poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Co zamiast baobabu na pl. Litewskim? Mieszkańcy wysyłają swoje propozycje

Dodano: 16 stycznia 2017, 19:10
Autor: Dominik Smaga

Fot. Maciej Kaczanowski
Fot. Maciej Kaczanowski

Posadzenie nowego drzewa, ustawienie pomnika lub brązowego odlewu słynnej topoli – to pomysły lublinian na zastąpienie Baobabu. Co wybierze miasto? Najpierw o losach starej topoli muszą zdecydować radni. Takie głosowanie może się odbyć później niż zakładano

Jesteśmy w trakcie przygotowywania formalności – informuje Józef Piotr Wrona z Biura Miejskiego Architekta Zieleni.

Właśnie tutaj przygotowywany jest dla Rady Miasta projekt uchwały wykreślającej topolę zwaną Baobabem z listy pomników przyrody. Bez tego nie ma mowy o wycince. Jej uzasadnieniem ma być zły stan drzewa, które zagraża bezpieczeństwu ludzi. – Mówią o tym cztery opinie biegłych – dodaje Wrona.

Zanim dojdzie do głosowania w Radzie Miasta, projekt uchwały musi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. – Mamy na to 30 dni – mówi Paweł Duklewski, rzecznik RDOŚ. – Zwykle załatwiamy to szybciej, ponieważ są to sprawy, w których istotne jest bezpieczeństwo.

Uchwała w sprawie Baobabu zapowiadana była na 2 lutego, ale nie jest wykluczone, że do głosowania dojdzie w marcu. Dopiero potem miasto zdecyduje, czym zostanie zastąpione najbardziej znane z lubelskich drzew. Rozwiązaniem najczęściej sugerowanym przez mieszkańców w mailach do Ratusza jest posadzenie nowego, podrośniętego już drzewa. Głównie mowa o dębie albo lipie.

– Wśród propozycji pojawia się też platan, topola tego samego gatunku co obecna lub prawdziwy baobab – wylicza Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta.

Ale prawdziwego baobabu rodem z Afryki raczej nie należy się tu spodziewać. – Nie ten klimat. Wytrzymałby jedynie w szklarni – podkreśla Grażyna Szymczak, dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS.
Inni woleliby widzieć tu spore drzewo iglaste, które zimą mogłoby być przystrojone jako miejska choinka.

Posadzenie nowego drzewa jest pomysłem najczęstszym, ale nie jedynym. – Jest też propozycja wykonania odlewu drzewa z brązu czy innego tworzywa i ustawienia go w miejscu obecnej topoli – dodaje Mazurek-Podleśna.

To jedna z sugestii, które sprowadzają się do upamiętnienia wycinanej topoli. Wśród innych jest pozostawienie pnia na placu, czy wykonanie ławek z drewna Baobabu.

W inną stronę zmierza pomysł jednego z radnych, który zamiast drzewa wolałby tu maszt z flagą państwową. – Symbole narodowe stanowią o tożsamości państwa, narodu oraz obywateli – podkreśla radny Zbigniew Ławniczak (PiS) w liście do prezydenta.

Ratusz na razie nie przesądza, co będzie w miejscu Baobabu. – Zbieramy jeszcze propozycje od mieszkańców – mówi Mazurek-Podleśna. Uwagi można słać na adres baobab@lublin.eu.

120-letni okaz topoli czarnej zwany przez mieszkańców Baobabem to zdecydowanie najbardziej znane w Lublinie drzewo. Umawiało się pod nim wiele pokoleń lublinian. 26 lat temu topola na placu Litewskim została uznana za pomnik przyrody.

W połowie grudnia odłamał się duży, spróchniały konar, który runął wprost na płot otaczający drzewo. Ale topola nie od dzisiaj jest w kiepskim stanie.

W 2008 r. odkryto, że drzewo zostało bardzo poważnie uszkodzone. Stało się to kilka lat wcześniej podczas układania pod ziemią rury – w odległości 5 metrów od pnia korzenie zostały przecięte i Baobab stracił jedną czwartą swojego systemu korzeniowego. Aby mu pomóc zakopano w ziemi specjalną instalację napowietrzającą i pozwalającą dostarczać wodę do korzeni. Obumieranie drzewa udało się nieco spowolnić.

Czytaj więcej o: Lublin plac Litewski baobab
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Użytkownik niezarejestrowany
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 stycznia 2017 o 14:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PO SŁUSZNEJ ZMIANIE POSTAWIĄ POMNIK RODZINY KACZYŃSKICH TO I JAREK SIĘ ZAŁAPIE
Rozwiń
Gość
Gość (17 stycznia 2017 o 14:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak poważnie - oczywiście, że nie powinno tam stać nic. Pomników starczy, a drzew bedzie teraz cały szpaler w osi danwej ulicy. To po co jeszcze jeden kikut na środku? I tak plac ma za mało miejsca na imprezy (i, jak się wskazuje, nieodpowiednią nawierzchnię - widać, co sie stało z płytami na Teatralnym, a tutaj pewnie podbudowa nie lepsza)
Rozwiń
Gość
Gość (17 stycznia 2017 o 13:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zróbcie pomnik Jezusa.
Rozwiń
Gość
Gość (17 stycznia 2017 o 10:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A po co tam coś stawiać! Mało było problemów z drzewem! Będzie więcej miejsca na imprezy!
Rozwiń
Gość
Gość (17 stycznia 2017 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W mieście słynnego wirtuoza skrzypiec Henryka Wieniawskiego może warto by było uhonorować tę wybitną postać właśnie pomnikiem w jakimś centralnym punkcie miasta? Porządny pomnik, odlany z brązu - tak to widzę. Gałęzie baobabu śpiewałyby w jego skrzypcach...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!