niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Drwią z naszych uczuć

  Edytuj ten wpis

Obrażono nasze uczucia religijne - twierdzą lubelscy protestanci. Chodzi o plakaty reklamujące wykład "Bluźnierstwa i herezje Marcina Lutra”,

który wygłosił w Lublinie pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkanie zorganizowali monarchiści.

Plakaty z podobizną Marcina Lutra, któremu diabeł szepce coś do ucha, rozwieszono w całym Lublinie. Tak monarchiści reklamowali wykład, który się odbył w jednym z lubelskich hoteli. Wśród protestantów wywołało to ogromne poruszenie.
- To tak, jakby ktoś zamieścił plakat ze zdjęciem Jana Pawła II z podobnym podpisem - mówi Mariusz Majkowski, pastor kościoła adwentystów w Lublinie, który natychmiast zareagował na obrażanie uczuć religijnych protestantów. O plakatach i wykładzie poinformował Polską Radę Ekumeniczną.
- Paskudna rzecz - mówi Andrzej Wójtowicz, dyrektor PRE. Dodaje, że rada wysłała na wykład jednego z pastorów. - Teraz zapoznamy się z treścią tej prelekcji. Potem zdecydujemy, czy zgłosić sprawę do prokuratury.
Lubelskich protestantów zabolało również i to, że kontrowersyjny wykład wygłosił Ryszard Mozgola, pracownik katowickiego oddziału IPN. - Poprosiłem już wiceprezesa instytutu o interwencję w tej sprawie - twierdzi pastor Majkowski.
IPN umywa jednak ręce. - Pan Mozgola, na plakatach nie podpisał się jako nasz pracownik. Poza tym, gdy wygłaszał prelekcję, był na urlopie - tłumaczy Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN.
Tymczasem Organizacja Monarchistów Polskich, która zorganizowała kontrowersyjną prelekcję, za plakat z wizerunkami szatana i Marcina Lutra nie zamierza nikogo przepraszać. - Bo przecież inspiracją herezji jest szatan. A takie bluźniercze poglądy głosił właśnie Marcin Luter - tłumaczy Łukasz Kluska, prezes OMP i dodaje: - Spotkanie zrobiliśmy z miłości do heretyków. Chcieliśmy im pokazać jedyne prawdzie prawdy wiary.

