środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Dawna kręgielnia dowódcy SS przy ul. Wieniawskiej sprzedana. Za 2 mln zł

Dodano: 3 września 2015, 08:21
Autor: Dominik Smaga

Stojący na działce budynek wzniesiono w trakcie niemieckiej okupacji na polecenie miejscowego dowódcy SS Odilo Globocnika (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Stojący na działce budynek wzniesiono w trakcie niemieckiej okupacji na polecenie miejscowego dowódcy SS Odilo Globocnika (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Za 2 mln zł miasto sprzedało dziś rano poniemiecki budynek kręgielni przy ul. Wieniawskiej 15. Działkę kupił lubelski deweloper Edward Leńczuk, który w tym miejscu ma stawiać biurowiec mający się stać nową siedzibą Urzędu Miasta.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Leńczuk prowadzący firmę Orion był jedynym chętnym na tę nieruchomość. Wystarczyło mu, że do wynoszącej 1,99 mln zł ceny wywoławczej dorzucił 20 tys. zł, by wygrać licytację, w której nie miał z kim rywalizować. W ten sposób zdobył ostatnią działkę, której brakowało mu do budowy planowanego biurowca. Pozostałe grunty kupił wcześniej od miasta.

Deweloper liczył się jednak z tym, że tej nieruchomości nie kupi. – Byliśmy przygotowani na to, że zbudujemy okrojony budynek bez tej działki – mówi Tomasz Klimkiewicz z firmy Orion.

Dzisiejsza transakcja oznacza, ze budynek powstanie w pełnej wersji. – Mamy nadzieję uzyskać pozwolenie na budowę do końca października – stwierdza Klimkiewicz. Wtedy też mogłaby się rozpocząć budowa ścian szczelinowych, spomiędzy których później wybrana byłaby ziemia. W tak powstałej niecce już w lutym mogłaby być tworzona płyta fundamentowa. Następnie ma się zacząć budowa trzech podziemnych kondygnacji. Do poziomu gruntu deweloper chce dojść w maju. Później będzie wznosić kondygnacje nadziemne.

Orion związany jest umową zawartą z samorządem Lublina, w której zobowiązał się do wzniesienia biurowca mającego się stać nową siedzibą Urzędu Miasta. Władze Lublina zobowiązały się do wynajęcia tu biur o powierzchni 14 tys. mkw. za stawkę 40 zł za mkw. Ratusz zastrzegł sobie prawo do odkupienia budynku po dwóch latach. Jeśli z niego nie skorzysta będzie płacić 42,28 zł za mkw. Zgodnie ze wspomnianą umową biura dla urzędników muszą być gotowe do września 2017 r. – Wtedy z obecnych 26 lokalizacji Urzędu Miasta zostanie 5 – zapowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Będzie to Ratusz, archiwum przy Świętoduskiej, Trybunał Koronny, Wieniawska 14 i Lipowa 27. Pozostaną również Biura Obsługi Mieszkańców.

Budynek będzie mieć 10 kondygnacji, w tym 3 podziemne, w których znajdzie się ok. 300 miejsc dla samochodów, miejsca na rowery dla urzędników oraz pomieszczenie socjalne, gdzie będzie można się przebrać i umyć ręce. Wjazd do parkingu będzie od strony ul. Tramecourta, tuż za skrzyżowaniem z ul. Spokojną, a wyjeżdżać się będzie do ul. Karskiego (przy skrzyżowaniu z Wieniawską). Ul. Karskiego będzie mieć odwrotny niż poprzednio kierunek ruchu: od Wieniawskiej w stronę Spokojnej.

Nowy biurowiec z jednej strony będzie niższy, czterokondygnacyjny. Tak, by jego nie górował nad gmachem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Od strony Wieniawskiej będzie mieć o trzy kondygnacje więcej. – Będą dwa charakterystyczne place przed wejściami od ul. Wieniawskiej i od Spokojnej – dodaje Klimkiewicz.

Deweloper nie zdradza, ile będzie kosztować go inwestycja. – To tajemnica – mówi Edward Leńczuk.

Uzyskanie pozwolenia na budowę biurowca w pełnym kształcie blokował deweloperowi brak jednej działki stanowiącej własność Skarbu Państwa. Nieruchomość ostatecznie trafi do firmy Orion w wyniku łańcucha decyzji. Najpierw ze stojącego tu budynku wyniosła się komórka Instytutu Pamięci Narodowej, przenosząc się do biurowca dewelopera, później miasto kupiło działkę od Skarbu Państwa za 1 proc. wartości, zaś ostatnim ogniwem tego łańcucha była dzisiejsza licytacja, w której wyniku Leńczuk kupuje nieruchomość. Stojący na działce budynek wzniesiono w trakcie niemieckiej okupacji na polecenie miejscowego dowódcy SS Odilo Globocnika, który chciał mieć kręgielnię podobną do tej, którą widział u Adolfa Hitlera. Budynek zostanie zburzony. Wyciętych ma być sześć rosnących obok drzew.

Gość
Gość
Gość
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 września 2015 o 08:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To żyd jest ?

Rozwiń
Gość
Gość (3 września 2015 o 22:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy ten deweloper Edward Leńczuk nie był kilka lat temu prezydentem Lublina?
Rozwiń
Gość
Gość (3 września 2015 o 18:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
łańcuszek św antoniego pierwszy wysłał deweloper
Rozwiń
Gość
Gość (3 września 2015 o 16:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kręgielnia Budynek sprzedany. A gdzie media są co wszystko blokują. Mam tu na myśli budynek byłego komendanta obozu w Bełżcu gdzie PKP SA chciała sprzedać budynek a media podniosły raban. Tak samo powinno być i w tym przypadku. W budynku w Bełżcu mieszkał komendant obozu a w budynku w Lublinie była kręgielnia dowódcy SS w Lublinie. Identyczny przypadek w Lublinie można sprzedać( bo liczy się kasa ) a w Bełżcu już nie. Polska paranoja.
Rozwiń
Gość
Gość (3 września 2015 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda kolejnego charakterystycznego budynku w mieście tak dobrze wpisanego w otoczenie (kino Kosmos, budynki Weterynarii, planowane wyburzenie PDTu). Inwestycja dewelopera (Orion) współpracującego z Miastem zupełnie zniszczyła urokliwy charakter tego miejsca z wartościową zabudową. Link do filmu przedstawiającego budynek planowany do wyburzenia: www.youtube.com/watch?v=uXjirWzwCzM&feature=youtu.be
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!