wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Coraz więcej dzików na ulicach Lublina. Ratusz pyta o radę inne miasta

Autor: Dominik Smaga

Coraz częściej na ulicach miasta widywane są dziki. Wpadają z wizytą tak często, że Ratusz poprosił o radę samorządy innych miast odwiedzanych przez te zwierzęta. A jeden z radnych pyta prezydenta, czy to nie czas, by „wywierać presję na odpowiednie ministerstwo”

Przychodzą, ryją i znikają, a do tego są nieuchwytne. Dzika udało się pojmać zaledwie jednego i to bardzo dawno. Wizyty tych zwierząt w specjalnym rejestrze odnotowują miejscy strażnicy. W tym roku po raz pierwszy dziki wpadły do Lublina 6 stycznia.

Potem długo, długo nic, aż do kwietnia, a wtedy zaczęła się cała seria ryjących wycieczek, szczególnie zauważalna w maju, gdy zgłoszenia napływały dosłownie co kilka dni. Głównie z ulic peryferyjnych, bo w rejestrze Straży Miejskiej widnieją takie jak Torowa, Kwarcowa, Dzbenin, czy choćby Pasterska.

Ale szczególnie zwierzęta te upodobały sobie rejon Sławina i ul. Poligonowej. Ostatnie zgłoszenie było właśnie z Poligonowej. – Patrol pojechał, nie zauważył dzików – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej. Tak jest zresztą praktycznie za każdym razem: dzwoni telefon, przyjeżdża patrol, a dzików nie widać. – Gdy dostaliśmy informację, że stado dzików przemieszcza się ul. Popiełuszki w kierunku al. Sikorskiego, nasz patrol spędził tam blisko godzinę penetrując okolicę. Nie trafił na zwierzęta – przyznaje Gogola.

Jeśli już strażnikom zdarza się trafić na dzika, to na martwego - jak choćby przy Osmolickiej, czy Sławinkowskiej. – Żywy został schwytany tylko raz, w 2009 r., w okolicach ul. Puławskiej. Zwierzę dostało dwie dawki środka usypiającego – mówi rzecznik Straży Miejskiej. Tyle, że dzik na Puławskiej wziął się nie z lasu, ale z... przyczepy.

Dla wielu mieszkańców widok dzików jest niepokojący. – Może miasto powinno przeznaczyć jakąś kwotę na akcję informacyjną, która zaznajomiłaby społeczeństwo z problemem i zagrożeniem? – pyta miejski radny PiS Stanisław Brzozowski w oficjalnym piśmie do prezydenta Lublina wystosowanym w sprawie zwierząt niszczących działki przy ul. Poligonowej.

Radny stwierdza też, że sprawą należałoby zainteresować ministerstwo i że równowagę w przyrodzie należy „przywracać korzystając z pomocy myśliwych”, a „zaklinanie rzeczywistości przez eko-ideologów nic tu nie zmieni, ani nie pomoże”.

– Zwróciliśmy się po poradę do miast zmagających się z tym problemem, żeby znaleźć najlepsze rozwiązanie – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Problem jest przez nas zauważany, zwierzyna coraz śmielej wchodzi w teren zamieszkały przez ludzi. Dlatego latem zwróciliśmy się do kół łowieckich, żeby nam pomogły. Łowczy mają nęcić zwierzęta do swoich obwodów poza granicami administracyjnymi miasta.

Czytaj więcej o: Lublin zwierzęta
Gość
Lolek
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 października 2015 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I bardzo dobrze,ze was tam na peryferiach miasta dziki niepokoją.trzeba było siedziec na tyłku w mieście a nie budować sie na terenach podleśnych.
Rozwiń
Lolek
Lolek (19 października 2015 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Poligonowa..., jak się buduje domy na wsi to niech się nie dziwi że dziki są. Tacy nie wezmą w łapę i się wyniosą nie wiadomo gdzie.

Rozwiń
Gość
Gość (19 października 2015 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Patrole ANTY-ISLAMSKIE już działają. Dziękujemy Wam Bracia dziki
Rozwiń
crx
crx (19 października 2015 o 08:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wytnijcie jeszcze kilkadziesiąt hektarów lasu, może będzie lepiej.

Ło Jezusicku !!! Tak żech som pomyślół, ży posły i synatory zjchały na jaki spynd, czy ki piorun...;-)))

Rozwiń
wex
wex (19 października 2015 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wytnijcie jeszcze kilkadziesiąt hektarów lasu, może będzie lepiej.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!