Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 maja 2017 r.
15:35

Czekam na zielone, zawiadomcie rodzinę. Motocyklista stał 12 minut na światłach (wideo)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
267 75 A A

Aż 12 minut czekał na zielone światło motocyklista na skrzyżowaniu al. Kraśnickiej z ul. Nałęczowską, mimo że był pierwszy w kolejce. To już drugi taki przypadek w tym miejscu. Ratusz obiecuje, że sprawdzi działanie sygnalizacji świetlnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nietypowe zdarzenie przytrafiło się kilka dni temu motocykliście, który jechał al. Kraśnicką od strony ul. Zana i zamierzał skręcić w lewo w ul. Nałęczowską. Jechał właściwym pasem, zatrzymał się przed sygnalizatorem nadającym czerwony sygnał. Zatrzymał się i czekał na zielone światło.

Doczekał się po 12 minutach.

To wystarczająco dużo czasu, by dojechać stąd do Krakowskiego Przedmieścia lub dojść na Poczekajkę żwawym krokiem. Można też złamać prawo i przejechać na czerwonym świetle, ale motocyklista był praworządny i cierpliwie czekał. Wszystko sfilmował i umieścił w internecie.

Co ciekawe, sygnalizacja, która na 12 minut uziemiła motocyklistę, jest podłączona do miejskiego Systemu Zarządzania Ruchem. Dzięki komputerom w centrali i czujnikom w nawierzchni ruch na skrzyżowaniu powinien się odbywać płynnie. Dlaczego tak się nie stało?

– Motocykl wjechał za daleko na linię zatrzymania. Widać to na samym początku filmiku – odpowiada Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Tłumaczy, że motocykl zjechał z czujnika wbudowanego w nawierzchnię pasa ruchu. Dlatego system „nie widział” już pojazdu czekającego na zielone światło, więc mu tego światła nie włączał. Zielone światło dla motocyklisty zapaliło się dopiero wtedy, gdy w kolejce do skrętu w lewo ustawił się za nim samochód i został „zauważony” przez czujnik zwany pętlą indukcyjną. – Potwierdza to obraz z naszej kamery.

Techniczne wytłumaczenie tej sytuacji już się znalazło. Teraz trzeba wyjaśnień, czy tak być powinno. – Sprawdzimy, czy z pętlami wszystko jest w porządku – deklaruje Kieliszek.

Ratusz twierdzi, że jest to dopiero drugi sygnał o motocyklowym problemie od czasu uruchomienia Systemu Zarządzenia Ruchem. Pierwsze zgłoszenie dotyczyło tego samego skrzyżowania.

Ale uwagi do działania systemu za 30 mln zł dotyczą nie tylko motocykli, ale głównie płynności ruchu na skrzyżowaniach. Co jakiś czas dopytują o to miejscy radni. Tak samo było na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta. – System zacznie prawidłowo funkcjonować po zakończeniu głównych przebudów ulic – oznajmił radnym Adam Borowy, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów.

Jednym z częstszych problemów jest ten, który można zaobserwować na Al. Racławickich, gdzie zamiast tzw. zielonej fali zdarza się czerwona. Zdarza się tutaj, że kierowcy jadący od Krakowskiego Przedmieścia dostają zielony sygnał obok KUL, by zaraz stanąć na czerwonym świetle przed skrzyżowaniem z al. Długosza.

Wideo: MotoCam / YouTube

Zobacz także:

