Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 maja 2017 r.
14:00

Będzie ekspresówka z Lubartowa do Białegostoku! Via Carpatia coraz bliżej

125 17 A A

Cztery kolejne odcinki drogi ekspresowej S19 zostały skierowane do prac przygotowawczych – poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o fragmenty szlaku Via Carpatia między Lublinem a Lubartowem, odcinek od granicy województwa mazowieckiego i lubelskiego do Lubartowa (węzeł Lubartów Północ), odcinek granica województwa podlaskiego – Łosice – granica województwa lubelskiego oraz Korycin – Knyszyn – Dobrzyniewo Duże – Choroszcz wraz z odcinkiem DK nr 65 Sochonie – Dobrzyniewo.

– Via Carpatia to szlak pobudzający gospodarkę Europy Wschodniej, od Bałtyku po Morze Egejskie. Naszym celem jest wpisanie całego przebiegu tej trasy do sieci bazowej TEN-T i uzyskanie wsparcia finansowego dla wszystkich, którzy będą realizowali tę inwestycję – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Zatwierdzenie Programów inwestycji oznacza, że zapewnione zostaje finansowanie prowadzenia prac przygotowawczych dla tych odcinków S-19. Zostanie opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z materiałami do decyzji środowiskowych, wykonanie badań i opracowań geologicznych, opracowanie materiałów niezbędnych do ogłoszenia przetargów w systemie Projektuj i Buduj i wykonanie archeologicznych badań sondażowych.

Via Carpatia w Polsce

Przyspieszenie realizacji drogi ekspresowej S19 w Polsce to jeden z priorytetów resortu. Ukończono już pierwsze odcinki S19 pomiędzy Lublinem a Rzeszowem, kolejne dwa odcinki będą oddawane w tym roku. Trwają postępowania przetargowe na realizację całego pozostałego odcinka pomiędzy Lublinem a Rzeszowem, tak by do 2021 ten ciąg został ukończony.

Via Carpatia na terenie Polski przebiega szlakiem S61 na odcinku  granica państwa – Augustów – Ełk,  S16 na odcinku Ełk – Knyszyn oraz S19 Knyszyn – Dobrzyniewo Duże - Choroszcz - Siemiatycze - S12 (Lublin Rudnik) ... S12 (Lublin Sławinek) - Nisko - A4 (Rzeszów Wschód) ... A4 (Rzeszów Zachód) - Barwinek - granica państwa.

Via Carpatia w Europie

Via Carpatia to umowna nazwa korytarza transportowego łączącego w pierwotnej koncepcji kraje  bałtyckie z krajami południowej Europy.  Przebiega przez: Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię aż do Grecji. Potencjał szlaku via Carpatia może być wykorzystany w wielu relacjach transportowych, zarówno  wewnątrz, jak i na zewnątrz UE, również w relacji z Bałkanami.

Przewidziana jest budowa odgałęzień szlaku w kierunku na Ukrainę i Białoruś, a także otwarcie na bałtyckie porty Trójmiasta.

