Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 kwietnia 2017 r.
18:28

Fontanny na pl. Litewskim z całodobową ochroną. Koszt?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
117 40 A A

Całodobową ochronę będą mieć nowe fontanny na pl. Litewskim. To jeden z wymogów miasta, które poszukuje... operatora wodotrysków. Ich utrzymanie może kosztować nawet 700 tys. zł w ciągu roku. W tym czasie główna fontanna ma dać 32 specjalne pokazy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do opieki nad wodotryskami zamontowanymi na pl. Litewskim wynajęta ma być specjalistyczna firma. Fontann jest tu dziewięć. Poza główną, tą na środku placu, jest siedem wodotrysków wbudowanych w nawierzchnię nowej części deptaka i spiralna fontanna przy Europie.

Wszystkie mają działać od godz. 8 do 23. Ta największa ma ponadto dawać co pewien czas specjalny pokaz, tworząc widowisko z wody, światła lamp i laserów, dymu, muzyki z głośników i obrazu z projektorów.

Całą aparaturą sterowaną przez komputery ma się opiekować firma, która będzie odpowiadać też za oświetlenie placu, w tym lampy świecące jaśniej, gdy czujniki ruchu „zauważą” idącego przechodnia.

Umowa ma obowiązywać przez rok, ale wodotryski mają działać do 15 października włącznie, a następnego dnia zapaść w zimowy sen trwający do końca marca. Oznacza to, że „sezon fontannowy” trwałby 198 dni. W tym czasie się planowane są 32 pokazy specjalne multimedialnej fontanny. Tyle zapisano w harmonogramie ustalonym przez miasto. Dokładnych dat tu jednak nie znajdziemy.
Przez cały czas, bez względu na porę roku, plac musi mieć zapewnioną całodobową ochronę. To kolejny wymóg Urzędu Miasta.

– Oznacza to fizyczną obecność osoby, która będzie pilnować urządzeń – potwierdza Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. Ratusz życzy sobie również, żeby na czas specjalnych pokazów na plac ściągano dodatkowego ochroniarza pilnującego, by nikt nie wszedł do niecki.

Kolejnym zadaniem opiekuna wodotrysków będzie pilnowanie, by w maszynowni fontann panowała stale dodatnia temperatura, nawet podczas największych mrozów. – W maszynowni zamontowane są elektryczne listwy grzejne – wyjaśnia Mazurek-Podleśna.

W miejskiej kasie na utrzymanie wodotrysków na pl. Litewskim zarezerwowano w tym roku 700 tys. złotych. Rzeczywista wartość zlecenia będzie jednak znana dopiero po rozstrzygnięciu przetargu ogłoszonego w piątek przez Urząd Miasta, który 9 maja spodziewa się otworzyć oferty od zainteresowanych firm.

Termin otwarcia placu nie jest jeszcze znany. Przebudowa ma się zakończyć do 30 kwietnia, później miasto ma sprawdzać czy wszystko wykonano prawidłowo. Ile to potrwa? – Na odbiory mamy 54 dni – informowała nas kilka dni temu Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Po zakończeniu odbiorów inwestycja ma być zgłoszona nadzorowi budowlanemu – Po 21 dniach, jeśli nadzór nie zgłosi sprzeciwu, będziemy mogli użytkować plac.

