sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Echo Investment, właściciel górek czechowskich, idzie do sądu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 lipca 2009, 19:25
Autor: Dominik Smaga

Kielecka spółka ponownie domagała się od miasta obniżenia podatku za grunt. Ratusz odmówił. Teraz czeka go sprawa sądowa.

– Będziemy się sądzić z miastem, bo chodzi o zbyt duże pieniądze – mówi Krzysztof Kwapisz, prokurent spółki. Twierdzi, że jego firma odkąd przejęła górki przepłaciła już ok. 1,5 mln złotych

. – Będziemy domagać się zwrotu tych pieniędzy lub potraktowania ich jako przedpłaty na poczet przyszłych podatków, bo wiemy, że miastu może być ciężko oddać taką kwotę – dodaje.

O co toczy się spór? O to, jak Ratusz zakwalifikował nieruchomość na górkach. Miasto nalicza bowiem stawki obowiązujące dla gruntów zajętych pod prowadzenie działalności gospodarczej. Tłumaczy to tym, że należy tak traktować wszelkie grunty należące do podmiotów. Nie ma tu znaczenia to, czy dana firma rzeczywiście prowadzi na tej działce działalność, czy też nie.

Tymczasem Echo chce, by magistrat sięgnął po niższe stawki i tłumaczy, że nie może inwestować na tym terenie "ze względów technicznych”. A zdaniem spółki, prawo w takim przypadku pozwala na niższe opłaty za grunty. Ustawa nie precyzuje jednak pojęcia "względy techniczne”. To doprowadziło do sporu, bo Echo i Ratusz inaczej to pojęcie interpretują.

Spółka Echo Investment wyjaśnia, że nie może prowadzić działalności, bo nie pozwala na nią plan zagospodarowania przestrzennego. Przesądza on, że ziemia powinna być przeznaczona na inne cele. I właśnie w taki sposób spółka rozumie pojęcie "względy techniczne”.

– Jako że w ustawie pojęcie to nie zostało zdefiniowane uważamy, że należy rozumieć je potocznie – mówi Anna Woszczek z Wydziału Podatków i Egzekucji w Urzędzie Miasta. – W przypadku gruntu można by mówić np. o skażeniu, które uniemożliwia użytkowanie terenu. Ale na pewno nie jest to plan zagospodarowania. Spółka wiedziała, jaki grunt kupuje. Obowiązywał wtedy inny plan, ale obecny praktycznie powiela zapisy tego poprzedniego – dodaje.

To już druga, bardzo podobna odmowa ze strony Ratusza na drugą, bardzo podobną prośbę Echa o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Następną instancją jest Wojewódzki Sąd Administracyjny.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ANNA
MalaRysa
MalaRysa
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ANNA
ANNA (31 lipca 2009 o 17:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cwaniaczki kupili po 11 zł za m2 to tyle co za grunty rolne to niech kapuste zasadza i beda płacili podatek rplny , a i dopłaty z UE dostana.Beszczelnośc też ma swoje granice , pewnie byli dogadani z jakimś urzędasem co im przekształci teren , ale nie wyszło , urzędasa pogonili i zostali z ręka w nocniku. Choć niekturzy radni im sprzyjają i należy sie temu przyjrzeć.
Rozwiń
MalaRysa
MalaRysa (31 lipca 2009 o 14:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
100 g. napisał:
gdyby wybudowali tor motocrosowy mogli by postawić kilka hipermarketów. Nie wiedzą z kim gadać

100% racji z tym torem
Rozwiń
MalaRysa
MalaRysa (31 lipca 2009 o 14:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
100% racji
Rozwiń
100 g.
100 g. (31 lipca 2009 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gdyby wybudowali tor motocrosowy mogli by postawić kilka hipermarketów. Nie wiedzą z kim gadać
Rozwiń
józia
józia (31 lipca 2009 o 12:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niech to Echo idzie stąd w cholerę...nie będą robili co chcieli ...co innego uzgodnili jak kupowali dzialkę a teraz stawiają inne warunki...niech idą i ludzie wybudują piekne osiedle domkow jednorodzinnych i niech w koncu przestaną stawiać swoje warunki bo ten teren kupili za bezcen i moj przedmówca ma racje..niech wybudują ogrod botaniczny dla ludzi i pobierają bilety wstępu...kupili za psie pieniądze..zaakceptowali taki a nie inny plan zagospodarowania i finito....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!