Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

2 listopada 2015 r.
11:37

Najpopularniejsze nowe gatunki roślin sadowniczych

0 1 A A
Róża jabłkowata, odmiana Karpatia
Róża jabłkowata, odmiana Karpatia

Pigwa pospolita, róża jabłkowata, świdośliwa czy też jagoda kamczacka – to nowe gatunki roślin, które pojawiają się nie tylko w przydomowych ogródkach i sadach w Lubelskiem. Powstają też pierwsze gospodarstwa towarowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jeśli chodzi o nowe gatunki roślin sadowniczych, to dużym zainteresowaniem rolników, działkowców czy też plantatorów cieszą się zwłaszcza cztery gatunki – mówi Zdzisław Partyka, specjalista ds. sadownictwa Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. – Są to – pigwa pospolita, świdośliwa, jagoda kamczacka i róża jabłkowata. – Są to wszystko gatunki wywodzące się z dziko żyjących roślin. Można je uprawiać bez ochrony chemicznej lub z minimalnym jej udziałem. Nie mają więc w swoim składzie pestycydów. Są to owoce zdrowe. Poza tym gatunki te są odporne na mróz.

Pigwa pospolita

Rośnie w formie krzewu lub niewielkiego drzewa. Wywodzi się z terenów Azji – z Zakaukazia, Iranu, południowo – wschodniej Arabii. Do Europy Południowej, na Bałkany prawdopodobnie została właśnie stamtąd sprowadzona. Uprawiana również w Polsce. Czasami mylona jest z pigwowcem.

– Pigwa ma bardzo ozdobne kwiaty – opisuje Partyka. – Roślina kwitnie z końcem maja, początkiem czerwca. Kwiaty są w kolorze od białego do biało-różowego. Z kolei owoce mają kolor cytrynowo-żółty.

Owoce pigwy są duże o kształcie kulistym, przypominają jabłka lub mają wydłużony gruszkowy kształt. Nie nadają się bezpośrednio do spożycia. Są twarde, w smaku kwaśne i cierpkie. Miąższ ma barwę żółtawą, jest zwarty i aromatyczny. Owoce możemy zbierać w pierwszej połowie października. Zwykle osiągają one wielkość do pół kilograma.

Z owoców pigwy można przyrządzać konfitury, galaretki, syropy, kompoty i nalewki. Pigwa jest również rośliną leczniczą. – Nasiona tej rośliny mają właściwości przeciwzapalne i przeczyszczające – dodaje Partyka.

Pigwa pospolita

Róża jabłkowata, odmiana Karpatia

Róża jabłkowata jest średniej wielkości krzewem. Rośnie dziko na terenie niemal całej Europy jak też na Bliskim Wschodzie. W Polsce głównie w części północnej. Dorasta do wysokości ok. 2 metrów wysokości.

– Odmiana Karpatia została wyselekcjonowana z dzikich odmian na terenie Słowacji – mówi Partyka. – Charakteryzuje się pięknymi kwiatami o kolorze różowym. Owoce są zaś w kolorze pomarańczowo-karmazynowym.

Odmiana ta dobrze znosi zanieczyszczone powietrze. Ma też bardzo małe wymagania glebowe. – Zarówno pigwa jak też róża jabłkowata nie sprawiają kłopotów pod względem uprawy – wskazuje Partyka. W przypadku róży roślina wytrzymuje temperatury dochodzące do –34 stopni C.
Z płatków i owoców róży można robić marmolady, konfitury, przeciery, nalewki i wina. Z suszu robi się herbatki.

Róża ma też właściwości lecznicze. Owoce zawierają wiele składników odżywczych – flawonoidy wzmacniające naczynia krwionośne, cukry, pektyny i inne składniki także o działaniu antyrakowym.

– Owoce róży zawierają 10 razy więcej witaminy C niż cytryna – podkreśla Partyka.
Odmiana ta jest uprawiana w Polsce, także w naszym wojewódzkie. Plantacje towarowe powstają m.in. na Roztoczu, w gminie Goraj – wskazuje Partyka.

