poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Czyste powietrze w Lublinie i Zamościu. Najgorzej jest w Krakowie

Dodano: 13 stycznia 2016, 16:11

Zamość i Lublin znalazły się w pierwszej piętnastce polskich miast o najczystszym powietrzu. W porównaniu z innymi europejskimi miastami nie wypadamy jednak najlepiej. Normy dla rakotwórczego benzo(a)pirenu przekraczamy wielokrotnie.

Wyniki ubiegłorocznych badań opublikował właśnie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Pod uwagę brano występowanie w powietrzu 12 niebezpiecznych substancji: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu, ozonu, pyłu PM10, ołowiu, arsenu, kadmu, niklu i benzo(a)pirenu w pyle PM10 oraz pył PM2,5.

Zaskoczenia nie było. Najgorzej wypadł Kraków, który okazał się trzecim najbardziej zanieczyszczonym miastem w UE. Biorąc pod uwagę średnioroczny poziom BaP, wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce znalazły się kolejno: Nowa Ruda, Opoczno, Nowy Targ, Rybnik, Sucha Beskidzka, Proszowice, Nowy Sącz, Tomaszów Mazowiecki, Godów, Zakopane, Brzeziny, Miechów, Zabrze, Rabka-Zdrój i Otwock.

Jak podkreślają badacze, problem dotyczy jednak całej Polski. Na blisko 98 proc. stacji badawczych normy dla wyjątkowo niebezpiecznego, rakotwórczego i zarazem mutagennego związku BaP były przekroczone nawet 1700 razy. Podczas gdy norma dopuszcza stężenie do 1 ng/m3 rakotwórczego benzo(a)pirenu to w Nowej Rudzie odnotowano blisko 17 ng/m3, we Wrocławiu 3,9, w Lublinie – 2,1 ng/m3, a w Zamościu 1,8 ng/m3. Dla porównania w Londynie jest to zaledwie 0,21, a w Barcelonie 0,15. 

Głównym powodem zanieczyszczenia są wbrew pozorom nie duże fabryki, ale to czym palimy w domowych piecach. Aż 77 proc. zanieczyszczenia generują właśnie domowe paleniska i spalane w nich śmieci oraz najniższej jakości węgiel.

Okazuje się, że jedynym miastem spełniającym normy jakości powietrza jest Słupsk. Na liście miast o najczystszym powietrzu w Polsce według średniorocznego poziomu BaP są także: Działoszyn, Liniewko Kościerskie, Gdynia, Władysławowo, Kwidzyn i Koszalin. Zamość uplasował się na 8 miejscu, a Lublin na 14.

Czytaj więcej o: Lublin Zamość powietrze
Gość
Gość
M
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 stycznia 2016 o 18:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak widać z wyników badań to i tak dopuszczalna norma jest przekroczona i trzeba wszystko robić by było tak jak jest w Barcelonie. Nie można się chwalić tym że w innych miastach jest jeszcze gorzej!
Rozwiń
Gość
Gość (14 stycznia 2016 o 10:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
rabka zdrój,zakopane i inne "kurorty" w okolicach nowego sącza i nowego targu pobierają niemałe opłaty od turystów z racji nazywania ich miejscowościami uzdrowiskowymi. A są to śmierdzące i brudne mieściny. WE władysławowie /piszą że nie ma smrodu i smogu/- też ok godz 18,oo gdy właściciele pensjonatów palą w piecach by zagrzać wodę smród jest nie do wytrzymania. Bywam tam co roku i wiem to.
Rozwiń
M
M (14 stycznia 2016 o 08:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

http://aqicn.org/map/pl/#@g/49.6964/16.2879/4z

mapa zanieczyszczenia powietrza online

Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2016 o 22:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze że ten Kicek zwiał z tej Suchej !
Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2016 o 21:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Debile porównują do Barcelony, gdzie jest zawsze ciepło, a w dodatku położenie miasta jest takie (kto był, ten wie), że całe zanieczyszczenie jest rozwiewane hen daleko. Ale za to jak to brzmi: "Barcelona tylko 0,15". Czytelnicy, nie tylko czytajcie, ale też myślcie !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!