Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 sierpnia 2021 r.
6:33

Dworzec w Lublinie ma zostać zabytkiem. Nie każdemu to się podoba

226 33 A A
Wybudowany w latach 60. ubiegłego wieku budynek powstał według projektu Wiesława Żochowskiego
Wybudowany w latach 60. ubiegłego wieku budynek powstał według projektu Wiesława Żochowskiego (fot. Piotr Michalski)

Dworzec autobusowy przy al. Tysiąclecia w Lublinie może stać się zabytkiem. Na to nie zgadza się zarządzająca obiektem spółka podległa marszałkowi województwa. Dlatego konserwator zabytków wszczął postępowanie w tej sprawie z urzędu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Próbowaliśmy rozmawiać z zarządcą terenu i przekonać go, że wpis do rejestru zabytków jest zasadny. Nie przyniosło to skutku, bo spotkaliśmy się z brakiem zrozumienia. My natomiast uważamy, że ten budynek jest wartościowy – przekonuje Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W ubiegłym tygodniu wszczął z urzędu postępowanie o wpisaniu gmachu dworcowego przy al. Tysiąclecia do rejestru zabytków. Chodzi o wybudowany w latach 60. ubiegłego wieku budynek, który powstał według projektu Wiesława Żochowskiego, wieloletniego prezesa Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Konstrukcję zaprojektował Eugeniusz Szurgot. Ich praca została wybrana z pięciu wykonanych przez różne zespoły.

„Mało interesująca – w rozumieniu dzisiejszej estetyki – architektura budynku dworca, była nowoczesną w czasie jego powstawania i odzwierciedlała panujące tendencje, mieszczące się w pojęciu modernizmu. Publikacje z lat 70. XX wieku promujące Lublin jako miasto, zazwyczaj zawierają fotografie dworca PKS jako jednego z ważniejszych obiektów „nowego” Lublina, świadczących o rozwoju miasta. Dlatego też za uznaniem zabytkowych wartości budynku dworca przemawiają jego wartości naukowe i historyczne – jako świadectwa przeszłej epoki w architekturze polskiej – pisał konserwator w jednym z pism do spółki Lubelskie Dworce, w których prosił o rozważenie wpisania obiektu do rejestru zabytków. Za każdym razem spotykał się z odmową.

Nie dostrzegają walorów

Od Andrzeja Wójtowicza, wiceprezesa marszałkowskiej spółki słyszymy, że sprawa jest analizowana. Jeszcze w tym spotkaniu ma dojść do spotkania z konserwatorem.

– Cały czas zastanawiamy się, jakie są te walory zabytkowe, bo na dzień dzisiejszy ich nie dostrzegliśmy. Na dzień dzisiejszy nie jestem przekonany, że ten budynek powinien być wpisany do rejestru zabytków – mówi Wójtowicz.

Istotne jest to, że według aktualnych planów dworzec w tym miejscu ma funkcjonować do końca 2022 roku. Później autobusy przeniosą się na powstający w sąsiedztwie stacji kolejowej Lublin Główny Dworzec Metropolitarny. Przy al. Tysiąclecia może pozostać na przykład dworzec przesiadkowy, ale szczegóły w tej kwestii nie są jeszcze znane. Wiadomo jednak, że ten teren na pewno zmieni swoje przeznaczenie.

– Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania mogą tu powstać np. biurowce, hotele czy placówki ochrony zdrowia z wyłączeniem szpitali. W tej chwili trwają analizy, a decyzje będą podejmowane, kiedy będziemy mieli stuprocentową pewność dotyczącą dokładnej daty przenosin – mówi Wojtowicz. Dopytywany o to, jaka przyszłość może czekać obecny budynek dworcowy, dodaje: – Nie jest przesądzone, że stąd zniknie. Może na przykład zostać wtopiony w nową zabudowę. W tej chwili nie ma żadnych planów, czy będzie wyburzany, czy tu zostanie.

Zdania podzielone

O opinie na temat wpisu do rejestru zabytków pytaliśmy wczoraj osoby napotkane na dworcu. Zdanie są podzielone. – Szczerze? Jest mi to obojętne. Ale moim zdaniem nie ma to żadnych walorów. Widziałbym tu raczej coś bardziej nowoczesnego i estetycznego – mówi Mateusz z Lublina.