Zobacz także: Budowa II etapu obwodnicy Puław

Zobacz także: Ulice Lublina z czasów PRL. Sprawdź, ile z nich pamiętasz

Quiz: Ulice Lublina z czasów PRL. Sprawdź, ile z nich pamiętasz QUIZ

Ulice Lublina z czasów PRL. Sprawdź, ile z nich pamiętasz QUIZ

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 maja 2017 o 14:29
BREJKIN NJUS: POSTKOMUNISTYCZNE KAMELEONY PełO i ZSL wstydzą sięswoich nazw i wystawią kandydatów do sejmików wojewódzkich pod szyldem EPL - kolejny trick jak kiedyś z książeczką do głosowania
Avatar
Gość / 21 maja 2017 o 16:24
PiS i PO to oszuści przyjeżdżali tu tylko po głosy a każdy tą część kraju ma w nosie. Wyborców szukacie? A czemu nie piszecie ze ta cała Carpatia to będzie tylko po jednym pasie w każdą stronę a co raz będą po trzy aby samochody mogły przyśpieszyć. To ma dac tu rozwój i pobudzić gospodarkę?. Co jakiś czas będzie jechało się szybciej na zmianę z spowalniaczem na gęsiego. To są pseudoekspresówki a nie ekspresówki. Po drugiej stronie Wisły gdzie są obszary gdzie mieszka niewiele ludzi to prawdziwe ekspresówki a tu już nie. Brakuje na S-3,S-5,S-11 to trzeba komuś zabrać - wschodowi i to jest ten zrównoważony rozwój ze strony PiS. Głosuję na Kukiza a te dwie partie juz bajek mi niech nie opowiadają
PiS i PO to oszuści przyjeżdżali tu tylko po głosy a każdy tą część kraju ma w nosie. Wyborców szukacie? A czemu nie piszecie ze ta cała Carpatia to będzie tylko po jednym pasie w każdą stronę a co raz będą po trzy aby samochody mogły przyśpieszyć. To ma dac tu rozwój i pobudzić gospodarkę?. Co jakiś czas będzie jechało się szybciej na zmianę z spowalniaczem na gęsiego. To są pseudoekspresówki a nie ekspresówki. Po drugiej stronie Wisły gdzie są obszary gdzie mieszka niewiele ludzi to prawdziwe ekspresówki a tu już nie. Brakuje na S-3,S-5,S-... rozwiń
Avatar
Gość / 20 maja 2017 o 13:46
Totalna ściema to skierowanie do realizacji. Kasy nie ma, bo wszystko poszło na 500+, a te podchody są robione tylko po to, żeby udawać że coś się robi i kupić w ten sposób głosy wyborców. A obwodnicy Białegostoku jak nie było tak i nie będzie. Jedyne miasto wojewódzkie w Polsce bez ani 1km obwodnicy ekspresowej w budowie lub już wybudowanej... Całkowita olewka miasta jakby leżało na Białorusi...
Avatar
Gość / 20 maja 2017 o 08:18
Uj z tą Polską wschodnią. Ta mysleli przez lata panowie i panie z Peło
Avatar
Gość / 19 maja 2017 o 21:18
Jak nie zrobią obwodnicy Niemiec, to Via, jak jej tam Car.....tia, stanie przy wjeździe do Niemiec, a koniec korka będzie w Bukareszcie i wtedy coś, ktoś zrozumie wreszcie
Avatar
Gość / 19 maja 2017 o 21:18
A gdzie ekspresówka z Piask do Dorohuska?
Avatar
ano zobaczymy bo na razie... / 19 maja 2017 o 19:03
teraz pis wpisał do programu podwyższenie kwoty wolnej od podatku....
Avatar
Gość / 19 maja 2017 o 17:23
po co drogi. POstawić POmniki i domy rozpusty boszej. naród ma się modlić i wpłacać, a nie jeździć.
Avatar
Gość / 19 maja 2017 o 16:57
Gdzieś tam na lubelszczyźnie, to gdzie ona w lubelskim jest?
Avatar
znawca / 19 maja 2017 o 16:32
