czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Co zdrożeje, a co stanieje w Lublinie? Jest też plan miejskich inwestycji

Dodano: 25 września 2017, 15:50
Autor: Dominik Smaga

W 2018 r. nie powinny podrożeć bilety komunikacji miejskiej
W 2018 r. nie powinny podrożeć bilety komunikacji miejskiej

Wzrosną opłaty za wywóz śmieci i podatki od nieruchomości, nie zdrożeją za to miejskie bilety. To niektóre z założeń ogłoszonych przez prezydenta, który pisze już projekt budżetu Lublina na przyszły rok. W tym samym dokumencie zapowiada też nowe inwestycje

Tak jest co rok. Prezydent musi w pewnym momencie ogłosić, czego spodziewa się w kasie w następnym roku. Dlatego już we wrześniu wiadomo wstępnie, czy pójdą w górę miejskie podatki i inne miejskie opłaty, na przykład za żłobki, parkowanie lub miejsce na grób.

Te założenia właśnie zostały ogłoszone. Dowiadujemy się z nich, że w 2018 r. nie powinny podrożeć bilety komunikacji miejskiej, utrzymane mają być również ceny postoju w Strefie Płatnego Parkowania. Nie jest planowana podwyżka opłat za miejskie przedszkola, zamrożone mają być ponadto czynsze za mieszkania komunalne. Prezydent nie przewiduje też zmiany stawek za tzw. zajęcie pasa drogowego, za korzystanie z cmentarzy komunalnych, za pobyt w bursie, a nawet za publiczne szalety, gdzie wciąż będziemy płacić złotówkę.

Ratusz zakłada ponadto, że praktycznie nie zmienią się stawki podatku od środków transportowych, rolnego oraz leśnego. Miasto konsekwentnie nie zamierza korzystać z możliwości wprowadzenia opłaty od posiadania psa.

Co ma drożeć

Na pewne podwyżki jednak się zanosi. Od lipca wzrosnąć ma opłata za wywóz śmieci. Jak bardzo? – Jeszcze kalkulujemy – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Powodem podwyżki jest zmiana przepisów, która w całej Polsce wymusi na mieszkańcach rozdzielanie odpadów na cztery pojemniki, co podnosi koszty.

Prezydent planuje też podwyżkę stawek podatku od nieruchomości. Na przykład za budynki mieszkalne mielibyśmy płacić 77 groszy za mkw. (wzrost o 2 gr), za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej 22,90 zł za mkw. (więcej o 44 gr), za grunty związane z działalnością gospodarczą 91 groszy za mkw. (wzrost o 2 gr), za „grunty pozostałe” 48 gr za mkw (wzrost o 1 gr). Natomiast za budynki służby zdrowia 4,70 zł za mkw. (wzrost o 9 gr).

W przyszłym roku mają zdrożeć miejskie żłobki, ale ta opłata rośnie automatycznie wraz z płacą minimalną, która wynieść ma w przyszłym roku 2100 zł. Dlatego podstawowa opłata za żłobek skoczy do 210 zł, a opłata za jedenastą i każdą następną godzinę pobytu dziecka w żłobku wzrośnie do 52,50 zł.

Co ma stanieć

Prezydent zapowiada obniżenie stawek określonych uchwałą w sprawie opłaty za odholowanie samochodu z drogi, jego przechowywanie na płatnym parkingu i kosztu naliczanego w sytuacji, gdy właściciel samochodu dobiegnie do pojazdu przed przybyciem holownika.

Miejskie inwestycje

W ogłoszonych przez prezydenta przymiarkach budżetowych wymienione zostały też główne inwestycje planowane na rok 2018. Wiele z nich dotyczy dróg. To choćby przebudowa ul. Abramowickiej, przebudowa ul. Grygowej wraz z wiaduktem nad torami, zmiany na skrzyżowaniu Diamentowej z Krochmalną, przedłużenie ul. Dywizjonu 303. Na liście jest też budowa trakcji trolejbusowej na Czechowie wraz z przebudową do dwupasmówki odcinka ul. Choiny i wykonaniem przy granicy miasta pętli dla komunikacji miejskiej z parkingami i toaletami dla pasażerów.

W założeniach do przyszłorocznego budżetu wymieniona została też przebudowa ul. Kalinowszczyzna, Kasztanowej, Laury, Firlejowskiej, Bużan, Milczan, konieczne poprawy na cmentarzu na Majdanku, budowa nowej podstawówki przy Berylowej wraz z drogami dojazdowymi oraz dokończenie żłobka przy Zelwerowicza. Miasto planuje ponadto zakup nowych pojazdów komunikacji miejskiej i zakończenie budowy parku przy Zawilcowej.

Bieżące wydatki

Tradycyjnie największym wydatkiem będzie oświata. Od maja wzrosnąć mają zarobki nauczycieli, a koszt tej podwyżki teoretycznie powinno pokryć państwo, jednak nie zanosi się, by w pełni go pokryło, więc brakującą kwotę będzie musiało znaleźć miasto. Pozostali pracownicy miejskich jednostek nie mogą liczyć na podwyżki płac inne, niż wymuszone przepisami o płacy minimalnej. Przykręcony zostanie kran z pieniędzmi dla kultury, która dostanie mniej niż w roku miejskiego jubileuszu. Do listy wydatków sportowych dojdzie utrzymanie stadionu lekkoatletycznego.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 października 2017 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Łysoń POdniósł wywóz śmieci o + 67% i PO 3 latach nie ma przy moim bloku pojemnika na śmieci suche. A obiecywał co zrobi za ten finans ( opłata 3 m-ce z góry po wejściu nowej składki ) a szary podatnik dostał za to..... Jest tak w nasim Lublinie bo RIO nie kontroluje podwyżek ratuszowych i czy władza wywiązuje się z obietnic. Nasich nie sprawdza się. Jkby to zrobili Pisuary to dopiero byłby rejwach tj. aj waj giewałt.
Rozwiń
Gość
Gość (26 września 2017 o 16:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak, więcej kundli!
Rozwiń
Gość
Gość (26 września 2017 o 09:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A bilety na Zamek nie wzrosną? LOVE, LOVE, LOVE - IS ALL AROUND!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (26 września 2017 o 09:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stawki za śmieci są wyższe niż w Warszawie. Brawo deweloprezydent tak 3maj. Obiecanego jeszcze jako vice tunelu pod Sowińskiego dalej nie widać. Taki kręgosłup jak u Gowina
Rozwiń
Gość
Gość (25 września 2017 o 19:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ktoś mylnie określa zasobność portfela mieszkanca Polski. Minimalna pensja wyniesie 1530 zł, a 2100 zł ma w sobie inne daniny dla państwa. Dlatego opłata za żłobek powinna wynieść 153zł, a nie 210zł, skoro odnosi się do minimalnej pensji.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!