wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

I PiS, i PO chciały nazwać to rondo im. Pileckiego. Ale bez sporu się nie obyło

Dodano: 7 września 2017, 20:50
Autor: Dominik Smaga

Imię rotmistrza Witolda Pileckiego będzie nosić nowe rondo na skrzyżowaniu al. Solidarności z al. Sikorskiego i ul. Ducha
Imię rotmistrza Witolda Pileckiego będzie nosić nowe rondo na skrzyżowaniu al. Solidarności z al. Sikorskiego i ul. Ducha (fot. Maciej Kaczanowski)

Imię rotmistrza Witolda Pileckiego będzie nosić nowe rondo na skrzyżowaniu al. Solidarności z al. Sikorskiego i ul. Ducha. Tak zdecydowała Rada Miasta, do której trafiły dwa pomysły na nazwę tego samego ronda, obydwa niemal identyczne.

Pierwszy projekt złożyła grupa radnych z koalicji Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina, którzy zaproponowali dla ronda nazwę „Rotmistrza Witolda Pileckiego”. Drugi projekt złożyli opozycyjni radni Prawa i Sprawiedliwości, proponując nazwę „Rondo Witolda Pileckiego”.

Dyskusja zaczęła się od tego, kto ma ustąpić i wycofać swój pomysł. Współautor projektu koalicyjnego przekonywał, że ten projekt był złożony wcześniej. Z drugiej strony padł argument, że pod projektem PiS podpisało się więcej radnych, bo aż czternastu.

Przekomarzanie się nie trwało zbyt długo. Ustąpili radni PiS, chociaż nie bez narzekania. – Dlaczego jedne propozycje są „bardziejsze”, a inne „niebardziejsze”? – pytał Piotr Gawryszczak (PiS). – Postać patrona traci na znaczeniu, a zyskuje to, który projekt jest „bardziejszy” – konstatował Jarosław Pakuła (PO).

Ostatecznie za nową nazwą dla ronda zagłosowało 29 radnych, nikt nie był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Niewiele brakowało, a doszłoby o wpadki, bo koalicja była o krok od zgłoszenia poprawki, by w nazwie ronda było słowo „Rondo”. Na mapie wyglądałoby to oryginalnie. – Byłoby „rondo Rondo” – przyznała Joanna Gajak, zastępca dyrektora Wydziału Geodezji w Urzędzie Miasta. Błędu udało się uniknąć.

Nowe rondo będzie już drugim w Lublinie obiektem noszącym imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Taką nazwę nosi już mała ulica na Czechowie będąca przecznicą ul. Fieldorfa, która z kolei jest przecznicą ul. Chodźki. Radni PiS stwierdzili niedawno, że to zbyt mała ulica jak na tego patrona i proponowali, by imię Pileckiego nadać nowemu mostowi na Bystrzycy w ciągu ul. Muzycznej. Spór w tej sprawie trwał kilka miesięcy, ostatecznie nowa przez rzekę stała się „mostem 700-lecia Lublina”.

Użytkownik niezarejestrowany
PrzeprawaMiałaBycPrzeprawa
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 września 2017 o 13:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja proponuje korków lubelskich
Rozwiń
PrzeprawaMiałaBycPrzeprawa
PrzeprawaMiałaBycPrzeprawa (8 września 2017 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy uhonorujemy kilku amerykańskich prezydentów, np. najważniejszych autorów Konstytucji? Brakuje ulicy. Waszyngtona, brakuje Lincolna, Franklina, Roosvelta...
Rozwiń
Gość
Gość (8 września 2017 o 09:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co to za różnica jak się nazywa a jeśli już musi sie nazywać to czy nie można nadać jakiś fajnych oryginalnych nazw a nie wiecznie tych pseudo i niepseudo bohaterów!!!! Już Wałęsa miał swoje lotnisko i już trzeba zmieniać i tak w kółko . Teraz bedą stawiać pomniki Kaczyńskiego a za parę lat wyjdzie że to on doprowadził do katastrofy samolotu i bedą je burzyć . Po co ta cala szopka!!! Po co wogóle nazywać ronda?? Ulice ok ale ronda??
Rozwiń
Gość
Gość (8 września 2017 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pis tylko nazywaniem ulic się zajmuje jakby to było najwazniejsze w mieście
Rozwiń
Gość
Gość (8 września 2017 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pis skłąmał ,ze razem złożył wniosek z WL o nazwę ronda a potem okazało się ,ze data na wniosku była o 2 miesiące późniejsza cały PIS
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!