynność ruchu.
Rozwiń
Gość
Gość (6 lipca 2017 o 10:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po co komu na ul.Witosa takie szerokie trawniki? Tam powinien być trzeci pas ruchu tak dla wjeżdżających do miasta jak i wyjeżdżających. Wielu kierujących jadących do Świdnika za ul.Dođwiadcyaln jedzie prawym pasem powolutku,inni zwłaszcza ciężarówki jadące w tamtym kierunku jadą lewym pasem mając zamiar skręcić w lewo do tzw strefy ekonomicznej na Felinie. Ruch jest tam spowolniony i nic nie da zwiększenie prędkości. Jadąc w kierunku miasta wyjeżdżający na ul. Witosa ze ślimacznicy od Świdnika też mają utrudnione włączenie się do ruchu-dlatego tam niezbednie są 3 pasy w każdym kierunku.
Rozwiń
`
` (6 lipca 2017 o 10:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Lepiej przebudujcie skrzyżowanie Witosa Doświadczalna. Przydałaby się estakada dla jadących do Lublina, albo do Świdnika. Bo jak na razie to się strasznie korkuje szczególnie jak jedzie tir albo autobus, furmanka.
  no strasznie się korkuje, czasami nawet jedną zmianę świateł trzeba czekać
Rozwiń
Gość
Gość (6 lipca 2017 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lepiej przebudujcie skrzyżowanie Witosa Doświadczalna. Przydałaby się estakada dla jadących do Lublina, albo do Świdnika. Bo jak na razie to się strasznie korkuje szczególnie jak jedzie tir albo autobus, furmanka.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!