Quiz: Ulice Lublina z czasów PRL. Sprawdź, ile z nich pamiętasz QUIZ

Ulice Lublina z czasów PRL. Sprawdź, ile z nich pamiętasz QUIZ

Komentarze 75

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 września 2017 o 09:42
bzdura pracowalem przy budowach sygnalizacji -wystarczy zrobic szersza petle i rower bedzie zauwazony plus dodatkowe petle wczesnsiej ok 100m i po klopocie ,ale po co myslec?
Avatar
Gość / 25 lipca 2017 o 17:14
Motocyklista dobrze się zatrzymał, tuż przed linią warunkowego zatrzymania, widać to na filmie. Mijając czujnik powinien system wyłapać pojazd ale z motocyklami różnie to działa. Więc nie jest to wina kierowcy motocykla, chyba że powinien podkuć sobie podeszwy blachą.
Avatar
Gość / 30 maja 2017 o 10:56
Podobne sytuacje zdarzają się na "lewoskręcie" ze Spółdzielczości Pracy (od strony Lubartowskiej) w Smorawińskiego. Na zielone w lewo czasem trzeba stać kilka kolejek.
Avatar
LCLU / 23 maja 2017 o 10:36
ciekawe. przed skrzyżowaniem widać pętlę przez, którą przejeżdża motocyklista (ciemne paski w kształcie przypominającym rąb) i faktycznie staje za nią. teraz będę się dokładniej przyglądał tajemniczym kreskom na asfalcie rodem z archiwum x. na moje inżynierskie oko to ktoś spaprał tą pętle. może powinna być bliżej linii warunkowego zatrzymania, powinna być większa i inaczej ułożona. motocyklista staną tuż za nią, a jak za nim zatrzymał się samochód w bezpiecznej odległości (1-1,5m) to pętla nie widziała też samochodu. i koreczek jak marzenie. krótki artykuł jak korzystać z nowoczesnych skrzyżowań czego znaczna część kierowców nie potrafi.  ***s://***zdamyto.com/b/kos/56 też nie miałem o tym pojęcia bo jak się uczyłem jeździć jeszcze tego nie było. edukacja całe życie. mam nadzieję, że uczą o tym teraz w szkołach jazdy.
ciekawe. przed skrzyżowaniem widać pętlę przez, którą przejeżdża motocyklista (ciemne paski w kształcie przypominającym rąb) i faktycznie staje za nią. teraz będę się dokładniej przyglądał tajemniczym kreskom na asfalcie rodem z archiwum x. na moje inżynierskie oko to ktoś spaprał tą pętle. może powinna być bliżej linii warunkowego zatrzymania, powinna być większa i inaczej ułożona. motocyklista staną tuż za nią, a jak za nim zatrzymał się samochód w bezpiecznej odległości (1-1,5m) to pętla nie widziała też samochodu. i koreczek jak marzeni... rozwiń
Avatar
Gość / 23 maja 2017 o 09:26
He, he a myślałem, że tylko mnie czujniki tam nie widziały. Ja ostatecznie pojechałem na czerwonym
Avatar
Gość / 23 maja 2017 o 05:42
Dosłownie skrzyżowanie wcześniej - Kraśnicka / Zana / Morwowa - na lewoskręcie w Morwową samochodów "jak mrówków". Po 10 minutach kierowcy zaczęli zjeżdżać na środkowy i na następne skrzyżowanie. To było jakieś 2 tygodnie temu, też chyba mam gdzieś nagranie (o ile nie skasowałem). Czujnik nie zauważył.... lawety, busa i masy osobówek?
Avatar
Gość / 22 maja 2017 o 16:14
Identycznie miałem rowerem na skrzyżowaniu Zana z Nadbystrzycką
Avatar
Gość / 22 maja 2017 o 15:33
Pan Kieliszek bajki opowiada. 1:34, 2:30 i 11:25 - widać wyraźnie, że motocykl stoi tuż PRZED linią zatrzymania, a więc jak najbardziej prawidłowo. Gdzie miał się zatrzymać? 10 m przed linią? Skąd kierujący ma wiedzieć, gdzie jest ten magiczny czujnik?
Avatar
lolo / 22 maja 2017 o 14:17
undefined napisał:
Na nagraniu motocyklisty około 7 minuty widać jak się odwraca i za nim stoi samochód i kolejny motocyklista dlaczego wcześniej nie włączyło się zielone światło?
