środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Czy ul. 1 Maja może stać się ładniejsza? Dyskusja o przyszłości i instalacja

Dodano: 10 kwietnia 2016, 20:31
Autor: Dominik Smaga

Przykładowa wizualizacja podwórca przygotowana przez Katarzynę Szczypior i Emilię Chęć
Przykładowa wizualizacja podwórca przygotowana przez Katarzynę Szczypior i Emilię Chęć

W poniedziałek zaczyna się dyskusja o przyszłości ul. 1 Maja, której rewitalizację zapowiadają władze miasta. W trakcie konsultacji każdy będzie mógł podrzucić swój pomysł na ulicę. Na zmiany poczekamy długo, choć ich niewielką próbkę będzie można testować już tego lata

Drewniane elementy mają służyć zarówno do siedzenia, jak i do ozdoby. Wszystko przetestujemy w nieco innym miejscu w trakcie Nocy Kultury. Później całość zostanie przeniesiona na koniec „dworcowego” odcinka ul. 1 Maja, po stronie pl. Bychawskiego.

– Trudno powiedzieć, czy postoi tu rok, dwa, czy trzy – mówi Szymon Pietrasiewicz, koordynator działającego tuż obok (1 Maja 35) Punktu Kultury, w którym już w poniedziałek o godzinie 17 ma się zacząć otwarta dla wszystkich chętnych dyskusja na temat możliwej metamorfozy ulicy.

– A ta instalacja ma być pewnym pretekstem do rozmowy o tym, jak ta ulica może w przyszłości wyglądać. Jest ona też odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców, którzy nie mają tu miejsca do spędzania wolnego czasu.

O tym, że ul. 1 Maja może kiedyś wypięknieć, mówi się od dawna, ale to „kiedyś” nie zostało dotychczas sprecyzowane. Są za to wizje stworzenia nowego deptaka, którym od dworca dałoby się dojść do ul. Zamojskiej i dalej, przez Wyszyńskiego na Stare Miasto.

Pierwsza w kolejce do rewitalizacji jest ul. Zamojska. Ratusz ma wziąć na warsztat pomysły z pracy dyplomowej Olgi Janiszewskiej, studentki gospodarki przestrzennej na UMCS. Zakłada ona odnowę nawierzchni, ale też ograniczenie liczby miejsc parkingowych na chodnikach. Tak, by śródmiejska przestrzeń stała się bardziej przyjazna dla pieszych i spacerowiczów.

Temu samemu miałoby służyć proponowane przez autorkę pracy znaczne poszerzenie bulwaru wzdłuż Bystrzycy. Projekt obejmuje również ul. Żmigród. Publiczna dyskusja nad jego założeniami ma się zacząć jeszcze w kwietniu.

– Naturalną konsekwencją tych działań jest przedłużenie tego traktu przez ul. 1 Maja – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Teraz jest czas na dyskusję i konsultacje, a potem przyjdzie czas na tworzenie dokumentacji dla tych inwestycji. Dlatego bardzo zależy nam na tym, by wypowiedzieli się mieszkańcy i partnerzy społeczni.

Ratusz wprost przyznaje, że realizacja tych planów i wszelkie roboty budowlane uzależnione są od unijnych funduszy na realizację. – Będą one dostępne najwcześniej w przyszłym roku – stwierdza prezydent miasta.

Czytaj więcej o: Lublin 1 maja Ulica
Gość
Gość
Gość
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 kwietnia 2016 o 00:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Łeb to jesteś ty i kto ci coś nieszczy kasztanie.podejdź i powiedz

Wczoraj czytałem forum i dzisiaj przechodząc obok wymienionej kamienicy zwróciłem uwagę, że jakiś idiota pomazał ją sprayem i zniszczył elewację. Pewnie o takie zniszczenie chodzi. A tak na marginesie jak można dewastować swoje miasto!


 
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2016 o 21:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba autor artykułu coś pomylił, bo z tego co wiem to ta wizualizacja wcale nie przedstawia tego co będzie. To jest jedynie wstęp do prac projektowych, które dopiero trwają i jeszcze nie wiadomo jak to będzie wyglądać finalnie. Poza tym to ma być tymczasowa instalacja, która jak słusznie zauważył autor jest jedynie "pretekstem do rozmowy o tym, jak ta ulica może w przyszłości wyglądać".
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2016 o 15:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rewitalizacja ul.1-go Maja jak najbardziej jednakże przy opracowaniu ładnego projektu, który będzie współgrał z otaczającą architekturą i "krajobrazem" tej właśnie przestrzeni. Niestety to co zostało przedstawione na ilustracji powyżej i jak wynika z artykułu ma być realizowane jako tzw. "projekt rewitalizacji" jest totalnym nie porozumieniem. Mówiąc inaczej dno i wodorosty, albo zostało to zrobione na odwal się lub "studenty się dopiero uczo". Najlepszy jest katafalk lub przepraszam za skojarzenie "nagrobek"na którym siedzi mężczyzna z telefonem (prawy dolny róg ilustracji). Doniczki w formie sześcianów z miotłami zamiast normalnie posadzonych drzew, jak też kloce imitujące ławeczki, również są chybione (mówiąc łagodnie). Jeżeli miasto pragnie wykonać coś ładnego to proponowałbym przejrzeć stare fotografie z lat 1920- 1930 i w tym stylu urządzić ulicę dostosowując min. małą architekturę tj. ławeczki, zieleń oraz oświetlenie. Realizowanie przez Ratusz, bubli osób nie mających żadnego tytułu bądź ukierunkowanego doświadczenia i odpowiedniego zaplecza technicznego w robieniu tego typu projektów (najczęściej studentów) zalatuje w najlepszym razie partaniną, że o szwindlu nie wspomnę. Koncepcja Emilii Chęć i Katarzyny Szczypior w tym przypadku jest tak samo udana jak praca Olgi Janiszewskiej (dot. ul. Zamojskiej). Te wiekopomne dzieła o niespotykanych walorach artystycznych piękne są jak słońce tzn. aż patrzeć na nie nie można.
Rozwiń
Borys
Borys (11 kwietnia 2016 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Lubartowska się utrzymała z kwiatami i ławeczkami to może i 1 Maja da radę, mieszkańcy uszanują 

Rozwiń
Gosc 41
Gosc 41 (11 kwietnia 2016 o 13:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bezdomni będą gdzie się rozkładać i łby stojące pod 1maja 41 będą miały gdzie pić i co niszczyc


Łeb to jesteś ty i kto ci coś nieszczy kasztanie.podejdź i powiedz
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!