Suchodrzew jadalny, czyli jagoda kamczacka

Jest odmianą wiciokrzewu. Pochodzi z północno-wschodniej Azji. Rośnie w Rosji, Stanach Zjednoczonych rozpowszechniona jest też w Kanadzie. – W Kanadzie rośnie tam na plantacjach uprawnych – podaje Partyka.

Jagoda kamczacka jest rośliną długowieczną. Jest łatwa w uprawie. Roślina wegetację rozpoczyna wcześnie. Pąki kwiatowe pojawiają się już z końcem marca. – Kwitnie na początku kwietnia, zaś pierwsze owoce zbiera się już w końcu maja. Czyli jeszcze przed truskawką. Jagody te są więc pierwszymi owocami, które można kupić. Stąd też duże zainteresowanie zarówno wśród producentów jak też wśród sklepów.

Owoce jagody kamczackiej mają wydłużony, cylindryczny kształt. Są barwy niebiesko-fioletowej. Są bogate zarówno w witaminy jak też minerały. Można je spożywać zarówno świeże jak też suszone. Przygotowuje się z nich nalewki. Robi przeciery, dżemy i konfitury. Owoce można także mrozić.

– Uzyskuje się z nich również naturalny barwnik spożywczy – wskazuje Partyka.
Posiadają właściwości prozdrowotne. – Są owocami antynowotworowymi – dodaje Partyka. – Między innymi Japonia, po katastrofie elektrowni jądrowej Fukushima jest zainteresowania przetworami zarówno z owoców tych jagód, aronii jak też śliwośliwy.

Świdośliwa olcholistna

Świdośliwa olcholistna

To rodzaj krzewu zbliżonego wielkością do znanej w naszym kraju aronii czarnoowocowej, zwana także słodką aronią lub borówką kanadyjską. Największe areały tej rośliny znajdują się w Kanadzie (kilka tysięcy hektarów), w Europie rośnie Finlandii, na Łotwie i Litwie.

– Do Polski świdośliwa została sprowadzona z Kanady przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach – mówi Partyka. – Została posadzona doświadczalnie. Później powstały mniejsze plantacje towarowe do zbioru ręcznego, a ostatnio z przeznaczeniem do zbioru maszynowego.

Jest to gatunek ozdobno-użytkowy. Pod względem warunków klimatycznych, ale też glebowych nie jest wybredna. Może być uprawiana prawie na każdej glebie. Jest też odporna na mróz i długowieczna.

– Świdośliwa bardzo obficie kwitnie w maju, w kolorze białym – opisuje Partyka.

Owoce dojrzewają latem w końcu czerwca, nie opadają, a na niektórych odmianach mogą pozostawać aż do zimy. Owoce świdośliwy na początku są różowe, później purpurowe zaś dojrzałe mają kolor granatowy. Można je jeść surowe, ale też przygotowywać z nich zarówno dżemy i konfitury jak też nalewki. Dużym powodzeniem cieszy się również susz.

Mają podobne właściwości prozdrowotne i antykancerogenne jak aronia. – Tyle że świdośliwa jest znacznie smaczniejsza – wskazuje specjalista w LODR w Końskowoli.

Owoce świdoliwy zawierają przeciwutleniacze i witaminy. Są też bogate w białko, tłuszcze, błonnik oraz żelazo, potas i wapń.

– Świdośliwa cieszy się coraz większym uznaniem, zarówno jako owoc świeży , do mrożenia jak też susz – zauważa Partyka. – W Lubelskiem na plantacjach towarowych uprawia się tę roślinę od 3 lat na powierzchni ok. 10 ha. Są to zwykle plantacje mniejsze półhektarowe do dwuhektarowych do kombajnowego zbioru owoców. Więcej takich plantacji powstanie jesienią bieżącego roku.

Takie uprawy są na terenie powiatów kraśnickiego, opolskiego i lubelskiego. – W Lubelskiem uprawiane są głównie odmiany kanadyjskie np. Smoky, Northline, Thiessen, które mogą być z powodzeniem zbierane kombajnem porzeczkowym – dodaje Partyka.

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium