niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Dlaczego dyrektor IPN w Lublinie został odwołany? Jest już jego następca

Dodano: 17 maja 2017, 09:34
Autor: ask

IPN w Lublinie
IPN w Lublinie

Zmiany w IPN. Marcin Krzysztofik jest nowym dyrektorem lubelskiego oddziału IPN. Na stanowisku zastąpił dr. hab. Dariusza Magiera, który pełnił tę funkcję przez zaledwie siedem miesięcy.

– Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek 16 maja odwołał z funkcji dyrektora Oddziału IPN w Lublinie dr. hab. Dariusza Magiera i powierzył pełnienie obowiązków na tym stanowisku Marcinowi Krzysztofikowi, dotychczasowemu naczelnikowi Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie – poinformował Andrzej Arseniuk, dyrektor Biura Prezesa IPN.

Marcin Krzysztofik jest absolwentem historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ukończył też studia podyplomowe z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W tej chwili przygotowuje pracę doktorską na temat Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie.

– Jego zainteresowania naukowe obejmują: niezależny ruch chłopski II połowie lat 70., działalność i struktury aparatu bezpieczeństwa, sądownictwo wojskowe w okresie po 1944 r. – wylicza Arseniuk.

Pracownicy lubelskiego IPN nieoficjalnie przyznają, że są zaskoczeni tą zmianą. Uważają, że decyzja o odwołaniu Magiera mogła być spowodowana jego zachowaniem w sprawie byłego opozycjonisty, Macieja Sobieraja. Sobieraj pracuje w Oddziałowym Biurze Lustracyjnym lubelskiego IPN oraz zasiada w zespole opiniującym propozycje nazw nowych ulic w mieście. Na jego posiedzeniu przeciwstawił się nadaniu jednej z ulic imienia Leonarda Zub-Zdanowicza, co wcześniej pozytywnie zaopiniował rzeszowski oddział IPN. Historyk przedstawił wtedy materiały źródłowe mówiące o tym, że „Ząb” był dezerterem. Jak mówił nam, wtedy otrzymał propozycję odejścia z IPN na emeryturę, bo kierownictwo straciło do niego zaufanie. Kiedy sprawę opisały media w obronie Sobieraja stanął m.in. Bogdan Borusewicz oraz naukowcy i historycy. Dariusz Magier wydał wtedy komunikat, w którym napisał: że Sobieraj „w swej wypowiedzi podważył stanowisko Instytutu i – sam głosując przeciwko – wpłynął również na niezgodny z intencjami IPN wynik głosowania. Na nieetyczność tego zachowania względem pracodawcy zwróciłem uwagę w rozmowie z Panem Maciejem Sobierajem, wskazując, że pracownicy Instytutu są z nim identyfikowani i nawet po godzinach pracy wpływają na jego wizerunek.”

To nie jedyne zmiany w lubelskim IPN. W poniedziałek obowiązki jego asystenta prasowego przestała pełnić dr Agata Fijuth-Dudek, która rozpoczyna pracę w oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej. Jej miejsce obejmuje Dawid Florczak, pracownik oddziałowego Archiwum. Nowy rzecznik to także były Prezes Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Mecum”, który w ubiegłym roku zdobył II nagrodę w Ogólnopolskim Akademickim Konkursie Historycznym w kategorii „Scenariusz lekcji o Witoldzie Pileckim”.

Florczak współpracuje też z portalem wMeritum.pl, gdzie pisze o sobie, gdzie określa siebie jako popularyzatora historii i działacza społecznego. Na Portalu Niezależnym dodaje, że jest zafascynowany astronomią i rugby, a na Twitterze pisze: „Choć z Sanoka, to z Lublina. Historyk, publicysta, dziennikarz. Modlę się i pracuję.”

ja
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ja
ja (17 maja 2017 o 16:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
IPN forsuje jednostronną prawicowo-nacjonalistyczną wizję historii PL. IPN wymaga głębokiej reformy i pluralizacji postaw, poglądów i kierunków badań. Jeśli to się nie uda, IPN trzeba zlikwidować.
 W zasadzie sam sobie możesz odpowiedzieć na pyt. o przyszłość tej instytucji. Powstała za czasów Buzka jako propagandowe ramię rządu i od początku została zasiedlona przez ludzi o jedynej słusznej orientacji. Tego nie da się zreformować, bo trzeba byłoby ich wszystkich wyrzucic i ogłosić otwarty nabór, a bardzo trudno jest ocenić merytorycznie historyka. Bo taki np. Cenckiewicz uważa, że wszędzie rządzi układ i co mu zrobisz? Żołnierze przeklęci, pardon wyklęci - dla części fanatycznych ortodoksów z IPN to piękna historia oporu przeciwko komunizmowi, ale są i tacy, którzy uważają, że egzekucje na cywilach, którzy utrwalali włądzę ludową to zwykłe morderstwa.  Dlatego jedyne, co można z IPN zrobić, to po prostu to w diabły zlikwidować. Badania niech się odbywają na uczelniach. 
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2017 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hic transit gloria mundi
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2017 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czyli Motor Lublin rządzi, dla wtajemniczonych ........ :-)
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2017 o 13:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kierownictwo straciło do niego zaufanie.
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2017 o 12:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapłacili już za bodowę siedziby?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!