– To dobry pomysł. Dzisiaj nie docenia się takich budynków, a takich miejsc nie spotyka się w Polsce za dużo. Jest estetyczny, specyficzny, ale bardzo zaniedbany – przyznaje Marietta Łata, pochodząca z Kraśnika mieszkanka Warszawy. – Potrzebuje remontu, ale warto go tu zostawić – dodaje towarzysząca jej warszawianka Laura Andrzejak.

– Są ładniejsze budynki, ale gdyby go wyremontować, mógłby wyglądać miło dla oka – uważa kobieta handlująca przy jednym z pobliskich straganów. – Ludzie się nim raczej nie zachwycają, ale też nie krytykują. Każdy goni na autobus i nie zastanawia się nad walorami estetycznymi.

Po wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wpisania budynku do rejestru zabytków, Lubelskie Dworce mają 14 dni na zajęcie oficjalnego stanowiska w tej kwestii. Po jego otrzymaniu konserwator wyda decyzję i nietrudno się domyślić, że będzie ona pozytywna. Spółka będzie mogła się od niej odwołać do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

(fot. Piotr Michalski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ciepło popłynie na Ponikwodę. LPEC przed nowym wyzwaniem

Ciepło popłynie na Ponikwodę. LPEC przed nowym wyzwaniem

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczyna rozbudowę sieci ciepłowniczej w północno-wschodniej części Lublina. Nowa infrastruktura ma powstać w dzielnicy Ponikwoda.

MKS FunFloor Lublin wygrał w Gnieźnie i umocnił się na pozycji wicelidera

MKS FunFloor Lublin wygrał w Gnieźnie i umocnił się na pozycji wicelidera

Udana wyprawa MKS FunFloor do Gniezna. Lublinianki wygrały w sobotę z MKS URBiS 32:19. Sobotnia rywalizacja rozpoczęła dla drużyny bardzo trudny okres, który jednak może zdefiniować ten sezon. Podopieczne Edyty Majdzińskiej w Orlen Superlidze są w grze o srebrne medale, a w piątek rozpoczynają w Kaliszu rywalizację o Puchar Polski.

Trzech żużlowców Orlen Oil Motoru wystąpiło w finale Grand Prix Chorwacji. Bartosz Zmarzlik za podium

Trzech żużlowców Orlen Oil Motoru wystąpiło w finale Grand Prix Chorwacji. Bartosz Zmarzlik za podium

Udana inauguracja nowego cyklu Speedway Grand Prix dla zawodników Orlen Oil Motoru. Aż trzech żużlowców „Koziołków” wystąpiło w finale na torze w chorwackim Gorican. Co ciekawe, pierwszy raz z triumfu cieszył się Jack Holder. Na najniższym stopniu podium uplasował się Fredrik Lindgren. Wielki faworyt i aktualny mistrz świata Bartosz Zmarzlik niespodziewanie zakończył zmagania na czwartej pozycji.

Propozycja na majowy weekend. Farma dobrej zabawy
Dużo zdjęć
galeria

Propozycja na majowy weekend. Farma dobrej zabawy

Pięcioletni Adaś miał na nos na kwintę, gdy już przyszedł czas wyjazdu z Farmy Iluzji w Trojanowie. Kilka godzin zabawy minęła błyskawicznie. Tylko lizak z automatu nieco osłodził gorycz powrotu do domu.

Chełmianka na szóstkę w meczu z Karpatami Krosno

Chełmianka na szóstkę w meczu z Karpatami Krosno

W czterech poprzednich występach ligowych tylko pięć goli, a w sobotę aż sześć. Chełmianka rozbiła Karpaty Krosno i po czterech meczach bez zwycięstwa wreszcie zgarnęła pełną pulę.

Zabrakło kropki nad i, Avia tylko na remis ze Starem Starachowice

Zabrakło kropki nad i, Avia tylko na remis ze Starem Starachowice

Znowu bez zwycięstwa przed własną publicznością. W piątym występie w tym roku na stadionie przy ul. Sportowej, Avia Świdnik zdobyła dopiero drugi punkt. W sobotę zremisowała ze Starem Starachowice 0:0.