O KOGO TEN SPÓR
Marcin Luter, niemiecki reformator religijny, teoretyk i inicjator reformacji. Pisał polemiki i katechezy, skupił wokół swojej idei całą opozycję Kościoła katolickiego. Przełożył Biblię na język niemiecki, jest autorem wielu pieśni kościelnych, w tym ewangelickiego hymnu. W 1517 wezwał teologów do debaty w sprawie odpustów i innych nadużyć w Kościele. Przybił na drzwiach katedry w Wittenberdze 95 tez potępiających handel odpustami. Za ten czyn został ekskomunikowany. Datę tę uważa się za początek reformacji na zachodzie Europy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
JM
(40) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 marca 2017 o 20:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tak właśnie wygląda katolicki ekumenizm - najpierw udając owieczki maskując swoje zamiary a potem i tak ciebie obrażą jak chcą - jaki Kościół tacy wierni.
Rozwiń
Gość
Gość (17 lutego 2016 o 21:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KRK dodaje swoje tradycje i wymysły do nauk Słowa Bożego jak kiedyś faryzeusze, broni kultu stworzenia (Marii, ludzi uświęconych, obrazy etc), natomiast Luter wg większości chrześcijan (tzw protestantów ścisłych - trzymających się Biblii) to tylko pewien etap przywracania zdrowej nauki i obyczajów w kościele, wielu z nich nie lubi takze utożsamiać się z Lutrem. Dzięki Bogu że Jego Prawda nie jest instytucjonalna, co poświadczył swoją krytyką na system faryzejski. Uczmy się ze Słowa Bożego.
Rozwiń
JM
JM (6 listopada 2007 o 20:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pozwolę sobie na komentarz tej anonimowej wypowiedzi:"Łaskę płynącą z sakramentu może docenić tylko ten kto z niej z Wiarą korzysta."Nie wątpię, że nauczanie o łasce otrzymywanej przez sakramenty, z ręki księdza, którego morale nie ma znaczenia, poprawai poczucie bezpieczeństwa, uspokaja duszę, bo daje przeświadczenie, że jest się w porządku wobec Boga, ale ... czy rzeczywiście tak się rzeczy mają? Czy Pan Bóg, aby okazać człowiekowi łaskę, potrzebuje pośrednictwa księdza, którego morale nie ma znaczenia? "Pan Bóg wybacza zarówno ubekowi księdzu jak i protestantowi..."Na jakiej podstawie wybacza? Aby dostąpić przebaczenia grzechów, trzeba się upamiętać, wyznać swoje grzechy Panu Bogu (a nie księdzu), zaniechac grzechu, i zawierzyć swoej życie Jezusowi Zmartywchwstałemu, nie Marii czy jakimś świętym. "Przemienić chleb w Ciało Chrystusa może również np. duchowny prawosławny..."Mówisz o literalniej przemianie? Jeśli tak, to mamy tutaj do czynienia z magią. "To takie drobne myśli na kanwie tej dość przykrej antyklerykalnej i antykatolickiej wypowiedzi."Jeśli ktoś nie akceptuje nauk katolicyzmu, od razu jest okrzyknięty jako antyklerykał i antykatolik. Pokaż, co w moim pisaniu nie było zgodne z nauczaniem Biblii! "Jestem Katolikiem mam przyjaciół Protestantów -ufam, ze w Domu Ojca jest mieszkań wiele... Opluwanie Katolikow jest prostym, populistycznym chwytem, najczesciej stosowanym przez protestantów w pierwszym pokoleniu ;), ochrzczonych w Kościele Katolickim przez katolickiego księdza, o czym chcieliby zapomnieć..." Przyjacielu, prezentowanie biblijnego punktu widzenia nie jest opluwanime katolików, choć jest to dla nich terapia wstrząsowa, co pokazuje, jak szokująco daleko katolicyzm odszedł od Biblii. A chrześcijaninem zostałem nie przez chrzest, czyli że nie przez uczynek księdza wykonany nad nieświadomym rzeczy niemowlęciem, ale przez świadome zawierzenie swego życia Jezusowi, jako rezultatu czytania Pisma Świętego. I na koniec pytanie: W co trzeba uwierzyć, aby dostąpic zbawienia: 1. W skuteczność doskonałej ofiary złożonej na krzyżu raz na zawsze przez bezgrzesznego Jezusa, czy2. W skurzeczność ofiary mszalnej, składanej stale na nowo przez katolickich księży, których morale nie ma znaczenia? PozdrawiamPozdrawiam.
Rozwiń
(Anonimowy)
(Anonimowy) (6 listopada 2007 o 11:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Łaskę płynącą z sakramentu może docenić tylko ten kto z niej z Wiarą korzysta. Pan Bóg wybacza zarówno ubekowi księdzu jak i protestantowi... Przemienić chleb w Ciało Chrystusa może również np. duchowny prawosławny... To takie drobne myśli na kanwie tej dość przykrej antyklerykalnej i antykatolickiej wypowiedzi. Jestem Katolikiem mam przyjaciół Protestantów -ufam, ze w Domu Ojca jest mieszkań wiele... Opluwanie Katolikow jest prostym, populistycznym chwytem, najczesciej stosowanym przez protestantów w pierwszym pokoleniu ;), ochrzczonych w Kościele Katolickim przez katolickiego księdza, o czym chcieliby zapomnieć...
Rozwiń
adalbrecht
adalbrecht (6 listopada 2007 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zwłaszcza, że tylko jeden link dotyczy tematu, czyli jest autoryzowany przez protestantów. A trzy ostatnie to zwykłe paszkwilanctwo.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (40)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!