Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 maja 2018 r.
21:02

Czy w Lublinie możemy spodziewać się prohibicji takiej jak w Puławach?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
28 12 A A

W Lublinie nie będzie na razie ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu na wynos. Nie zanosi się też na wyłączenie pewnych terenów z zakazu picia w miejscu publicznym. Prezydent nie zaproponował żadnego z tych rozwiązań w projekcie uchwały złożonym w środę do Rady Miasta. Ostatnie słowo należy jednak do rady

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzje w sprawie handlu alkoholem mają zapaść w Radzie Miasta za tydzień, 24 maja. Na ten dzień planowane jest głosowanie nad projektem nowych przepisów zaproponowanych przez prezydenta. Jego pomysły poznaliśmy w środę.

Okazuje się, że prezydent proponuje tylko tyle, ile wymaga ustawa, która weszła w życie 9 marca. Dała ona gminom pół roku na ponowne ustalenie maksymalnej liczby punktów sprzedaży alkoholu na terenie gminy. Ustawa zobowiązała też radnych do określenia „zasad usytuowania” miejsc sprzedaży. Także na to dała pół roku.

Ta sama ustawa pozwala jednak na więcej. Samorządy mogą wskazać pewne obszary, na których nie będzie obowiązywał zakaz picia pod chmurką. Mogą też zakazać handlu alkoholem na wynos w godzinach nocnych, na co w naszym regionie zdecydowały się już Puławy. Prezydent Lublina takiego zakazu na razie nie proponuje. Ani dla całego miasta, ani dla poszczególnych dzielnic.

– Ograniczenia sprzedaży w nocy lub na poszczególnych terenach miasta są ograniczeniami fakultatywnymi – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. Oznacza to, że samorząd może wprowadzić takie przepisy, ale nie musi tego robić. W Lublinie sprawa tych przepisów nie jest jeszcze przesądzona – Mogą zostać wprowadzone w każdej chwili. Obecnie trwają jeszcze prace nad możliwymi zapisami takiego projektu.

W projekcie uchwały złożonym w środę przez prezydenta znalazł się zakaz umieszczania punktów sprzedaży alkoholu na nieruchomościach, na których znajdują się szkoły (z wyjątkiem szkół wyższych), bursy, internaty, placówki leczenia uzależnień, kościoły, kaplice, klasztory i cmentarze.

Na nieruchomościach graniczących z tymi obiektami też zabroniony byłby handel alkoholem, chyba że punkt sprzedaży będzie oddzielony od tych obiektów „przeszkodą o charakterze trwałym, taką jak zabudowa, mur bez przejść, która uniemożliwia dostęp oraz kontakt wzrokowy i głosowy”.

Nowe limity dla sklepów

Proponowane limity zezwoleń na handel alkoholem na wynos
620 na napoje o zawartości do 4,5 proc. alkoholu oraz na piwo;
600 na napoje o zawartości powyżej 4,5 proc do 18 proc. alkoholu, z wyjątkiem piwa
580 na napoje o zawartości powyżej 18 proc. alkoholu

Nowe limity dla barów

Proponowane limity zezwoleń na handel napojami do spożycia na miejscu
440 na napoje o zawartości do 4,5 proc. alkoholu oraz na piwo;
340 na napoje o zawartości powyżej 4,5 proc do 18 proc. alkoholu, z wyjątkiem piwa
300 na napoje o zawartości powyżej 18 proc. alkoholu

559 sklepów sprzedaje piwo

556 sklepów sprzedaje wino

530 sklepów sprzedaje wódkę

397 lokali serwuje piwo

261 lokali serwuje wino

235 lokali serwuje wódkę

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
niunio527 / 17 maja 2018 o 08:44
+1
Jak PIŚORY po jesiennych wyborach dojdą do władzy, to nie ulega wątpliwości że będziemy studenckim miastem z prohibicją.
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 09:52
Następny mundry od prohibicji! Gdzie ta prohibicja, skoro alkohol można kupić 24 na dobę w barach? Czy wy w tej gazecie nie macie słowników języka polskiego, dostępu do wikipedii?
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 08:35
''Zamiast budynków "z plusem" na dachu na każdym rogu co niektórzy pewnie chętnie wiedzieliby budynki "z pacyfkami" z dodatkowym rogiem zapewne. Nie uda się. Tu jest Polska. Ci '' własnie, Polka a nie watykan !! Stop okradaniu Polski przez obce państwo !!
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 01:01
Kononowicz już lata temu powiedział - "niczego nie będzie"
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 00:28
Kult - Wódka
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 00:02
Nie no.... kto wymyślił ten idiotyczny przepis.....?????? Kretyn
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 22:21
Zamiast budynków "z plusem" na dachu na każdym rogu co niektórzy pewnie chętnie wiedzieliby budynki "z pacyfkami" z dodatkowym rogiem zapewne. Nie uda się. Tu jest Polska. Ci
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 22:14
Jak w tym chorym kraju na co rogu jest ten budynek z plusem na dachu i pan chodzący w sukience pije w pracy w niedzielę a na dodatek w miejscu publicznym...
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 21:22
Miasto studenckie i zakaz sprzedaży alkoholu. XD/10
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 07:56
-1
Koniecznie !!!! A NATYCHMIAST wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu w sklepie przy Tymiankowej -PAJO !!! Całymi dniami pod sklepem "ochlaj" niebezpiecznie przejść a policja NIC nie robi....Może niech też Straż Miejska " poprawi" swój budżet mandatowy.....wszak to Miasto !!!!
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 09:52
Następny mundry od prohibicji! Gdzie ta prohibicja, skoro alkohol można kupić 24 na dobę w barach? Czy wy w tej gazecie nie macie słowników języka polskiego, dostępu do wikipedii?
Avatar
niunio527 / 17 maja 2018 o 08:44
+1
Jak PIŚORY po jesiennych wyborach dojdą do władzy, to nie ulega wątpliwości że będziemy studenckim miastem z prohibicją.
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 08:35
''Zamiast budynków "z plusem" na dachu na każdym rogu co niektórzy pewnie chętnie wiedzieliby budynki "z pacyfkami" z dodatkowym rogiem zapewne. Nie uda się. Tu jest Polska. Ci '' własnie, Polka a nie watykan !! Stop okradaniu Polski przez obce państwo !!
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 07:56
-1
Koniecznie !!!! A NATYCHMIAST wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu w sklepie przy Tymiankowej -PAJO !!! Całymi dniami pod sklepem "ochlaj" niebezpiecznie przejść a policja NIC nie robi....Może niech też Straż Miejska " poprawi" swój budżet mandatowy.....wszak to Miasto !!!!
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 01:01
Kononowicz już lata temu powiedział - "niczego nie będzie"
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 00:28
Kult - Wódka
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 00:02
Nie no.... kto wymyślił ten idiotyczny przepis.....?????? Kretyn
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 22:21
Zamiast budynków "z plusem" na dachu na każdym rogu co niektórzy pewnie chętnie wiedzieliby budynki "z pacyfkami" z dodatkowym rogiem zapewne. Nie uda się. Tu jest Polska. Ci
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 22:14
Jak w tym chorym kraju na co rogu jest ten budynek z plusem na dachu i pan chodzący w sukience pije w pracy w niedzielę a na dodatek w miejscu publicznym...
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 21:45
-1
Alkohol jest dla słabych, którzy nie potrafią stawić czoła życiu., muszą się wspomagać, nonsensownie bełkotać, rzygać. Gardzę pijącymi słabeuszami!
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 2

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 76 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 5

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 27

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 2

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 48 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 50 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!