tak? to niech jeden z drugim mądry odpowie na pytanie PiS w 2005-07 zaplanował realizację tych dróg do 2015 r. i wpisałe je do swojego programy. Niestety przegrał w 2007 roku wybory ale plany zostały. peło przez 8 lat praktycznie NIC nie robiło na wschodzie, inaczej niż na zachodzie, gdzie budowano tyle dróg różnych od autostrad po ekspresówki i wojewódzkie, że my jesteśmy daleko za murzynami. Dopiero niedawo pojawiła się szansa i ją wykorzystujemy. Nadrabiamy zaległości niestety z 8 lat i tak to w skrócie wygląda, więc prosze mi tu nie pier** o peło i zsl-owcach, bo się ośmieszacie. Co więcej "działacze" peło i zsl, którzy zeszli do podziemia po zmianie rządów, pod płaszczykiem bezpartyjnych wysyłają do posłów, senatorów i ministrów z PiS prośby o wsparcie ich działań gdzieś tam na lubelszczyźnie, bo na swoich już dawno przestali liczyć. I tak to wygląda w terenie wielcy znawcy tematu, budowniczowie i planiści. 8 lat to nie trzeba było żadnych planów żeby cokolwiek zbudować, wszystko stało. Jak mądy jeden z durgim to niech powiedzą dlaczego dopiero teraz zaczynają ogłaszać przetargi i realizować. Z wpisów peło i zsl-owcó wynika, że te ekspresówki powinny już dawo być, bo wszystko było gotowe. Jak było gotowe to dlaczego dopiero teraz kończy się tworzyć dokumentację i pozostaje najważniejsza kwestia pieniądze na realizację!!!! Gdzie te pieniądze przez 8 lat się podziewały? Aaaaa... nie było ich? I tu dochodzimy do sedna peło i zsl mówiło, że zrobi natomiast PiS robi. Idździe lepiej protestować i bronić demokracji, bo nawet z tym wam marnie idzie.
tak? to niech jeden z drugim mądry odpowie na pytanie PiS w 2005-07 zaplanował realizację tych dróg do 2015 r. i wpisałe je do swojego programy. Niestety przegrał w 2007 roku wybory ale plany zostały. peło przez 8 lat praktycznie NIC nie robiło na wschodzie, inaczej niż na zachodzie, gdzie budowano tyle dróg różnych od autostrad po ekspresówki i wojewódzkie, że my jesteśmy daleko za murzynami. Dopiero niedawo pojawiła się szansa i ją wykorzystujemy. Nadrabiamy zaległości niestety z 8 lat i tak to w skrócie wygląda, więc prosze mi tu nie pier... rozwiń
Avatar
Gość / 23 maja 2017 o 14:29
BREJKIN NJUS: POSTKOMUNISTYCZNE KAMELEONY PełO i ZSL wstydzą sięswoich nazw i wystawią kandydatów do sejmików wojewódzkich pod szyldem EPL - kolejny trick jak kiedyś z książeczką do głosowania
Avatar
Gość / 21 maja 2017 o 16:24
PiS i PO to oszuści przyjeżdżali tu tylko po głosy a każdy tą część kraju ma w nosie. Wyborców szukacie? A czemu nie piszecie ze ta cała Carpatia to będzie tylko po jednym pasie w każdą stronę a co raz będą po trzy aby samochody mogły przyśpieszyć. To ma dac tu rozwój i pobudzić gospodarkę?. Co jakiś czas będzie jechało się szybciej na zmianę z spowalniaczem na gęsiego. To są pseudoekspresówki a nie ekspresówki. Po drugiej stronie Wisły gdzie są obszary gdzie mieszka niewiele ludzi to prawdziwe ekspresówki a tu już nie. Brakuje na S-3,S-5,S-11 to trzeba komuś zabrać - wschodowi i to jest ten zrównoważony rozwój ze strony PiS. Głosuję na Kukiza a te dwie partie juz bajek mi niech nie opowiadają
PiS i PO to oszuści przyjeżdżali tu tylko po głosy a każdy tą część kraju ma w nosie. Wyborców szukacie? A czemu nie piszecie ze ta cała Carpatia to będzie tylko po jednym pasie w każdą stronę a co raz będą po trzy aby samochody mogły przyśpieszyć. To ma dac tu rozwój i pobudzić gospodarkę?. Co jakiś czas będzie jechało się szybciej na zmianę z spowalniaczem na gęsiego. To są pseudoekspresówki a nie ekspresówki. Po drugiej stronie Wisły gdzie są obszary gdzie mieszka niewiele ludzi to prawdziwe ekspresówki a tu już nie. Brakuje na S-3,S-5,S-... rozwiń
Avatar