 proponuję wybrać się w teren lub dowiedzieć się czego kolwiek z inżynierii ruchu lub transportu. Każda pętla indukcyjna w Lbnie "montowana" jest jako skośna. Gość wyraźnie stoi po skosie względem pętli. Auto mniej więcej 10-20cm przed pętlą. Ludzie czy tak ciężko wygooglować pojęcie pętli i czegoś dowiedzieć się a potem o tym pisać bądź robić artykuł w prasie?
 proponuję wybrać się w teren lub dowiedzieć się czego kolwiek z inżynierii ruchu lub transportu. Każda pętla indukcyjna w Lbnie "montowana" jest jako skośna. Gość wyraźnie stoi po skosie względem pętli. Auto mniej więcej 10-20cm przed pętlą. Ludzie czy tak ciężko wygooglować pojęcie pętli i czegoś dowiedzieć się a potem o tym pisać bądź robić artykuł w prasie? rozwiń
Avatar
Antek / 22 maja 2017 o 14:00
undefined napisał:
Na skrzyżowaniu Krasnicka-Zana czujnik nie zauwazyl autobusu,który stal na lewoskrecie w ul. Zana przez 7 minut.Pan dyżurny straży miejskiej powiedzial że taka jest sekwencja.Na skrzyżowaniu ul.Gęsia-Jan Pawła o 2w nocy 10 minut nie bylo swiatla zielonego na wprost.Takich przypadków na pewno jest masa.Czyli że miasto zontowalo bubel na ulicach, tak to jest jak przetargi wygrywa najtansza oferta,albo oferta znajomego kogos z ratusza.
 no Panie ale teraz pojechałeś z tekstem.... Na Gęsiej nie było zielonego na wprost- no i tu masz rację. I na wprost nie było, w lewo nie było, w prawo nie było i do tyłu też nie było... Pozwolę sobie zauważyć że od 23-ciej w nocy sygnalizacja działa na pulsie i jest tylko żółte migające
 no Panie ale teraz pojechałeś z tekstem.... Na Gęsiej nie było zielonego na wprost- no i tu masz rację. I na wprost nie było, w lewo nie było, w prawo nie było i do tyłu też nie było... Pozwolę sobie zauważyć że od 23-ciej w nocy sygnalizacja działa na pulsie i jest tylko żółte migające rozwiń
Avatar
Gość / 6 września 2017 o 09:42
bzdura pracowalem przy budowach sygnalizacji -wystarczy zrobic szersza petle i rower bedzie zauwazony plus dodatkowe petle wczesnsiej ok 100m i po klopocie ,ale po co myslec?
Avatar
Gość / 25 lipca 2017 o 17:14
Motocyklista dobrze się zatrzymał, tuż przed linią warunkowego zatrzymania, widać to na filmie. Mijając czujnik powinien system wyłapać pojazd ale z motocyklami różnie to działa. Więc nie jest to wina kierowcy motocykla, chyba że powinien podkuć sobie podeszwy blachą.
Avatar
Gość / 30 maja 2017 o 10:56
Podobne sytuacje zdarzają się na "lewoskręcie" ze Spółdzielczości Pracy (od strony Lubartowskiej) w Smorawińskiego. Na zielone w lewo czasem trzeba stać kilka kolejek.
Avatar
LCLU / 23 maja 2017 o 10:36
ciekawe. przed skrzyżowaniem widać pętlę przez, którą przejeżdża motocyklista (ciemne paski w kształcie przypominającym rąb) i faktycznie staje za nią. teraz będę się dokładniej przyglądał tajemniczym kreskom na asfalcie rodem z archiwum x. na moje inżynierskie oko to ktoś spaprał tą pętle. może powinna być bliżej linii warunkowego zatrzymania, powinna być większa i inaczej ułożona. motocyklista staną tuż za nią, a jak za nim zatrzymał się samochód w bezpiecznej odległości (1-1,5m) to pętla nie widziała też samochodu. i koreczek jak marzenie. krótki artykuł jak korzystać z nowoczesnych skrzyżowań czego znaczna część kierowców nie potrafi.  ***s://***zdamyto.com/b/kos/56 też nie miałem o tym pojęcia bo jak się uczyłem jeździć jeszcze tego nie było. edukacja całe życie. mam nadzieję, że uczą o tym teraz w szkołach jazdy.
