piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Będzie ekspresówka z Lubartowa do Białegostoku! Via Carpatia coraz bliżej

Dodano: 19 maja 2017, 14:00

Cztery kolejne odcinki drogi ekspresowej S19 zostały skierowane do prac przygotowawczych – poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Chodzi o fragmenty szlaku Via Carpatia między Lublinem a Lubartowem, odcinek od granicy województwa mazowieckiego i lubelskiego do Lubartowa (węzeł Lubartów Północ), odcinek granica województwa podlaskiego – Łosice – granica województwa lubelskiego oraz Korycin – Knyszyn – Dobrzyniewo Duże – Choroszcz wraz z odcinkiem DK nr 65 Sochonie – Dobrzyniewo.

– Via Carpatia to szlak pobudzający gospodarkę Europy Wschodniej, od Bałtyku po Morze Egejskie. Naszym celem jest wpisanie całego przebiegu tej trasy do sieci bazowej TEN-T i uzyskanie wsparcia finansowego dla wszystkich, którzy będą realizowali tę inwestycję – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Zatwierdzenie Programów inwestycji oznacza, że zapewnione zostaje finansowanie prowadzenia prac przygotowawczych dla tych odcinków S-19. Zostanie opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z materiałami do decyzji środowiskowych, wykonanie badań i opracowań geologicznych, opracowanie materiałów niezbędnych do ogłoszenia przetargów w systemie Projektuj i Buduj i wykonanie archeologicznych badań sondażowych.

Via Carpatia w Polsce

Przyspieszenie realizacji drogi ekspresowej S19 w Polsce to jeden z priorytetów resortu. Ukończono już pierwsze odcinki S19 pomiędzy Lublinem a Rzeszowem, kolejne dwa odcinki będą oddawane w tym roku. Trwają postępowania przetargowe na realizację całego pozostałego odcinka pomiędzy Lublinem a Rzeszowem, tak by do 2021 ten ciąg został ukończony.

Via Carpatia na terenie Polski przebiega szlakiem S61 na odcinku  granica państwa – Augustów – Ełk,  S16 na odcinku Ełk – Knyszyn oraz S19 Knyszyn – Dobrzyniewo Duże - Choroszcz - Siemiatycze - S12 (Lublin Rudnik) ... S12 (Lublin Sławinek) - Nisko - A4 (Rzeszów Wschód) ... A4 (Rzeszów Zachód) - Barwinek - granica państwa.

Via Carpatia w Europie

Via Carpatia to umowna nazwa korytarza transportowego łączącego w pierwotnej koncepcji kraje  bałtyckie z krajami południowej Europy.  Przebiega przez: Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię aż do Grecji. Potencjał szlaku via Carpatia może być wykorzystany w wielu relacjach transportowych, zarówno  wewnątrz, jak i na zewnątrz UE, również w relacji z Bałkanami.

Przewidziana jest budowa odgałęzień szlaku w kierunku na Ukrainę i Białoruś, a także otwarcie na bałtyckie porty Trójmiasta.

Zobacz także: Budowa II etapu obwodnicy Puław

Zobacz także: Ulice Lublina z czasów PRL. Sprawdź, ile z nich pamiętasz

QUIZ

Ulice Lublina z czasów PRL. Sprawdź, ile z nich pamiętasz QUIZ

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 maja 2017 o 14:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BREJKIN NJUS: POSTKOMUNISTYCZNE KAMELEONY PełO i ZSL wstydzą sięswoich nazw i wystawią kandydatów do sejmików wojewódzkich pod szyldem EPL - kolejny trick jak kiedyś z książeczką do głosowania
Rozwiń
Gość
Gość (21 maja 2017 o 16:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PiS i PO to oszuści przyjeżdżali tu tylko po głosy a każdy tą część kraju ma w nosie. Wyborców szukacie? A czemu nie piszecie ze ta cała Carpatia to będzie tylko po jednym pasie w każdą stronę a co raz będą po trzy aby samochody mogły przyśpieszyć. To ma dac tu rozwój i pobudzić gospodarkę?. Co jakiś czas będzie jechało się szybciej na zmianę z spowalniaczem na gęsiego. To są pseudoekspresówki a nie ekspresówki. Po drugiej stronie Wisły gdzie są obszary gdzie mieszka niewiele ludzi to prawdziwe ekspresówki a tu już nie. Brakuje na S-3,S-5,S-11 to trzeba komuś zabrać - wschodowi i to jest ten zrównoważony rozwój ze strony PiS. Głosuję na Kukiza a te dwie partie juz bajek mi niech nie opowiadają
Rozwiń
Gość
Gość (20 maja 2017 o 13:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Totalna ściema to skierowanie do realizacji. Kasy nie ma, bo wszystko poszło na 500+, a te podchody są robione tylko po to, żeby udawać że coś się robi i kupić w ten sposób głosy wyborców. A obwodnicy Białegostoku jak nie było tak i nie będzie. Jedyne miasto wojewódzkie w Polsce bez ani 1km obwodnicy ekspresowej w budowie lub już wybudowanej... Całkowita olewka miasta jakby leżało na Białorusi...
Rozwiń
Gość
Gość (20 maja 2017 o 08:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uj z tą Polską wschodnią. Ta mysleli przez lata panowie i panie z Peło
Rozwiń
Gość
Gość (19 maja 2017 o 21:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak nie zrobią obwodnicy Niemiec, to Via, jak jej tam Car.....tia, stanie przy wjeździe do Niemiec, a koniec korka będzie w Bukareszcie i wtedy coś, ktoś zrozumie wreszcie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!