Zobacz też: Plac Litewski skąpany w wiosennym słońcu. Zdjęcia z drona

Pierwsze próby rozruchowe fontanny. Listopad 2016 roku

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2017 o 09:10
Głupota i rozrzutność władz naszego biednego miasta nie zna granic...!!
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 19:53
Żłobek na Zelwerowicza wygrał Budimex. Jak im się ładnie składa - kończą jedną inwestycje, zaczną drugą. Cena 3 mln niższa niż następne firmy. Kosztorys inwestorski ma 14 mln - oni 13,7 mln
Avatar
Waldek / 3 kwietnia 2017 o 17:56
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Kolejny idiityzm Lubelskich władz. Ciekawe któy koleś wygrał przetarg na ochronę. Ten cały plac to kupa betonu. Beznadziejny projekt za masę kasy. Ale Lubelskie władze nas już przyzwyczaiły do tego że wyrzucanie kasy mają we krwi. Ciekawe jak długo jeszcze będą marnować pieniądze na bexnadziejne inwestycje.
Zaraz Qumak "wygra" przetarg z 1 złożoną ofertą na rozbudowę "inteligentnego" systemu transportu miejskiego za 20 mln. 
Zaraz Qumak "wygra" przetarg z 1 złożoną ofertą na rozbudowę "inteligentnego" systemu transportu miejskiego za 20 mln.  rozwiń
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 13:48
Poraszka. I po hcuja nam to?
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 13:41
Utrzymanie fontanny 700 tys. PLN rocznie ? To wychodzi prawie 2 tys. PLN codziennie. Mają rozmach ......
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 11:45
fontanna mulimedialna da 32 pokazy hahaha no i po ch.. taka fontanna? w Dusznikach fontanna działa co wieczór i nie ma żadnej specjalnej ochrony qr... ten Lublin to coraz większa wiocha i złodziejstwo rządzących!!!!!!!!!!!1
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 11:23
ciekawe czy będą przepędzać też bachory które wrzucały kamienie do wody pomimo ZAKAZU. Przy radosnej uciesze opiekunów
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 09:26
W budżecie miasta na wodotryski zaplanowano 700 tysięcy złotych, tj. 2 razy więcej niż na walkę ze smogiem, który według WHO jest groźniejszy niż wirus ebola i HIV razem wzięte. Dla zmotoryzowanych jest to koszt nowej nawierzchni drogi na długości... 2 km .
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 08:55
Ogrodzić fontannę siatka i po problemie. Tanio i skutecznie.
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 08:46
Koszmarnie drogo jak wszystko u Żuka. Jak i cała ta "przebudowa" za pół stówy. Po wyrzuceniu komunikacji spod poczty deptak spokojnie dalej może umierać. Drogo i bez stylu. Teraz Lublin przypomina Żukowy rynek w Krasnystawie
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2017 o 09:10
Głupota i rozrzutność władz naszego biednego miasta nie zna granic...!!
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 19:53
Żłobek na Zelwerowicza wygrał Budimex. Jak im się ładnie składa - kończą jedną inwestycje, zaczną drugą. Cena 3 mln niższa niż następne firmy. Kosztorys inwestorski ma 14 mln - oni 13,7 mln
Avatar
Waldek / 3 kwietnia 2017 o 17:56
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Kolejny idiityzm Lubelskich władz. Ciekawe któy koleś wygrał przetarg na ochronę. Ten cały plac to kupa betonu. Beznadziejny projekt za masę kasy. Ale Lubelskie władze nas już przyzwyczaiły do tego że wyrzucanie kasy mają we krwi. Ciekawe jak długo jeszcze będą marnować pieniądze na bexnadziejne inwestycje.
Zaraz Qumak "wygra" przetarg z 1 złożoną ofertą na rozbudowę "inteligentnego" systemu transportu miejskiego za 20 mln. 
Zaraz Qumak "wygra" przetarg z 1 złożoną ofertą na rozbudowę "inteligentnego" systemu transportu miejskiego za 20 mln.  rozwiń
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 13:48
Poraszka. I po hcuja nam to?
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 13:41
Utrzymanie fontanny 700 tys. PLN rocznie ? To wychodzi prawie 2 tys. PLN codziennie. Mają rozmach ......
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 11:45
fontanna mulimedialna da 32 pokazy hahaha no i po ch.. taka fontanna? w Dusznikach fontanna działa co wieczór i nie ma żadnej specjalnej ochrony qr... ten Lublin to coraz większa wiocha i złodziejstwo rządzących!!!!!!!!!!!1
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 11:23
ciekawe czy będą przepędzać też bachory które wrzucały kamienie do wody pomimo ZAKAZU. Przy radosnej uciesze opiekunów
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 09:26
W budżecie miasta na wodotryski zaplanowano 700 tysięcy złotych, tj. 2 razy więcej niż na walkę ze smogiem, który według WHO jest groźniejszy niż wirus ebola i HIV razem wzięte. Dla zmotoryzowanych jest to koszt nowej nawierzchni drogi na długości... 2 km .
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 08:55
Ogrodzić fontannę siatka i po problemie. Tanio i skutecznie.
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 08:46
Koszmarnie drogo jak wszystko u Żuka. Jak i cała ta "przebudowa" za pół stówy. Po wyrzuceniu komunikacji spod poczty deptak spokojnie dalej może umierać. Drogo i bez stylu. Teraz Lublin przypomina Żukowy rynek w Krasnystawie
Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 12

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 83 43

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 364 25

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 213 44

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 16

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 17

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 4

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 16

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!