ciekawe. przed skrzyżowaniem widać pętlę przez, którą przejeżdża motocyklista (ciemne paski w kształcie przypominającym rąb) i faktycznie staje za nią. teraz będę się dokładniej przyglądał tajemniczym kreskom na asfalcie rodem z archiwum x. na moje inżynierskie oko to ktoś spaprał tą pętle. może powinna być bliżej linii warunkowego zatrzymania, powinna być większa i inaczej ułożona. motocyklista staną tuż za nią, a jak za nim zatrzymał się samochód w bezpiecznej odległości (1-1,5m) to pętla nie widziała też samochodu. i koreczek jak marzeni... rozwiń
Avatar
Gość / 23 maja 2017 o 09:26
He, he a myślałem, że tylko mnie czujniki tam nie widziały. Ja ostatecznie pojechałem na czerwonym
Avatar
Gość / 23 maja 2017 o 05:42
Dosłownie skrzyżowanie wcześniej - Kraśnicka / Zana / Morwowa - na lewoskręcie w Morwową samochodów "jak mrówków". Po 10 minutach kierowcy zaczęli zjeżdżać na środkowy i na następne skrzyżowanie. To było jakieś 2 tygodnie temu, też chyba mam gdzieś nagranie (o ile nie skasowałem). Czujnik nie zauważył.... lawety, busa i masy osobówek?
Avatar
Gość / 22 maja 2017 o 16:14
Identycznie miałem rowerem na skrzyżowaniu Zana z Nadbystrzycką
Avatar
Gość / 22 maja 2017 o 15:33
Pan Kieliszek bajki opowiada. 1:34, 2:30 i 11:25 - widać wyraźnie, że motocykl stoi tuż PRZED linią zatrzymania, a więc jak najbardziej prawidłowo. Gdzie miał się zatrzymać? 10 m przed linią? Skąd kierujący ma wiedzieć, gdzie jest ten magiczny czujnik?
Avatar
lolo / 22 maja 2017 o 14:17
undefined napisał:
Na nagraniu motocyklisty około 7 minuty widać jak się odwraca i za nim stoi samochód i kolejny motocyklista dlaczego wcześniej nie włączyło się zielone światło?
 proponuję wybrać się w teren lub dowiedzieć się czego kolwiek z inżynierii ruchu lub transportu. Każda pętla indukcyjna w Lbnie "montowana" jest jako skośna. Gość wyraźnie stoi po skosie względem pętli. Auto mniej więcej 10-20cm przed pętlą. Ludzie czy tak ciężko wygooglować pojęcie pętli i czegoś dowiedzieć się a potem o tym pisać bądź robić artykuł w prasie?
 proponuję wybrać się w teren lub dowiedzieć się czego kolwiek z inżynierii ruchu lub transportu. Każda pętla indukcyjna w Lbnie "montowana" jest jako skośna. Gość wyraźnie stoi po skosie względem pętli. Auto mniej więcej 10-20cm przed pętlą. Ludzie czy tak ciężko wygooglować pojęcie pętli i czegoś dowiedzieć się a potem o tym pisać bądź robić artykuł w prasie? rozwiń
Avatar
Antek / 22 maja 2017 o 14:00
undefined napisał:
Na skrzyżowaniu Krasnicka-Zana czujnik nie zauwazyl autobusu,który stal na lewoskrecie w ul. Zana przez 7 minut.Pan dyżurny straży miejskiej powiedzial że taka jest sekwencja.Na skrzyżowaniu ul.Gęsia-Jan Pawła o 2w nocy 10 minut nie bylo swiatla zielonego na wprost.Takich przypadków na pewno jest masa.Czyli że miasto zontowalo bubel na ulicach, tak to jest jak przetargi wygrywa najtansza oferta,albo oferta znajomego kogos z ratusza.
 no Panie ale teraz pojechałeś z tekstem.... Na Gęsiej nie było zielonego na wprost- no i tu masz rację. I na wprost nie było, w lewo nie było, w prawo nie było i do tyłu też nie było... Pozwolę sobie zauważyć że od 23-ciej w nocy sygnalizacja działa na pulsie i jest tylko żółte migające
 no Panie ale teraz pojechałeś z tekstem.... Na Gęsiej nie było zielonego na wprost- no i tu masz rację. I na wprost nie było, w lewo nie było, w prawo nie było i do tyłu też nie było... Pozwolę sobie zauważyć że od 23-ciej w nocy sygnalizacja działa na pulsie i jest tylko żółte migające rozwiń