wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Elektrownia na słomę w Lublinie? Inwestor obiecuje, że nie będzie brzydkich zapachów

Dodano: 19 listopada 2015, 07:28
Autor: Dominik Smaga

W czwartek zaczną się ponowne konsultacje z mieszkańcami w sprawie budowy elektrowni opalanej słomą i zrębkami drzewnymi. Ratusz do 9 grudnia ma zbierać opinie w tej sprawie po tym jak inwestor uzupełnił raport o instalacji planowanej przy ul. Mełgiewskiej i Tyszowieckiej.

Urząd Miasta upublicznił wyjaśnienia złożone przez inwestora, którym jest lubelska spółka TergoPower w odpowiedzi na wątpliwości zgłoszone przez Ratusz, sanepid oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

W dokumentach tych można m.in. znaleźć obliczenia co do planowanych poziomów zanieczyszczenia powietrza obok pobliskich budynków mieszkalnych. A także szacunki dla alternatywnej lokalizacji elektrowni w gminie Jastków. Spółka musiała też wyjaśnić choćby to, jak planuje ograniczyć pylenie paliwa przy rozładunku i odnieść się do kwestii brzydkich zapachów. W tej ostatniej sprawie inwestor podkreśla, że paliwo będzie leżeć tak krótko, że nie zdąży brzydko pachnieć i że zapachów nie regulują żadne przepisy.

Wszystkie wspomniane instytucje chciały też przedstawienia przykładów podobnych instalacji działających na świecie. W odpowiedzi dostały wykaz budowanych (m.in. w Wielkiej Brytanii i Danii) elektrowni, jak również tych już pracujących (np. Chiny, Pakistan i Dania).

W nowej elektrowni miałoby być spalanych 330 tys. ton słomy rocznie, co – według wyliczeń TergoPower – stanowi ok. 30 proc. nadwyżki słomy powstającej w promieniu 120 km od Lublina. Zdaniem inwestora transport z dalszej odległości byłby nieopłacalny. Paliwo dowożone ma być od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 20 ciężarówkami (w liczbie 10 na godzinę). Mają one poruszać się obwodnicą, a do miasta wjeżdżać ul. Mełgiewską.

Słoma ma być składowana w magazynie o powierzchni 8 tys. mkw., do mniejszego (1,5 tys. mkw.) trafiałyby zrębki drzewne. Spółka deklaruje, że zrębki te będą wytwarzane z czystego drewna, które nie jest zanieczyszczone „impregnatami i powłokami ochronnymi” i że do ich wytwarzania nie będzie wykorzystywane drewno z odpadów budowlanych lub rozbiórek.

Konsultacje

Rozpoczną się w czwartek i potrwają do 9 grudnia. Uwagi na temat inwestycji można zgłaszać w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta przy Zana 38. Można to robić od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30 osobiście lub telefonicznie (81 466 26 22), jak też drogą mailową (srodowisko@lublin.eu).

Wszystkie zgłoszone uwagi i wnioski mają być rozpatrzone przez Ratusz przed wydaniem decyzji w sprawie dalszych losów inwestycji.

Antek
Gość
Gość
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Antek
Antek (20 listopada 2015 o 14:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Cała murzyńskość wychodzi. Przyjedzie "pan" ze Skandynawii już mu się rozwija czerwony dywan i wschodzi w 4 litery...Co za bzdura? Dlaczego tak nisko się cenimy??? Totalna bzdura. Jakaś firemka bez doświadczenia chce zrobić na szaro "ciemnogród", który jak dzieci we mgle się na to godzi. Więcej szacunku dla siebie. Czy ktoś z rządzących sprawdził jaka to firma? Jej wiarygodność? Rating? Wiarygodność technologii? Już kiedyś Norwegowie chcieli inwestować w stadion w Lublinie. 

Tak się składa, że mieszkałem w Skandynawii 10 lat i wiem, że nie ma tam żadnych takich instalacji.

NIKT z rządzących nie pozwoliłby zbudować coś takiego w granicach miasta!!! NIGDY!

Pozostawiam pod rozwagę włodarzy Lublina ten cały projekt, który jest jedną wielką ściemą!

Rozwiń
Gość
Gość (20 listopada 2015 o 00:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
magnetyzm,electricity =gravity, sa to energie bez ktoryh nie bylo by zycia na kuli ziemskiej sa tylko potrzebne urzadzenia mechaniczne aby wykorzystac i NIE URZYWAC ZADNEGO SPALANIA LUB ATOMU.
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2015 o 23:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież tu nie chodzi tylko o zapachy wyłącznie. A co ze zniszczeniem dróg? A co z zapyleniem związanym z transportem słomy i odbiorem popiołu? Z zadymieniem? Dlaczego taka instalacja powstaje w obrębie miasta? Jaki sens??? Ostatecznie okaże się, że spółka wcale nie będzie i tak płacić podatków w Lublinie tylko w jakimś raju podatkowym-Isle of Man czy Cypr. Proste.
Rozwiń
vbg45
vbg45 (19 listopada 2015 o 21:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No to ładnie Mełgiewska w stronę lotniska będzie zniszczona i zdołowana przez ciężarówki w szybkim tempie a tak niedawno powstała. Ale kierowcy bedą czuli komfort jazdy jak z dobrej drogi wpadną na zdołowaną. Słomę powinno się wozić tylko koleją! A jak smród i zanieczyszczenie będzie duże i trzeba będzie zamykać okna to Żuk spadnie ze stołka

No właśniw miała być przy torach po Odczynnikach Chemicznych ale się komuś to też nie podobało.

Mamy teraz co mamy, tzn. w gorszym miejscu z dojazdem tylko samochodowym.

A gdy Tergo Power zrezygnowała(została zmuszona) z produkcji ciepła(ciepłej wody) to jaki sens jest pchać się do aglomeracji miejskiej?!.

Taką elektrownię można z powodzeniem wybudować w okolich Piask, Trawnik czy Krasnegostawu, słomy tam do licha (nie tylko w butach).

Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2015 o 20:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak się sprzeciwiacie, to rozkradnijcie słomę, powsadzajcie sobie w buty, to nie będzie czym palić i spalarni nie będzie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!