Gość / 20 maja 2017 o 13:46
Totalna ściema to skierowanie do realizacji. Kasy nie ma, bo wszystko poszło na 500+, a te podchody są robione tylko po to, żeby udawać że coś się robi i kupić w ten sposób głosy wyborców. A obwodnicy Białegostoku jak nie było tak i nie będzie. Jedyne miasto wojewódzkie w Polsce bez ani 1km obwodnicy ekspresowej w budowie lub już wybudowanej... Całkowita olewka miasta jakby leżało na Białorusi...
Avatar
Gość / 20 maja 2017 o 08:18
Uj z tą Polską wschodnią. Ta mysleli przez lata panowie i panie z Peło
Avatar
Gość / 19 maja 2017 o 21:18
Jak nie zrobią obwodnicy Niemiec, to Via, jak jej tam Car.....tia, stanie przy wjeździe do Niemiec, a koniec korka będzie w Bukareszcie i wtedy coś, ktoś zrozumie wreszcie
Avatar
Gość / 19 maja 2017 o 21:18
A gdzie ekspresówka z Piask do Dorohuska?
Avatar
ano zobaczymy bo na razie... / 19 maja 2017 o 19:03
teraz pis wpisał do programu podwyższenie kwoty wolnej od podatku....
Avatar
Gość / 19 maja 2017 o 17:23
po co drogi. POstawić POmniki i domy rozpusty boszej. naród ma się modlić i wpłacać, a nie jeździć.
Avatar
Gość / 19 maja 2017 o 16:57
Gdzieś tam na lubelszczyźnie, to gdzie ona w lubelskim jest?
Avatar
znawca / 19 maja 2017 o 16:32
tak? to niech jeden z drugim mądry odpowie na pytanie PiS w 2005-07 zaplanował realizację tych dróg do 2015 r. i wpisałe je do swojego programy. Niestety przegrał w 2007 roku wybory ale plany zostały. peło przez 8 lat praktycznie NIC nie robiło na wschodzie, inaczej niż na zachodzie, gdzie budowano tyle dróg różnych od autostrad po ekspresówki i wojewódzkie, że my jesteśmy daleko za murzynami. Dopiero niedawo pojawiła się szansa i ją wykorzystujemy. Nadrabiamy zaległości niestety z 8 lat i tak to w skrócie wygląda, więc prosze mi tu nie pier** o peło i zsl-owcach, bo się ośmieszacie. Co więcej "działacze" peło i zsl, którzy zeszli do podziemia po zmianie rządów, pod płaszczykiem bezpartyjnych wysyłają do posłów, senatorów i ministrów z PiS prośby o wsparcie ich działań gdzieś tam na lubelszczyźnie, bo na swoich już dawno przestali liczyć. I tak to wygląda w terenie wielcy znawcy tematu, budowniczowie i planiści. 8 lat to nie trzeba było żadnych planów żeby cokolwiek zbudować, wszystko stało. Jak mądy jeden z durgim to niech powiedzą dlaczego dopiero teraz zaczynają ogłaszać przetargi i realizować. Z wpisów peło i zsl-owcó wynika, że te ekspresówki powinny już dawo być, bo wszystko było gotowe. Jak było gotowe to dlaczego dopiero teraz kończy się tworzyć dokumentację i pozostaje najważniejsza kwestia pieniądze na realizację!!!! Gdzie te pieniądze przez 8 lat się podziewały? Aaaaa... nie było ich? I tu dochodzimy do sedna peło i zsl mówiło, że zrobi natomiast PiS robi. Idździe lepiej protestować i bronić demokracji, bo nawet z tym wam marnie idzie.
tak? to niech jeden z drugim mądry odpowie na pytanie PiS w 2005-07 zaplanował realizację tych dróg do 2015 r. i wpisałe je do swojego programy. Niestety przegrał w 2007 roku wybory ale plany zostały. peło przez 8 lat praktycznie NIC nie robiło na wschodzie, inaczej niż na zachodzie, gdzie budowano tyle dróg różnych od autostrad po ekspresówki i wojewódzkie, że my jesteśmy daleko za murzynami. Dopiero niedawo pojawiła się szansa i ją wykorzystujemy. Nadrabiamy zaległości niestety z 8 lat i tak to w skrócie wygląda, więc prosze mi tu nie pier... rozwiń