poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

IKEA zabierze klientów Elizówce? Czarne chmury nad Lubelskim Rynkiem Hurtowym

Dodano: 4 grudnia 2016, 20:29

Giełda w Elizówce, by zatrzymać klientów, zmienia logo i chce zachęcić do zakupów przez Internet (fot. Maciej Kaczanowski)
Giełda w Elizówce, by zatrzymać klientów, zmienia logo i chce zachęcić do zakupów przez Internet (fot. Maciej Kaczanowski)

Jedni akcjonariusze dopytują o wypłatę dywidendy z zysku, drudzy nie ukrywają obaw o przyszłość w związku z budową centrum handlowego Ikea. Handlowcy z Lubelskiego Rynku Hurtowego w Elizówce z niepokojem patrzą na rosnącego po drugiej stronie drogi giganta ze Szwecji.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

List otwarty do premier Beaty Szydło wystosowało kilkunastu akcjonariuszy Lubelskiego Rynku Hurtowego w Elizówce. W spółce 88 procent udziałów ma Skarb Państwa, a pozostałe 12 procent należy w sumie do 560 akcjonariuszy – osób fizycznych i osób prawnych. Ci pierwsi właśnie wystosowali pismo do premier.

„Niektórzy z nas zainwestowali nawet 200 tys. zł w akcje – piszą w liście do premier, które otrzymała także nasza redakcja. „Pomimo tego że Rynek Hurtowy wypracowuje zysk, nam nie wypłaca dywidendy”.

Giełda w Elizówce działa od 2000 r. Handel obywa się zarówno pod zadaszonymi wiatami, jak też w dużych halach. W sumie działa tutaj 160 firm. Na całodobowym rynku w można kupić nie tylko produkty rolno-spożywcze, ale też kwiaty i ryby. W niedzielę działa tu giełda samochodowa.

– Kiedy giełda powstawała, wszyscy wpłacaliśmy po 25 tys. zł, żeby móc handlować – mówi jedna z akcjonariuszek. – A dywidendę, z tego co pamiętam, mieliśmy wypłacaną tylko dwa razy. To było kilka lat temu.

– Nie były to pieniądze rzędu 1 tys. czy 2 tys. zł, ale o wiele mniejsze, jakieś 100 zł – podaje kolejny z akcjonariuszy.

Osoby, które podpisały się pod listem do pani premier, oczekują, że dywidenda z ubiegłorocznego zysku zostanie im wypłacona.

– Ja prywatnie rozumiem te osoby. To dzięki ich aktywności ten rynek mógł w ogóle powstać – przyznaje Andrzej Ryl, prezes LRH. – Jednak jako prezes rynku muszę uwzględniać to, że wypłata dywidendy uszczupli środki do dyspozycji spółki, a pieniądze są potrzebne na rozwój naszej firmy.

Prezes dodaje, że osoby fizyczne mają niewielki odsetek akcji. Poza tym ubiegłoroczny zysk został już rozdysponowany w czerwcu przez większościowego akcjonariusza, czyli Skarb Państwa.

– Całość zysku netto w wysokości 683425 zł została przeznaczona na kapitał zapasowy spółki – potwierdza Biuro Komunikacji Społecznej Ministerstwa Skarbu Państwa. – Oznacza to, że pozostał w dyspozycji firmy – wyjaśnia prezes Ryl.

Nie dość, że hurtownicy nie dostaną dywidendy, to narzekaja na odpływ klientów. – Kiedy zaczynałem tu handlować, miałem setki klientów, teraz zostało mi ich zaledwie 10. – przyznaje jeden ze sprzedawców w Elizówce. – Małych sklepów, który się u nas zaopatrywały, jest coraz mniej i klientów nam ubywa. Wykańczają nas supermarkety.

Niektórzy handlujący zastanawiają się, czy centrum handlowe, które w błyskawicznym tempie powstaje w sąsiedztwie razem ze sklepem IKEA i marketem spożywczym nie spowoduje, że z giełdy zrezygnuje jeszcze więcej klientów. – Podejrzewam, że punkty gastronomiczne mogą się zwinąć – podejrzewa kolejna z osób, która handluje na LRH w Elizówce.

Prezes LRH w Elizówce przyznaje, że ma pewne obawy w związku z budową centrum. – To jest rzeczywisty problem, a nie dywidenda – nie ukrywa prezes Ryl. – Opracowujemy strategię działalności na najbliższe 3 lata. I dodaje: – Zdaję sobie sprawę, że konkurencja rośnie i przy Ikei ma powstać market, a to oznacza kolejne zajęcie rynku.

W związku z tym rynek zrezygnował m.in. z organizowania imprezy plenerowej Owocobranie. Organizuje za to konkursy dla hurtowników. Chce wyjść też z akcją do klientów najemców. – Jeśli chodzi o wspólną z najemcami reklamę i promocję to jesteśmy niestety w przedszkolu – przyznaje prezes. – Bo do tej pory rynek zajmował się głównie administracją i zarządzaniem nieruchomością.

Zaległości trzeba szybko nadrobić. – Mamy nowe logo, zmieniamy stronę internetową, chcemy też wyjść w stronę zakupów przez Internet – zdradza Ryl.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej zostanie zaprezentowane nowe logo. Zaś nowa strona internetowa ma być gotowa jeszcze w tym roku. Będą też oferty najemców i cennik.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(59) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 grudnia 2016 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a mnie się wydaje, że to lubelscy meblarze podpuszczają tych z Elizówki
Rozwiń
Gość
Gość (12 grudnia 2016 o 12:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ci którzy lubią rynek hurtowy nie pójdą do sklepu przy IKEI
Rozwiń
Gość
Gość (12 grudnia 2016 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
IKEA nie handluje jajkami - bzdura, bzdura, bzdura
Rozwiń
Gość
Gość (7 grudnia 2016 o 19:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie się boją sklepu, który ma stanąć przy Ikei. Proponuję czytać ze zrozumieniem. Nie było na maturze takiego zadania, to teraz problem?
Rozwiń
bart
bart (7 grudnia 2016 o 15:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Nie rozumię problemu. Giełda na elizówce sprzedaje warzywa i owoce, a ikea meble. To jaka to konkuręcja?
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
No bo jak ludzie nakupią mebli, to wydadzą pieniądze i nie kupią już jabłek, barani łbie.
Idąc tym tropem to żaden biznes nie powinien funkcjonować blisko innego biznesu (nawet o innym profilu) bo będzie konkurencją. Paranoja i kabaret.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (59)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!