czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Eksperci podpowiedzą jak oznakować Lublin

Dodano: 2 lipca 2015, 20:50
Autor: Dominik Smaga

Poznańskie tabliczki przygotowała firma, która jest jednym z trzech podmiotów z jakimi rozmawia Lublin w sprawie systemu oznakowania miasta. Fot. Dominik Smaga
Poznańskie tabliczki przygotowała firma, która jest jednym z trzech podmiotów z jakimi rozmawia Lublin w sprawie systemu oznakowania miasta. Fot. Dominik Smaga

Miasto ma szansę na nowe tabliczki z nazwami ulic i tablice wskazujące drogę do ważnych punktów. To, jak powinien wyglądać taki system oznakowania miasta podpowiedzą Ratuszowi trzy firmy. Ale na nowe oznakowanie będziemy jeszcze musieli poczekać

System Informacji Miejskiej to nic innego jak spójne oznakowanie dostarczające przechodniom i kierowcom tego, co im potrzebne do swobodnego poruszania się w przestrzeni. To np. tabliczka z nazwą ulicy, podświetlany plan z mapą najbliższej okolicy, jak też drogowskazy pokazujące, gdzie skręcić, by dojechać w stronę szpitala, zalewu albo na stadion.

W Lublinie spójnego oznakowania nie ma. – Jest wiele systemów robionych przez wiele podmiotów – ocenia Marcin Skrzypek z Rady Kultury Przestrzeni. – W tym wszystkim jest wiele luk, ulice nie mają ujednoliconego systemu numerów, przez co np. na ul. Skłodowskiej ciężko znaleźć właściwy adres. Trzeba to trochę posprzątać i skorzystać z doświadczeń, które przez ostatnich parę dekad rozwinęły się na świecie.

Właśnie w tej sprawie miasto zaprosiło trzy firmy do tzw. dialogu technicznego. Co to takiego? Załóżmy, że chcemy kupić pralkę, ale nie znamy się na takich urządzeniach. Dlatego w różnych sklepach pytamy o szczegóły i zamiast zaufać pierwszemu sprzedawcy cierpliwie zbieramy dane. Dopiero w domu ustalamy, że potrzebna nam pralka ładowana od góry. I takiej szukamy.

W sprawie oznakowania Lublina urzędnicy są na etapie rozmów ze sprzedawcami. I to jest ten dialog techniczny. – Chcemy poznać najnowocześniejsze rozwiązania i dopasować je do naszych potrzeb – wyjaśnia Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Pierwsza z firm, która opowie miastu o tym, co może sobie zafundować, to stołeczne Towarzystwo Projektowe, które stworzyło najbardziej znany i stawiany za wzór system informacji miejskiej w Warszawie. To charakterystyczne czerwone (w zabytkowej części brązowe) tabliczki z nazwą ulicy lub placu i podaną poniżej na czerwonym pasku nazwą części miasta. Druga firma to kobylnicka spółka Utal, która przygotowała m.in. oznakowanie Poznania (na zdjęciu), a trzecia to wrocławska Linia, która przygotowała system dla tego miasta.

– Rozmowy z firmami będą trwały do jesieni. Po ich zakończeniu przystąpimy do opracowania koncepcji oznakowania dostosowanej do potrzeb miasta. Prace nad koncepcją potrwają minimalnie rok i dopiero potem będzie możliwe zlecenie oznakowania – mówi Bobowska. – Równolegle będziemy szukać zewnętrznych źródeł finansowania takiego projektu.

Najprawdopodobniej oznakowanie nieco inaczej będzie wyglądać w ścisłym centrum, a inaczej poza nim. Poza tabliczkami mogą się pojawiać tzw. nowe meble miejsce, np. ławki, wiaty przystankowe, czy też kioski.

Czytaj więcej o: Lublin inwestycje ulice
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
jula
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 października 2017 o 20:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
miasto zbiera informacje i analizuje, a jak ktoś chce szybko i tanio to polecam ******oznakowaniedrog.com.pl/
Rozwiń
Gość
Gość (3 lipca 2015 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a nad czy tu pracować przez rok ?? nie przesadzajmy. trzeba na każdej nawet najmniejszej uliczce zamieścić tabliczkę z jej nazwą i nazwą dzielnicy i koniec tematu. Jeśli ulica jest większa i dłuższa to należy zamieścić kilka tabliczek i tyle. Nad czym tu się zastanawiać przez rok - chyba nad tym ile za to wziąć ? ja za swój powyższy plan chcę 1000 zł i daję 30 lat gwarancji, że jak lublin oznakujecie taką ilością tabliczek jak w warszawie to nikt się tu nie zgubi.
Rozwiń
jula
jula (3 lipca 2015 o 05:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wybory idą czy pomieszczenie bez klimy?

Rozwiń
Gość
Gość (2 lipca 2015 o 23:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bardzo dobry pomysł!!!
Rozwiń
Gość
Gość (2 lipca 2015 o 22:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Marnowanie pieniędzy. Ulice są dobrze oznaczone. Wystarczy tylko tablice informacyjne nad ulicami odnowić, aby nie wyglądały tak jak ma to miejsce przy wjeździe na rondo na ul. Witosa przy MC D oraz umiejscowić nowe tam, gdzie powinny być. Mamy już idiotycznie oznaczone przystanki. Zamiast głównych ulic są jakieś boczne, o których istnieniu nie jedna osoba nie wie. A tak swoją drogą czy ktoś policzył, ile tirów jeździ po mieście w ciągu 1 dnia? Dlaczego tak jest? Bo hurtownie, markety, magazyny są pomiędzy osiedlami, a nie na obrzeżach miasta.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!