Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 lutego 2015 r.
17:30
Edytuj ten wpis

Jak dużo może zmienić się w centrum Lublina. Radni zagłosują ws. galerii handlowej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
30 14 A A

26 lutego ma się rozstrzygnąć sprawa budowy nowej galerii handlowej w miejscu pedetu. Inwestor, do którego należy nie tylko sam pedet, ale również pobliskie nieruchomości potrzebuje zgody Rady Miasta na realizację swoich planów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Inwestor dostanie mniej, niż oczekiwał. Początkowo planował, że zabuduje cały plac przed pedetem, ale nie chciały o tym słyszeć służby konserwatorskie. Ostatecznie udało się osiągnąć kompromisowe rozwiązanie i nowy budynek zmniejszy powierzchnię placu o jedną trzecią. Od strony Krakowskiego Przedmieścia będzie niższy od istniejącego gmachu. Pod budynkiem ma się znaleźć dwupoziomowy parking podziemny, powyżej będą sklepy i gastronomia, a na najwyższej kondygnacji wstępnie planowane jest kino.

Żeby taka budowla mogła tutaj powstać przyjęty musi być plan zagospodarowania przestrzennego tej części miasta. Taka uchwała miała zapaść na poprzedniej sesji Rady Miasta, która odbyła się 29 stycznia. Do głosowania nie doszło, bo prezydent wycofał projekt z obrad. Powód był prozaiczny: nieobecność jednej z radnych zachwiała układem sił w radzie, gdzie wspierająca prezydenta koalicja ma przewagę zaledwie jednego głosu.
Potem okazało się, że nawet zwolennicy zaproponowanych rozwiązań mają zastrzeżenia do projektu. Zgłosił je szef działającej przy prezydencie Rady Kultury Przestrzeni, Jan Kamiński. Chodziło o jedną z kamienic przy ul. Kościuszki, która jest już własnością inwestora. Kamiński chciał takich zapisów planu, które zagwarantują zachowanie całej kamienicy, a nie tylko jej ściany frontowej.

Ostatecznie taka zmiana nie została wprowadzona. Projekt planu zagospodarowania przestrzennego właśnie został złożony radnym przez prezydenta. - To ten sam projekt co ostatnio - mówi Joanna Bobowska z Biura Prasowego w Ratuszu.

Głosowanie nad proponowanymi zmianami ma się odbyć na sesji zaplanowanej na 26 lutego. Plan nie podoba się opozycji, która twierdzi, że kolejna galeria handlowa nie jest w centrum miasta potrzebna. Przeciwnego zdania są podlegli prezydentowi planiści Urzędu Miasta, którzy przekonują, że taki obiekt pomoże ożywić zamierający deptak i przyciągnie klientów w to miejsce. Ratusz dodaje, że inwestor ma też pokryć część kosztów przebudowy deptaka.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
perpetua / 27 lutego 2015 o 23:46

może wegetować można, ale nie wierzę, żeby z plazy ktokolwiek żył. w plazie dorabiają studenty.

No i co z tego ?

Z "Plazy" żyje kilkuset (albo i powyżej tysiąca) pracowników i ich rodziny.

Lepiej żeby padło na pysk kilkanaście małych interesików niż żeby "Plazy" nie było.

Co mnie obchodzą jakieś zapyziałe dziuple koło gimnazjum nr 9.

Avatar
kronos / 15 lutego 2015 o 19:21

Plaza np. przy Lipowej nie ożywiła gospodarczo terenu, wystarczy zobaczyć lokale wokół gimnazjum nr 9 czy nawet na przeciwko Plazy wszędzie są puste lokale z napisem "lokale do wynajęcia" albo "na sprzedaż". Tylko tych lokali od paru lat nie chce nikt ani kupić ani wynająć.   

No i co z tego ?

Z "Plazy" żyje kilkuset (albo i powyżej tysiąca) pracowników i ich rodziny.

Lepiej żeby padło na pysk kilkanaście małych interesików niż żeby "Plazy" nie było.

Co mnie obchodzą jakieś zapyziałe dziuple koło gimnazjum nr 9.

No i co z tego ?

Z "Plazy" żyje kilkuset (albo i powyżej tysiąca) pracowników i ich rodziny.

Lepiej żeby padło na pysk kilkanaście małych interesików niż żeby "Plazy" nie było.

Co mnie obchodzą jakieś zapyziałe dziuple koło gimnazjum nr 9.

rozwiń
Avatar
Gość / 15 lutego 2015 o 11:56

Mi osobiście podoba się tak jak jest teraz bo jest przestronnie, można złapać "oddech" na placu przed pedetem. Jest masa ciasnych ulic w Lublinie to po co stawiać w miejscu pedetu jakiś następny tandetny geszeft żeby było beznadziejnie ciasno? Można się zastanowić nad lepszym zagospodarowaniem placu przed pedetem, może fontanna, które są tak ostatnio popularne w Lublinie? :)

Bardzo dobry pomysł :)

Avatar
obserwator / 15 lutego 2015 o 11:54

Nic się niezmienni a nawet pogorszy sytuacje w centrum. Wtedy już wszystkie small biznesy padną gdy powstanie nowa galeria. Tylko remont deptaka, nowe nasadzenia drzew i zmiana charakteru deptaka z centrum handlowo-usługowego na handlowo-turystyczny ożywi ten teren. Plaza np. przy Lipowej nie ożywiła gospodarczo terenu, wystarczy zobaczyć lokale wokół gimnazjum nr 9 czy nawet na przeciwko Plazy wszędzie są puste lokale z napisem "lokale do wynajęcia" albo "na sprzedaż". Tylko tych lokali od paru lat nie chce nikt ani kupić ani wynająć.   

