wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Jak dużo może zmienić się w centrum Lublina. Radni zagłosują ws. galerii handlowej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lutego 2015, 17:30
Autor: Dominik Smaga

26 lutego ma się rozstrzygnąć sprawa budowy nowej galerii handlowej w miejscu pedetu. Inwestor, do którego należy nie tylko sam pedet, ale również pobliskie nieruchomości potrzebuje zgody Rady Miasta na realizację swoich planów.

Inwestor dostanie mniej, niż oczekiwał. Początkowo planował, że zabuduje cały plac przed pedetem, ale nie chciały o tym słyszeć służby konserwatorskie. Ostatecznie udało się osiągnąć kompromisowe rozwiązanie i nowy budynek zmniejszy powierzchnię placu o jedną trzecią. Od strony Krakowskiego Przedmieścia będzie niższy od istniejącego gmachu. Pod budynkiem ma się znaleźć dwupoziomowy parking podziemny, powyżej będą sklepy i gastronomia, a na najwyższej kondygnacji wstępnie planowane jest kino.

Żeby taka budowla mogła tutaj powstać przyjęty musi być plan zagospodarowania przestrzennego tej części miasta. Taka uchwała miała zapaść na poprzedniej sesji Rady Miasta, która odbyła się 29 stycznia. Do głosowania nie doszło, bo prezydent wycofał projekt z obrad. Powód był prozaiczny: nieobecność jednej z radnych zachwiała układem sił w radzie, gdzie wspierająca prezydenta koalicja ma przewagę zaledwie jednego głosu.

Potem okazało się, że nawet zwolennicy zaproponowanych rozwiązań mają zastrzeżenia do projektu. Zgłosił je szef działającej przy prezydencie Rady Kultury Przestrzeni, Jan Kamiński. Chodziło o jedną z kamienic przy ul. Kościuszki, która jest już własnością inwestora. Kamiński chciał takich zapisów planu, które zagwarantują zachowanie całej kamienicy, a nie tylko jej ściany frontowej.

Ostatecznie taka zmiana nie została wprowadzona. Projekt planu zagospodarowania przestrzennego właśnie został złożony radnym przez prezydenta. - To ten sam projekt co ostatnio - mówi Joanna Bobowska z Biura Prasowego w Ratuszu.

Głosowanie nad proponowanymi zmianami ma się odbyć na sesji zaplanowanej na 26 lutego. Plan nie podoba się opozycji, która twierdzi, że kolejna galeria handlowa nie jest w centrum miasta potrzebna. Przeciwnego zdania są podlegli prezydentowi planiści Urzędu Miasta, którzy przekonują, że taki obiekt pomoże ożywić zamierający deptak i przyciągnie klientów w to miejsce. Ratusz dodaje, że inwestor ma też pokryć część kosztów przebudowy deptaka.
  Edytuj ten wpis
perpetua
kronos
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

perpetua
perpetua (27 lutego 2015 o 23:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

może wegetować można, ale nie wierzę, żeby z plazy ktokolwiek żył. w plazie dorabiają studenty.

No i co z tego ?

Z "Plazy" żyje kilkuset (albo i powyżej tysiąca) pracowników i ich rodziny.

Lepiej żeby padło na pysk kilkanaście małych interesików niż żeby "Plazy" nie było.

Co mnie obchodzą jakieś zapyziałe dziuple koło gimnazjum nr 9.

Rozwiń
kronos
kronos (15 lutego 2015 o 19:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Plaza np. przy Lipowej nie ożywiła gospodarczo terenu, wystarczy zobaczyć lokale wokół gimnazjum nr 9 czy nawet na przeciwko Plazy wszędzie są puste lokale z napisem "lokale do wynajęcia" albo "na sprzedaż". Tylko tych lokali od paru lat nie chce nikt ani kupić ani wynająć.   

No i co z tego ?

Z "Plazy" żyje kilkuset (albo i powyżej tysiąca) pracowników i ich rodziny.

Lepiej żeby padło na pysk kilkanaście małych interesików niż żeby "Plazy" nie było.

Co mnie obchodzą jakieś zapyziałe dziuple koło gimnazjum nr 9.

Rozwiń
Gość
Gość (15 lutego 2015 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mi osobiście podoba się tak jak jest teraz bo jest przestronnie, można złapać "oddech" na placu przed pedetem. Jest masa ciasnych ulic w Lublinie to po co stawiać w miejscu pedetu jakiś następny tandetny geszeft żeby było beznadziejnie ciasno? Można się zastanowić nad lepszym zagospodarowaniem placu przed pedetem, może fontanna, które są tak ostatnio popularne w Lublinie? :)

Bardzo dobry pomysł :)

Rozwiń
obserwator
obserwator (15 lutego 2015 o 11:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nic się niezmienni a nawet pogorszy sytuacje w centrum. Wtedy już wszystkie small biznesy padną gdy powstanie nowa galeria. Tylko remont deptaka, nowe nasadzenia drzew i zmiana charakteru deptaka z centrum handlowo-usługowego na handlowo-turystyczny ożywi ten teren. Plaza np. przy Lipowej nie ożywiła gospodarczo terenu, wystarczy zobaczyć lokale wokół gimnazjum nr 9 czy nawet na przeciwko Plazy wszędzie są puste lokale z napisem "lokale do wynajęcia" albo "na sprzedaż". Tylko tych lokali od paru lat nie chce nikt ani kupić ani wynająć.   

Masz 100% rację, oby takie racje widzieli nasi radni, to Lublin byłby przyjazny mieszkańcom

Rozwiń
sumienie narodu
sumienie narodu (15 lutego 2015 o 11:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

zamieńcie Lublin w skansen z Jarkiem, Dudą i przechsztą Ławniczakiem

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!