środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Coraz młodsi zdobywają tytuł doktora. Niektórzy jeszcze przed trzydziestką

Dodano: 23 stycznia 2017, 16:41

Średnio 33 lata mają pracownicy naukowi ze stopniem doktora na UMCS. Na KUL średnia wynosi 40 lat, ale są tacy, którzy doktorat zdobywają przed trzydziestką

Młodniejącą kadrą naukową w ubiegłym tygodniu pochwaliły się władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. - Od dawna pojawiały się zarzuty w stosunku do naszej kadry akademickiej dotyczące tego, że późno uzyskuje stopnie naukowe. To się zaczyna zmieniać – mówi rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski. 

Według wyliczeń uczelni średnia wieku pracowników ze stopniem naukowym doktora to 33 lata, podczas gdy w latach 2012–2014 wynosiła 37 lat. Z 52 do 45 lat zmniejszyła się średnia wieku doktorów habilitowanych. Średnio 62 lata mają natomiast profesorowie – to o 2,5 roku mniej niż kilka lat temu.

Jak wyjaśnia prorektor ds. ogólnych UMCS prof. Arkadiusz Bereza, w ostatnich latach awanse uzyskują coraz młodsi pracownicy. - Wiąże się z tym system motywowania nauczycieli akademickich poprzez m.in. nagrody rektorskie. W tym roku wprowadzono nowe rodzaje nagród za szczególnie wartościową publikację naukową, pozyskanie zewnętrznych środków finansowych czy za współpracę z otoczeniem gospodarczym – wylicza prof. Bereza.

Przybliżone dane dotyczące wieku kadry naukowej otrzymaliśmy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tu doktorzy mają średnio po ok. 40 lat, doktorzy habilitowani – 50, a profesorowie – 60.

- Taka tendencja utrzymuje się od jakiegoś czasu. Według mojej oceny mamy kadrę relatywnie młodą i jednocześnie doświadczoną. Choć muszę przyznać, że zdarzają się nam osoby, które uzyskują stopień doktora przed trzydziestką – mówi ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL.

Jak można usłyszeć od przedstawicieli uczelni, wiek pracowników naukowych nie jest kwestią najważniejszą. - Zjawiskiem naturalnym jest sztafeta pokoleń, starsi ustępują miejsca młodym. Mimo, że z każdym rokiem obniża się średnia wieku pracowników, doceniamy i szanujemy również starszych wiekiem asystentów, bowiem to właśnie oni dysponują największym doświadczeniem, co ma ogromne znaczenie w kształceniu zawodowym, a zwłaszcza nauczaniu klinicznym – mówi Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego. Uczelnia nie posiada jednak danych dotyczących średniej wieku swoich pracowników.

Czytaj więcej o: Lublin KUL studia UMCS studenci
student
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

student
student (24 stycznia 2017 o 13:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i co w tym dziwnego. Średni wiek ukończenia studiów magisterskich to 24 lata, studia doktoranckie są 4-letnie, jak się je rozpocznie od razu po skończeniu studiów magisterskich to można mieć 28 lat i już doktorat.
Rozwiń
Gość
Gość (24 stycznia 2017 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co to za fachowiec, doktor. Hydraulik, Szewc to są fachowcy bo muszą umieć robić w swoim fachu. A taki doktor, zapłaci komu trzeba, trochę się poobija na uczelni żeby widzieli że ma chęci być doktorem i w krótkim czasie dostaje kolejne literki przed nazwiskiem, a jak ma znajomości to jeszcze szybciej. :):):)
Rozwiń
Gość
Gość (24 stycznia 2017 o 08:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam zamiar wyrobić się przed 40stką.
Rozwiń
Gość
Gość (24 stycznia 2017 o 08:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Teraz magistra każdy ma, nic w tym imponującego, to każdy chce mieć doktorat. Tylko jakoś ludzie jak głupi byli tak nadal są.
Rozwiń
Gość
Gość (24 stycznia 2017 o 08:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tera to same doktory, a ludzie umierają pod szpitalem.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!