czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Coraz bliżej do przebudowy placu Litewskiego

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

W przyszłym tygodniu powinniśmy poznać ostateczny projekt przebudowy placu Litewskiego. Jeszcze w tym roku mają się zacząć poszukiwania firmy, która przeprowadzi roboty budowlane.

– Mamy już wszystkie poprawki, o które zwróciliśmy się do projektanta – potwierdza Stanisław Kalinowski, zastępca prezydenta miasta. Uwagi dotyczyły m.in. korekty skrzyżowania Krakowskiego Przedmieścia z ul. 3 Maja, czy też użycia w dokumentacji nazw konkretnych produktów. – W przyszłym tygodniu zaprezentujemy projekt.

Jak blisko jest do rozpoczęcia przebudowy placu? – Najpierw musimy mieć pozwolenie na budowę – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. – Spodziewamy się, że uzyskamy je w drugiej połowie listopada. Później wszczęta zostanie procedura przetargowa.

Wiadomo jednak, że przetarg nie zostanie rozstrzygnięty, dopóki miejscy radni nie zatwierdzą budżetu na przyszły rok. Pierwsze czytanie projektu budżetu zaplanowane jest na 18 listopada, zaś 19 grudnia Rada Miasta ma ostatecznie zatwierdzić listę przyszłorocznych wydatków. To pozwoli na wybór wykonawcy i zawarcie z nim umowy.

Faktyczne koszty przebudowy pokaże dopiero wynik przetargu. Póki co magistrat szacuje, że na odnowienie placu trzeba będzie wydać ponad 30 milionów złotych.

Finał prac planowany jest na jesień przyszłego roku. Jedną z największych zmian będzie przedłużenie deptaka do skrzyżowania z ul. 3 Maja. Nie będzie go przecinać jezdnia biegnąca przedłużeniem ul. Kapucyńskiej, która – według wcześniejszych koncepcji – miała stanowić konieczną drogę pożarową do hotelu Europa. Droga taka wyznaczona zostanie od ul. Radziwiłłowskiej przez działkę UMCS przyległą do Wydziału Politologii, na co zgodził się już senat uczelni.

Projekt zakłada pozostawienie w dotychczasowych miejscach wszystkich istniejących pomników. Na środku placu powstanie nowa, podświetlana fontanna sterowana elektronicznie. Tu, gdzie teraz jest plac zabaw powstanie przestrzeń dla artystów, miejsce dla dzieci będzie tuż obok. Znajdujący się pod placem szalet miejski zostanie wyburzony i zbudowany na nowo, prowadzić do niego będzie winda dla niepełnosprawnych, do której będzie można wsiąść w niewielkim budynku na skraju placu. Natomiast pomiędzy pomnikiem Unii Lubelskiej a budynkiem Wydziału Politologii ma powstać sieć spacerowych alejek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
żałosne miasto
Za nowym Placem
Bartek
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

żałosne miasto
żałosne miasto (27 października 2013 o 13:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czyli szalet i światełka w fontannie za 30mln złotych. Kolejna kasa popłynie bokiem. Brawo wyborcy.

Rozwiń
Za nowym Placem
Za nowym Placem (27 października 2013 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie wymaga przebudowy?! Nonsens! Plac litewski teraz wygląda gorzej niż nie jeden zatęchły rynek w jakimś wygwizdowie! Plac Litewski musi być przebudowany i to najprędzej! Tutaj jest reprezentacja Lublina tu są najważniejsze uroczystości to musi wyglądać okazale. A Plac Po Farze wymaga jedynie remontu nic więcej. 

Rozwiń
Bartek
Bartek (27 października 2013 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Miejsce dla dzieci znowu przy ulicy 3-go Maja - bezsens...

Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2013 o 06:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ten plac nie wymaga przebudowy!!!

Są w mieście bardziej zaniedbane miejsca - plac po Farze, który mimo, że niedawno remontownay jest w tragicznytm stanie.

Bruk na placu ma się nieźle mimo to, że był położony lata temu. Jeśli położą teraz nowy bruk to za dwa lata będzie się nadawać do wymiany.

Niech jest to co jest, bo remont okaże sie bublem i wszystko będzie gorszej jakości.

Wyremontujcie plac po farze lepiej

słuszna racja, bo to co było wcześniej wykonane nawet ok. 30 lat temu jest w lepszym stanie jak teraz po kilku latach. Sama mam jeszcze pokomunistyczne meble, lodówkę (30 lat) i nie mam zamiaru wymieniać na coś co będzie mi służyło tylko ok. 5 lat.

Rozwiń
mis
mis (27 października 2013 o 05:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Lemingi będą miały gdzie zrobić parteitag przed kolejnymi wyborami.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!