piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Inspektor skarbówki dorabiał na boku. Za odstąpienie kontroli chciał mieć własny pokój w hotelu

Dodano: 5 stycznia 2017, 09:20

Po 10 latach jest prawomocny wyrok w sprawie inspektora skarbowego oskarżonego o korupcję. Przemysław G. obiecywał przedsiębiorcy, że zrezygnuje z kontroli jego firmy. W zamian domagał się pokoju hotelowego na własność

Do takich wniosków doszedł Sąd Okręgowy w Lublinie, który z końcem grudnia prawomocnie zakończył postępowanie dotyczące urzędnika. 

Pierwszy proces Przemysława G. rozpoczął się w 2007 r. Kilka miesięcy wcześniej mężczyzna został zatrzymany. Śledczy zarzucili mu, że jako inspektor Urzędu Kontroli Skarbowej, proponował lubelskiemu przedsiębiorcy odstąpienie od kontroli jego firmy. W zamian kilka razy domagał się „podziękowania”. Chciał dostać na własność pokój w należącym do przedsiębiorcy hotelu.

Z akt sprawy wynika, że Przemysław G. poznał biznesmena przypadkiem, podczas otwarcia jednej z lubelskich restauracji. Panowie siedzieli przy wspólnym stole. Hotelarz skarżył się na problemy z realizacją inwestycji. Przemysław G. wiele razy wspominał mu, że UKS chce kontrolować jego firmę. Później spotykał się z przedsiębiorcą. Podczas jednej z rozmów przekonywał go, że „załatwił” przeniesienie kontroli. Oczekiwał „podziękowania”, ale przedsiębiorca nie miał pieniędzy. Tłumaczył, że wszystkie oszczędności zainwestował w hotel.

Przemysław G. chwalił się później, że ma znajomości na szczeblu ministerialnym i może „wszystko załatwić”. W zamian domagał się jednak aktu własności pokoju hotelowego. Chciał go luksusowo urządzić i zarabiać na jego wynajmie. Sprawa aktu notarialnego została odłożona na później, bo inwestycja była finansowana z kredytu. Inspektor czuł się jednak w hotelu wyjątkowo swobodnie. Z akt sprawy wynika, że raz przyszedł z żoną do wybranego pokoju i dobierał tapicerkę na krzesła.

Śledczy ustalili później, że lubelski UKS nie planował żadnych kontroli w firmie hotelarza. Jednocześnie okazało się, że Przemysław G. od dawna starał się poznawać najbogatszych ludzi w Lublinie. Później miał straszyć ich kontrolami, by wymusić łapówki.

Piekarzowi z Lublina opowiadał o rzekomych donosach wysyłanych na jego firmę. Z kolei biznesmen z branży nieruchomości wyznał śledczym, że Przemysław G. oferował mu swoją pomoc i sam przeprowadził kontrolę w jego firmie. W zamian chciał „załatwić tanio nieruchomość”. – Przemysław G. miał opinię człowieka, na którego trzeba uważać. Składał propozycje nie do odrzucenia i mógł nasłać kontrolę – ocenił jeden z lubelskich dilerów samochodowych.

– Spotykanie się z G. traktowaliśmy jak zło konieczne. Lepiej było nie wchodzić mu w drogę – przyznał w śledztwie inny przedsiębiorca z branży motoryzacyjnej.

W pierwszym procesie Przemysław G. został uniewinniony. Po apelacji prokuratury sprawa wróciła na wokandę Sądu Rejonowego Lublin-Zachód. Tym razem mężczyzna został skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata. Do tego należy doliczyć grzywnę oraz trzyletni zakaz sprawowania funkcji kierowniczych w administracji publicznej. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał to rozstrzygniecie w mocy.

Czytaj więcej o: sąd urząd skarbowy
Użytkownik niezarejestrowany
jhjhj
Użytkownik niezarejestrowany
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 stycznia 2017 o 23:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
inspektor kontroli skarbowej a nie inspektor skarbowy
Rozwiń
jhjhj
jhjhj (6 stycznia 2017 o 08:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
skoro jest karany to już nie może pracować w administracji państwowej
Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2017 o 17:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Janowie Lubelskim takich "inspektorów" jest kilku...
Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2017 o 15:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miał szczęście, że nie brał wziątków, bo nic nie załatwił. I miał szczęście, że tylko po pijaku obiecywał złote góry ludziom, z którymi sie "bratał"przy kielichu i nikogo na to nie nabrał. Ale będą mieli z nim wreszcie spokój.
Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2017 o 15:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A CIEMNI "przedsiębiorcy" mogli łatwo dowiedzieć, się, że od takiego inspektora w OGÓLE NIE ZALEŻY PLAN KONTROLI ! To ustala "wierchuszka"!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!