czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Dzisiaj studenci wracają do akademików. Co się zmieniło na miasteczku akademickim?

Dodano: 29 września 2017, 08:03

Dziś rozpocznie się kwaterowanie studentów w akademikach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Ci, którzy wrócą tu po letniej przerwie zauważą kilka zmian. Te mogą być odczuwalne także dla mieszkańców miasta

W wakacje prace remontowe trwały m.in. w parku akademickim. To jeden z remontów wyczekiwanych nie tyle przez studentów, co przez mieszkających na terenie pobliskich osiedli lublinian, bo parkowe alejki są dość często używane. Ich stan w ostatnich latach pozostawiał wiele do życzenia.

Nowej nawierzchni doczekał się główny trakt, prowadzący od Chatki Żaka wzdłuż kortów tenisowych i Centrum Kultury Fizycznej w kierunku przystanku obok stacji transformatorowej przy ul. Głębokiej. Wyremontowano także kilka alejek poprzecznych, którymi można dojść do ulic Głębokiej i Sowińskiego. Stary asfalt zastąpiła betonowa kostka. W parku pojawiły się też nowe ławki i kosze na śmieci. Trwa jeszcze remont schodów między CKF i sąsiednim pawilonem, choć powinny one zakończyć się do 20 września. Tegoroczne prace kosztowały ponad 320 tys. zł.

- W tym roku podjęliśmy decyzję o wyremontowaniu przede wszystkim tych alejek, które są najczęściej wykorzystywane przez pieszych. Chodziło o poprawienie stanu głównych ciągów komunikacyjnych w parku. Planujemy sukcesywnie naprawiać kolejne alejki, wymienić oświetlenie, zamontować monitoring, stworzyć przestrzeń do rekreacyjnego uprawiania sportu, aby to miejsce stało się bardziej przyjazne i bezpieczniejsze – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

W trakcie wakacji wyremontowano także fragment ul. Czwartaków między domami studenckimi „Helios” i „Ikar”. Odcinek nie jest długi, liczy zaledwie kilkadziesiąt metrów, ale jest to praktyczny skrót z miasteczka w kierunku ul. Głębokiej. Do niedawna jednak ze względu na liczne dziury, wielu kierowców omijało go łukiem. 

Zmiana, której nie da się nie zauważyć zaszła na ul. Radziszewskiego, między rektoratem a uczelnianą biblioteką. Na początku września rozebrano tu kładkę wybudowaną w latach 70. ubiegłego wieku, która jednak od lat była wyłączona z użytku. Część wiaduktu jednocześnie była zadaszeniem głównego wejścia do siedziby władz uniwersytetu, dlatego uczelnia w najbliższym czasie planuje w tym miejscu kolejne prace.

- Uzyskaliśmy już w tej sprawie pozwolenie na budowę. W najbliższym czasie ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy prac dotyczących tzw. „strefy wejścia” – mówi Adamska.

Do końca września przyszłego roku potrwa natomiast termomodernizacja Biblioteki Głównej UMCS, która jednak w tym czasie będzie cały czas otwarta.

Czytaj więcej o: Lublin KUL edukacja UMCS studenci
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 września 2017 o 01:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Doskonale podpisane zdjęcia. Brawo!
Rozwiń
Gość
Gość (29 września 2017 o 17:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Studentki znowu dymanie za free
Rozwiń
Gość
Gość (29 września 2017 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak ja nienawidzę tej wieśniackiej bandy. Kiedyś po wojnie w latach 60-tych, 70-tych przyjeżdżali przynajmniej ludzie na jakimś poziomie, była selekcja, a teraz zjeżdża się zwykłe chamstwo.
Rozwiń
Gość
Gość (29 września 2017 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten masowy wyjazd na wakacje studentów z Lublina to jedna wielka lipa. Tak naprawdę to połowa zamiejscowych studentów siedzi w Lublinie przez cały rok. Do domu zjeżdżają tylko na święta. W wakacje pracują, odbywają praktyki, we wrześniu poprawki, a w lipcu jeszcze na wielu uczelniach sesja.
Rozwiń
Gość
Gość (29 września 2017 o 11:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po w.uj wracają już dzisiaj skoro rozpoczęcie roku akademickiego jest dopiero w poniedziałek? Mogliby zostać jeszcze te dwa dni dłużej u mamusi i tatusia
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!