sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Gdzie powstaną osiedla z mieszkaniami komunalnymi w Lublinie? Ratusz stara się o działki

Dodano: 27 listopada 2016, 21:56
Autor: Dominik Smaga

O przekazanie gruntów pod nowe mieszkania prosi prezydent Lublina dwie państwowe agencje: wojskową i rolną. Zapewnia przy tym, że chce przystąpić do rządowego programu budowy lokali na wynajem, ale najpierw musi dać mieszkania ludziom „z kolejki”.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Ratusz chce przejąć między innymi dawną strzelnicę wojskową na Majdanku. To rozległy teren, około 67 ha, na którym dałoby się pomieścić tysiące mieszkań. – To teren dwukrotnie większy od obecnie zabudowanego obszaru osiedla Felin – podkreśla Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

O przekazanie tych nieruchomości miasto oficjalnie wystąpiło do Agencji Mienia Wojskowego. Podobne pismo, choć bez wskazania konkretnych obszarów, Ratusz wysłał do Agencji Nieruchomości Rolnych.

W obu pismach prezydent zaznacza, że prosi o przekazanie gruntów „pod budownictwo komunalne”. Podkreślmy: chodzi o mieszkania komunalne, a nie lokale na wynajem budowane w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, o którego realizację w Lublinie coraz mocniej dopytują Ratusz działacze Prawa i Sprawiedliwości.

Wśród dopytujących jest poseł Sylwester Tułajew, który zażądał od prezydenta jasnej deklaracji, czy przystąpi do tej inicjatywy. Rządowy program – jak deklaruje premier – ma pomóc osobom, których nie stać na kupno mieszkania. Zakłada budowę lokali na wynajem z czynszem od 10 do 20 zł za mkw. Więcej płaciłyby osoby chcące kiedyś przejąć mieszkanie na własność. Przy wynajmie „z opcją dojścia do własności” czynsz wynosiłby od 12 do 24 zł za mkw.

– Wyrażamy szczerą chęć realizacji rządowego programu mieszkaniowego – odpisuje posłowi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Ale podkreśla przy tym, że miastu brakuje samorządowych gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i zastrzega, że jeśli takie grunty zdobędzie, to w pierwszej kolejności musi je przeznaczyć pod budowę lokali komunalnych, a nie na wynajem.
Dlaczego? Bo mieszkania na wynajem mają być przyznawane niezależnie od listy oczekujących na mieszkanie od miasta. – Zatem nie wpłyną bezpośrednio na skrócenie kolejki – podkreśla Żuk. A kolejka jest olbrzymia, bo o mieszkanie komunalne stara się w Lublinie mniej więcej 5 tys. rodzin, a na klucze czekają latami.

Dlatego miasto zapowiada, że najpierw zajmie się kolejką, którą obowiązane jest rozładować. Żuk wylicza też, że czynsz w mieszkaniach z rządowego programu byłby „niewspółmiernie wyższy od czynszu oferowanego w ramach TBS „Nowy Dom”, gdzie płaci się 9,60 zł miesięcznie za mkw.
W piśmie do posła prezydent zwraca uwagę, że w TBS „również jest możliwe wykupienie prawa własności lokalu przez najemcę, a czynsz za dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 50 mkw. wynosi 480 zł”. Tymczasem w lokalach z rządowego programu z „opcją dojścia do własności” czynsz za takie mieszkanie wynosiłby – jak podkreśla Żuk – 1200 zł, przyjmując do wyliczeń stawkę 24 zł za mkw.

irena
g
ewi
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

irena
irena (30 listopada 2016 o 16:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a ja chciała bym zapytać co z roszczeniami tych ,którym te tereny zabrano,spór z miastem ciągnie się od conajmniej 15 lat i końca nie widać. Ani decyzji ostatecznych  po prostu żadnych. Chcemu jak nie zwrotu to odszkodowania za odebrany siłą majątek naszych potomnych.  Upominają się spadkobiercy wszystkich wywłaszczonych właścicieli,założyli także stowarzyszenie do wspólnej walki
Rozwiń
g
g (28 listopada 2016 o 18:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
może "komunalni" sami zakasaliby rękawy wyremontowali swoje mieszkania
Rozwiń
ewi
ewi (28 listopada 2016 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"W piśmie do posła prezydent zwraca uwagę, że w TBS „również jest możliwe wykupienie prawa własności lokalu przez najemcę, a czynsz za dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 50 mkw. wynosi 480 zł”. " No tutaj mi się zupełnie nie zgadza z rzeczywistością ten cytat. Aby dostać mieszkanie TBS trzeba mieć około 40 tyś wkładu własnego. To po pierwsze. Po drugie czynsze w tych mieszkaniach są dość wysokie. Za mieszkanie 40 m2 trzeba zapłacić miesięcznie około 850 złotych. Dodatkowo z tego co słyszałam nie ma możliwości wykupu takiego mieszkania. Ludzie się ich pozbywają na masę. Co drugie ogłoszenie odsprzedaży wahające się cenowo od 80 tyś- 120 tyś to TBS. Zastanawiam się skąd to wzięte. Gdyby była możliwość wykupu chociaż, to nikt nie pozbywał by się takiego mieszkania
Rozwiń
Galecks
Galecks (28 listopada 2016 o 10:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Złodziej nie popuści bo mu ciągle mało a co jego ruski koleś ze świdnika??????
Rozwiń
Gość
Gość (28 listopada 2016 o 09:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sama idea programu i budowy mieszkań nie jest zła. Po prostu jest mocno nie dopracowana i posiada wiele błędów. A że po drodze oczywiście jak to w Polsce bywa ktoś na tym zarobić musi to już inna sprawa. Zarabiasz minimalną krajową lub dochód rodziny nie przekracza 2tys netto to wynajmij mieszkanie i opłać rachunki, a tak płacisz 500zł za 50m i mieszkasz, w innym wypadku trzeba płacić jeszcze osobie od której mieszkanie było by wynajmowane +/- 700zł, gdzie taki jegomość nie płaci od tego podatku :) a tak płacisz państwu, także różnica jest duża i nikt nie przyjdzie nie powie ci wypad. A jak te pieniądze państwo wyda i kto nimi będzie dysponował to już inna historia. Jeżeli zarabiasz więcej i stać cię na kredyt czy mieszkanie w lepszej lokalizacji to wtedy twój czynsz w tym programie będzie wyższy. Narazie nie ma co marudzić bo jeszcze nie wiadomo czy wybudują, gdzie wybudują i co ważne za ile.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!