środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Czy Lublin zdąży przed przyjazdem prezydentów?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 czerwca 2009, 20:13
Autor: Dominik Smaga

1 lipca prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy mają złożyć kwiaty przed pomnikiem Unii Lubelskiej. Prezydentom raczej się to uda, bo remont pomnika zmierza wreszcie do końca. Ale jeśli VIP-y pójdą na spacer - w drodze do odnowionej fontanny potkną się na krzywym asfalcie.

We wtorek z pomnika Unii Lubelskiej znikła osłaniająca go miesiącami szpetna folia. Zasłona była potrzebna, bo chroniła remontowany pomnik przed wiatrem i deszczem. Historyczna unia jak i upamiętniający ją pomnik to chluby Lublina, ale ciągnący się od zeszłej jesieni remont obelisku chluby nikomu nie przyniósł. Projekt został sknocony, robotnicy spartaczyli pracę i wszystko trzeba było poprawiać.

W końcu się udało. - Jestem zadowolony z efektów pracy - mówi teraz Marek Trocha, konserwator z pracowni "Aeikon”, który nadzoruje prace przy obelisku.
Nie ma już folii, wczoraj znikało też rusztowanie. Pozostało tylko odmalować podstawę pomnika. Lada dzień zniknie płot. Cały trawnik (od Europy po schodki), na którym stoi pomnik, będzie wyłożony tzw. trawą z rolki. - Nie ma mowy, żebyśmy nie zdążyli przed 1 lipca - mówi Tomasz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta.

Nie ma za to mowy, by przed obchodami udało się przykryć stary asfalt na alejkach za pomnikiem kostką brukową. Teraz nawet nikt już w Ratuszu o tym nie wspomina. Dwa przetargi na te prace się nie powiodły, późniejsze negocjacje z wykonawcami też zakończyły się fiaskiem. - Będziemy ogłaszać kolejny przetarg. Prace będą mogły się zacząć w sierpniu - mówi Radzikowski. Pytany, czy nie można było odpowiednio wcześniej zacząć szukać wykonawcy odpowiada: Nie można było, bo najpierw musieliśmy poczekać na uchwalenie budżetu, zlecić koncepcję i dokumentację. Ograniczają nas przepisy - wyjaśnia.

Jedyne, co się udało, to wyciąć z projektu tę część, która pozwoliła na remont nawierzchni przed pomnikami: Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza i Konstytucji 3 Maja. Zamiast połamanego piaskowca będzie szachownica z cegły, granitu i bazaltu, taka sama, jak fragment placu stykający się z Krakowskim Przedmieściem. Prace trwają.

Trwa też remont fontanny. We wtorek budowlańcy lali beton na skute wcześniej dno niecki. Później ją uszczelnią i włożą nową pompę, która da wyższe strumienie. Wszystko ma być gotowe 25 czerwca. Nie ma też obaw o remont szaletu. Damski już jest odnowiony, teraz remontują męski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
3
antykatol
jakubek
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

3
3 (12 czerwca 2009 o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponmuję nadać asfaltowym chodniczkom na Pl. Litewskim range zabytku albo na całej powirzchni rozwinąć "trawkę z rolki".
Z przetargami nie zdążyli bo przecież nikt w zeszłym roku nie przewidział nadejścia takiej rocznicy i związanych z tym obchodów. Planów działania na czas dłuższy niż 3 miesiące nikt nie będzie robił bo nie wiadomo czy obecna władza przetrwa najbliższy kwartał. I co wtedy? Nasza robota innym posłuży... Wszakl doskonale wiadomo, że dla zwykłych mieszkańców remontować się nie opłaci, i tak nikt z nich tego nie doceni, oni tylko "malkontencą". Przed oficjelami można było się chociaż pokazać...
Skrzypi i piszczy ta nasza rzeczywistość.
Rozwiń
antykatol
antykatol (11 czerwca 2009 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jakubek napisał:
Ile razy mamy mówić,że nie chcemy w Lublinie Prezydentów państw,którzy stawiają pomniki ludobójcom z OUN/UPA i okupują nasze wschodnie terytoria. Będziemy protestować przeciw tym uroczystościom i nie będziemy więcej płacić na KUL.

jakubek.... ocknij się po złym snie. uwsteczniłęs się i to mocno. katonarodowa częśc społęczeństwa to ciemnogród kttóry trzeba tępic i pozamykac w wariatkowie. zastanów się czy do nich nie należysz?
Rozwiń
jakubek
jakubek (11 czerwca 2009 o 09:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ile razy mamy mówić,że nie chcemy w Lublinie Prezydentów państw,którzy stawiają pomniki ludobójcom z OUN/UPA i okupują nasze wschodnie terytoria. Będziemy protestować przeciw tym uroczystościom i nie będziemy więcej płacić na KUL.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!