sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Gdzie przybywa studentów w Lublinie? Tylko na Uniwersytecie Przyrodniczym

  Edytuj ten wpis
Autor: Rafał Panas

Uniwersytet Przyrodniczy (Maciej Kaczanowski)
Uniwersytet Przyrodniczy (Maciej Kaczanowski)

Uniwersytet Przyrodniczy jest jedyną publiczną uczelnią w Lublinie, której przybyło studentów na pierwszym roku. M. in. dzięki trafionym pomysłom na nowe kierunki.

Na studiach stacjonarnych na UMCS naukę rozpoczęło ok. 8700 osób. O wiele mniej niż rok wcześniej. Wtedy na pierwszy rok przyjęto 10 487 osób. – Dane dotyczące tegorocznej rekrutacji nie są jeszcze ostateczne, z wydziałów cały czas spływają informacje – zastrzega Aneta Adamska z biura prasowego UMCS. Nie należy się jednak spodziewać, że te statystyki znacznie się zmienią.

– W tym roku naukę rozpocznie u nas ponad 4260 osób – informuje Lidia Jaskuła, rzecznik prasowa KUL. Ta liczba jeszcze może nieznacznie wzrosnąć, bo trwa aktualizacja bazy. Dla porównania, w ubiegłym roku studia na katolickiej uczelni rozpoczęło 5 627 osób. W tym roku nie ruszą studia na 11 kierunkach, w tym na obleganej do niedawna politologii.

Na Politechnice Lubelskiej jest 2700 studentów pierwszego roku, czyli o setkę mniej niż w roku akademickim 2012/2013. O 40 osób mniej znalazło się na pierwszym roku w Uniwersytecie Medycznym. Tu chętnych nie brakowało, ale uczelnia sama zmniejszyła limit miejsc.

Z problemem niżu demograficznego poradził sobie za to Uniwersytet Przyrodniczy. Tu studentów pierwszego roku przybyło. W ub. roku akademickim naukę na UP rozpoczęło 1980 osób. W tym roku jest ich o 11 proc. więcej. To m.in. efekt wprowadzenia nowych kierunków: agrobiznesu, bioinżynierii, zielarstwa i terapii roślinnych oraz behawiorystyki zwierząt (tu o jedno miejsce walczyło ponad 5 kandydatów).

– Mamy komplet osób na studiach stacjonarnych i zaocznych, to wielki sukces – cieszy się prof. Maria Tietze, która wpadła na pomysł utworzenia behawiorystyki zwierząt. – Odpowiadamy na zainteresowania i zapotrzebowanie rynku. Przygotujemy studentów do wszechstronnej pracy ze zwierzętami – mówi Tietze.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
LUB
Leming Destroyer
556
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

LUB
LUB (3 października 2013 o 10:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bez odpowiedniego poziomu wiedzy więcej studentów.Poziom studiów mniejszy od poziomu dawnej szkoły zasadniczej.Prace magisterskie kupuje sie w internecie.,

Rozwiń
Leming Destroyer
Leming Destroyer (3 października 2013 o 00:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Trafione pomysły na nowe kierunki, Hehe! No tak, Rektor z PZPRu może mieć tylko trafione pomysły!

Rozwiń
556
556 (2 października 2013 o 23:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

politologia na kul nigdy nie była oblegana

Rozwiń
yoto
yoto (2 października 2013 o 22:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Heh, nie jestem jakimś geniuszem, ale prawda jest taka, że na UP jest najłatwiej się dostać. Kiedyś była to zwykła Akademia Rolnicza, teraz uniwersytet ;) Nic się pewnie nie zmieniło, oprócz nazwy ;)) Kadra ta sama, przedmioty mniej więcej te same. Łatwo się dostać, łatwo utrzymać. I nie żaden niż tylko młodzi rozumieją, że w Lbn nie ma czego szukać, tutaj nie ma pracy, a swoją drogą: to Lublin utrzymuje się ze studentów, tylko i wyłącznie dzięki temu kręci się gospodarka. Gdyby nie studenci, to miasto było by zwykłą "wiochą".

Rozwiń
ten co może i chce
ten co może i chce (2 października 2013 o 21:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

bedzie dużo nowych twarzy na Roxa peel

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!