Polski Cukier Start rozbity przez Legię, znowu bez awansu do fazy play-off [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier Start rozbity przez Legię, znowu bez awansu do fazy play-off [zdjęcia]

Niestety, sprawdził się czarny scenariusz. Polski Cukier Start przegrał w sobotni wieczór z Legią Warszawa aż 92:112. I była to bardzo kosztowna porażka ekipy z Lublina. Inne wyniki drużyn walczących o ósemkę ułożyły się tak, że podopieczni Artura Gronka znowu play-offy będą oglądać w telewizji.

Dwie bramki do szatni pomogły Lewartowi pokonać Kryształ

Dwie bramki do szatni pomogły Lewartowi pokonać Kryształ

Lewart Lubartów pozostanie liderem tabeli. W sobotę piłkarze Grzegorza Białka musieli się jednak napracować na kolejne trzy punkty w meczu z Kryształem Werbkowice. Kluczowe były dwa gole zdobyte w końcówce pierwszej połowy, która zakończyła się wynikiem 3:1. Po przerwie obie ekipy zaliczyły jeszcze po jednym trafieniu.

A dystkoteka gra...
foto
galeria

A dystkoteka gra...

To była beztroska dyskoteka jak za dawnych czasów, gdy wszyscy byli młodzi, szaleni itp. Zapraszamy na fotorelację z jedynej takiem imprezy w Lublinie, gdzie wszyscy są młodzi i piękni... Tak się bawi Piękna Pszczoła!

Stal Kraśnik świetnie zaczęła mecz z KS Cisowianka, ale najadła się jeszcze strachu. Rezygnacja Łukasza Gizy

Stal Kraśnik świetnie zaczęła mecz z KS Cisowianka, ale najadła się jeszcze strachu. Rezygnacja Łukasza Gizy

Sporo działo się w sobotę na stadionie w Kraśniku. Tamtejsza Stal po ośmiu minutach prowadziła z KS Cisowianka Drzewce 2:0. Od razu po przerwie gospodarze strzelili trzecią bramkę. I chociaż w końcówce rywale postraszyli jeszcze gospodarzy, to Kamil Witkowski wreszcie zanotował pierwsze zwycięstwo w nowym klubie. Z kolei Łukasz Giza po końcowym gwizdku złożył rezygnację.

Tajemnice celejowskiego dworu
MAGAZYN

Tajemnice celejowskiego dworu

Wizytował tu car, a przy pełni księżyca mieszkańcy widywali potwornego psa. Czy nad rodem Klemensowskich rzeczywiście ciążyła klątwa?

Wyjazdowe derby ciągle im służą, Świdniczanka lepsza od Orląt Spomlek

Wyjazdowe derby ciągle im służą, Świdniczanka lepsza od Orląt Spomlek

Nie był to zbyt ładny mecz, ale kolejne trzy punkty do swojego konta dopisała w sobotę Świdniczanka. Drużyna Łukasza Gieresza pokonała w Radzyniu Podlaskim tamtejsze Orlęta Spomlek 1:0. To trzecia porażka z rzędu biało-zielonych, która mocno zmniejsza szanse na utrzymanie w III lidze.

Zwolnij, bo kamery znowu mierzą prędkość na odcinku Łęczna – Turowola Kolonia

Zwolnij, bo kamery znowu mierzą prędkość na odcinku Łęczna – Turowola Kolonia

Odcinkowy pomiar prędkości (OPP) pomiędzy Łęczną a Turowolą Kolonia prawdopodobnie już działa - poinformowali nas kierowcy. Na tym odcinku obowiązuje ograniczenie do 70 km/h. Lepiej zwolnić, aby nie narazić się na słony mandat.

Koniec tygodnia z trzydziestką
foto
galeria

Koniec tygodnia z trzydziestką

W popularnym lubelskim klubie 30, co weekend organizowane są imprezy z muzyką na żywo. Jak zawsze nie zabrakło muzyki dla każdego oraz dobrej, imprezowej atmosfery. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

ZTM otwiera drzwi. Oto co pokażą
LUBLIN

ZTM otwiera drzwi. Oto co pokażą

10 i 11 maja Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie planuje dni otwarte. Zwiedzanie będzie darmowe, a osoby chętne oprowadzać będą przewodnicy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Nieruchomości -> Stancje dla studenta -> Wynajmę

mieszkanie do wynajęcia

Lublin

2 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Komunikaty