piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Do biblioteki zaraz po kościele

  Edytuj ten wpis

Dzisiaj w księgarni można kupić każdą książkę. Problem w tym,
że nie każdego na nią stać. Dlatego coraz więcej czytelników przypomina sobie o bibliotekach. Niektóre książnice proponują nawet dostawę literatury do domu.

Wbrew obiegowym opiniom czytamy i to wcale niemało. Najczęstszymi bywalcami bibliotek są uczniowie szkół, studenci, emeryci, renciści i bezrobotni. Osoby, które nie mają zbyt wiele pieniędzy. Największym zainteresowaniem cieszy się literatura popularnonaukowa. Sporo jest też takich czytelników, którzy przychodzą do biblioteki tylko po to, by przeczytać gazetę.
– Wzrost czytelnictwa zauważyłam zwłaszcza wśród dorosłych mieszkańców – mówi Joanna Jamroż, kierownik filialnej Biblioteki Publicznej we wsi Dzierążnia (pow. Tomaszów Lub.). – Mieszkańcy bardzo chętnie tutaj zaglądają. Poszłam im na rękę i postanowiłam, że biblioteka będzie czynna również w niedzielę. Mieszkańcy wracając z kościoła wstępują do mnie.
To że biblioteka i książka wracają do łask potwierdza także Mieczysława Rudnicka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Lub. – Ludzi ciągnie do książki, bo pojawia się coraz więcej ciekawych publikacji. Wiele osób dokształca się i po prostu nie byłoby ich stać na kupno potrzebnych do nauki książek.
– Z danych wynika, że 30 proc. mieszkańców Zamościa korzysta z naszych zbiorów. To naprawdę dobry wynik – mówi Krystyna Gruszka, dyr. MiPBP w Zamościu.
Wzrostem czytelnictwa może pochwalić się też Chełmska Biblioteka Publiczna. – Od stycznia do września tego roku wypożyczyliśmy do domowego czytania prawie 284 tys. woluminów. W porównaniu w ubiegłym rokiem przybyło nam ponad tysiąc czytelników– mówi Anna Pietuch z Chełmskiej Biblioteki Publicznej.
– Potwierdzam, że czytelnictwo wzrasta, ale jednocześnie zmienia się jego charakter. Dzisiaj odchodzi się od romansów na rzecz literatury naukowej – mówi Jerzy Flisiński, dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.
Zmienia się jednak nie tylko struktura czytelnictwa, biblioteki urozmaicają także swoją ofertę. Krasnostawska książnica na przykład dostarcza literaturę do domu. Wystarczy tylko złożyć zamówienie, telefonicznie lub przez życzliwego sąsiada.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!