niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Wystartował Lubelski Rower Miejski. Mapa stacji w Lublinie i Świdniku

Dodano: 21 marca 2016, 06:27
Autor: Dominik Smaga

Ostatnia aktualizacja: 21 marca 2016, 11:08

Po zimowej przerwie od dziś znów będzie można korzystać z sieci wypożyczalni Lubelskiego Roweru Miejskiego. Stacji i jednośladów jest dwa razy więcej, niż było jesienią.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Nowe stacje powstały m.in. przy pedecie, Centrum Kultury, Ruskiej, Spokojnej, Łopacińskiego i Godebskiego, a także wzdłuż ul. Jana Pawła II przy Gęsiej, Jantarowej i Nadbystrzyckiej, na samej Nadbystrzyckiej ustawiono stację przy ul. Pozytywistów. Obok ronda przy ZUS, skąd rowery znikają bardzo szybko ustawiono drugą wypożyczalnię, po stronie komisariatu.

System został rozbudowany o 40 standardowych stacji na terenie Lublina i 5 w Świdniku oraz dwie wypożyczalnie rowerków dziecięcych zlokalizowane obok Ogrodu Saskiego: przy ul. Leszczyńskiego i al. Długosza. Za świdnickie stacje nie płacił Lublin, ale samorządy Świdnika i powiatu.

Przybywa nie tylko wypożyczalni, ale też i samych rowerów, których będzie łącznie 891. Tych dziecięcych będzie 20 i tylko je trzeba będzie zwracać dokładnie w tej samej stacji, w której je wypożyczono. Natomiast stacje w Świdniku będą działać na takich samych zasadach, jak te lubelskie: rower wypożyczony jednym mieście można oddać w drugim. Dodajmy, że w użyciu będą jednocześnie rowery, które zabrano z ulic jesienią, jak i ponad 400 nowych, które w odróżnieniu od starszych mają pięć biegów zamiast trzech.

Symboliczne uruchomienie rozbudowanego systemu odbyło w Lublinie o godz. 9. – Natomiast otwarcie stacji powiatowych w Świdniku nastąpi o godzinie 13 – informuje Adam Sadło ze Starostwa Powiatowego, które zamierza rozdawać w Świdniku odblaskowe opaski oraz mapki stacji Lubelskiego Roweru Miejskiego.

Lubelski system publicznych rowerów stał się drugim co do wielkości w Polsce. Większy ma tylko Warszawa. Władze Lublina spodziewają się, że rozbudowa sieci wypożyczalni będzie skutkować ubytkiem pasażerów komunikacji miejskiej. – Podwojenie liczby rowerów stworzy już realną konkurencję dla komunikacji miejskiej – ocenia Krzysztof Żuk, prezydent miasta. – Będzie szczególnie atrakcyjny dla tych, którzy jadąc rano do pracy będą mogli ominąć korki, bo to jest niewątpliwą zaletą miejskiego roweru.

Zasady korzystania z rowerów nie zmieniają się. Konieczne jest stworzenie konta w systemie (lubelskirower.pl) i zasilenie go kwotą nie mniejszą niż 10 zł. Z tak utworzonego konta pieniądze będą pobierane tylko wtedy, gdy nasza przejażdżka będzie trwać dłużej niż 20 minut.

eryk
Gość
Gość
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

eryk
eryk (9 kwietnia 2016 o 18:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

BRAWO PO! Oby tylko Sobon nie zamienil stacji rowerowych na strzelnice ....

Tak, bijmy brawo dla platformy... Szczególnie za to, że w ubiegłym roku zgodzili się pomimo niechęci obywateli na ponad 7 tys imigrantów. Skąd się biorą tacy kretyni jak ty?

Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2016 o 12:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wspólna Kaso dojarko Lublinian w końcu ogłoście przetarg na prowadzenie wypożyczania rowerów. Ile jeszcze lat będziemy dopłacać z emerytur i rent na utrzymanie nasiego interesu. Jak mawiali Żydzi :" interes w ruchu lub ruch w interesie". Pięknie, żę Gmina Lublin wyłożyła pieniądze na rozruch. Ale dalszą działalność rowerów winna przejąć profesjonalna firma co jeszcze co m-c zabuli Miastu Lublin ratę opłaty. Bo czytałem w ub. roku było 500 tys klientów jazdy miejskim rowerkiem i była duża strata opłacona przez Miasto. Jeżeli jest taki duży popyt na jazdę rowerkiem no to przetarg i Miasto będzie miało 1 problem mniej. A tak będzie jak ze stadniną. Przyjdą nowi i będzie krzyk jak teraz z GWnem końskim . I PO co ta kicha. Przetarg i ok.
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2016 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BRAWO PO! Oby tylko Sobon nie zamienil stacji rowerowych na strzelnice ....
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2016 o 12:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co w tym roku powstanie - jakie drogi rowerowe? Przy okazji inwestycji: Kompozytorów Polskich Ducha Muzyczna i jedna rowerowa inwestycja - przedłużeniu ścieżki rowerowej biegnącej przy boisku Gimnazjum nr 16 do ul. Koncertowej oraz projekt oficera rowerowego - kontraruch. Rok temu sukces roweru miejskiego wynikał z dwóch rzeczy - duży system na start oraz blisko 30 km dróg rowerowych! W tym roku jest bidnie. Czy ktoś wie dlaczego w tym roku jest tak ubogo? Z 30 km jakie powstały w tamtym roku zejdziemy do 6 km nowych ścieżek rowerowych ogromny impas inwestycyjny. Ścieżki powstają tylko przy okazji inwestycji samochodowych pasy mogą powstać m.n na Głębokiej, Warszawskiej (w tym roku ma być inwestycja!!!).
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2016 o 11:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

 Cały "projekt" pewnie x5 przepłacony - a pamiętajmy, że kasa wraca za granice, do Niemca.

Na tym właśnie polega UE.

udowodnij a nie szczekasz anonimowo, nowy reżim też tak szczeka a na dowód nic nie pokazuje

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!