Masz 100% rację, oby takie racje widzieli nasi radni, to Lublin byłby przyjazny mieszkańcom

Masz 100% rację, oby takie racje widzieli nasi radni, to Lublin byłby przyjazny mieszkańcom

rozwiń
Avatar
sumienie narodu / 15 lutego 2015 o 11:52

zamieńcie Lublin w skansen z Jarkiem, Dudą i przechsztą Ławniczakiem

Avatar
Jadwiga / 15 lutego 2015 o 11:52

A może tak wyburzyć stary Sezam i zaprojektować w tym miejscu pięnny skwer! Radni mogą się zrehabilitować za skwer na Bronowicach. który został zrównany z ziemią za ich zgodą. W centrum też wycięto wiele drzew i może to być prawdziwa rekompensata za te zniczenia.

Avatar
bart / 15 lutego 2015 o 09:29

Nic się niezmienni a nawet pogorszy sytuacje w centrum.

Wtedy już wszystkie small biznesy padną gdy powstanie nowa galeria.

A jakie to ważne i niezbędne dla ludności small-biznesy są w ścisłym centrum ? ŻADNE.

Są tylko chińskie szmatki i knajpki, no i salony telefonów komórkowych.

................

Gdy powstanie nowa galeria (w miejsce Pedetu) to będzie tam to samo, czyli chińskie szmatki i knajpki.

W czym ci to przeszkadza że będzie konkurencja ?

Bo klientom kupującym te rzeczy w niczym.

Chcesz nakarmić jednych badziewiaków, a nie pozwalasz zarobić innym badziewiakom.

A jakie to ważne i niezbędne dla ludności small-biznesy są w ścisłym centrum ? ŻADNE.

Są tylko chińskie szmatki i knajpki, no i salony telefonów komórkowych.

................

Gdy powstanie nowa galeria (w miejsce Pedetu) to będzie tam to samo, czyli chińskie szmatki i knajpki.

W czym ci to przeszkadza że będzie konkurencja ?

Bo klientom kupującym te rzeczy w niczym.

Chcesz nakarmić jednych badziewiaków, a nie pozwalasz zarobić innym badziewiakom.

rozwiń
Avatar
eS. / 15 lutego 2015 o 01:16
ul. Kościuszki charakteryzuje się piękną zabudową z l. 80-tych i 90-tych XIX w. Niewiele jest tak jednolitych wnętrz urbanistyczno-architektonicznych w Lublinie. Przykrym faktem jest brak dostatecznej ochrony kamienic ze strony miasta i WKZ, pozostaje jedynie nadzieja, że inwestor postanowi zachować więcej niż tylko fasadę, choć bardzo to wątpliwe.
Avatar
Gość / 14 lutego 2015 o 21:20

Nic się niezmienni a nawet pogorszy sytuacje w centrum. Wtedy już wszystkie small biznesy padną gdy powstanie nowa galeria. Tylko remont deptaka, nowe nasadzenia drzew i zmiana charakteru deptaka z centrum handlowo-usługowego na handlowo-turystyczny ożywi ten teren. Plaza np. przy Lipowej nie ożywiła gospodarczo terenu, wystarczy zobaczyć lokale wokół gimnazjum nr 9 czy nawet na przeciwko Plazy wszędzie są puste lokale z napisem "lokale do wynajęcia" albo "na sprzedaż". Tylko tych lokali od paru lat nie chce nikt ani kupić ani wynająć.   

Zgadzam się z tą wypowiedzią i radni powinni takie projekty wyrzucić do kosza. W centrum nie powinno być wielkich galerii,

Zgadzam się z tą wypowiedzią i radni powinni takie projekty wyrzucić do kosza. W centrum nie powinno być wielkich galerii,

rozwiń
Avatar
Artek / 14 lutego 2015 o 21:17

Trzeba mieć nadzieję że radni nie zatwiedzą głupot i nie dopuszczą do zburzenia kamienicy przy ulicy Kościuszki, Kolejny cwaniak deweloper wykupił kamienicę i szykuje dziwną zabudowę od Kapucyńskiej do Kościuszki! Panowie radni, te ulice to historia i ratujcie Lublin przed psedudomarketami

Avatar
perpetua / 27 lutego 2015 o 23:46

może wegetować można, ale nie wierzę, żeby z plazy ktokolwiek żył. w plazie dorabiają studenty.

No i co z tego ?

Z "Plazy" żyje kilkuset (albo i powyżej tysiąca) pracowników i ich rodziny.

Lepiej żeby padło na pysk kilkanaście małych interesików niż żeby "Plazy" nie było.

Co mnie obchodzą jakieś zapyziałe dziuple koło gimnazjum nr 9.

Avatar
kronos / 15 lutego 2015 o 19:21

Plaza np. przy Lipowej nie ożywiła gospodarczo terenu, wystarczy zobaczyć lokale wokół gimnazjum nr 9 czy nawet na przeciwko Plazy wszędzie są puste lokale z napisem "lokale do wynajęcia" albo "na sprzedaż". Tylko tych lokali od paru lat nie chce nikt ani kupić ani wynająć.   

No i co z tego ?

Z "Plazy" żyje kilkuset (albo i powyżej tysiąca) pracowników i ich rodziny.

Lepiej żeby padło na pysk kilkanaście małych interesików niż żeby "Plazy" nie było.

Co mnie obchodzą jakieś zapyziałe dziuple koło gimnazjum nr 9.

No i co z tego ?

Z "Plazy" żyje kilkuset (albo i powyżej tysiąca) pracowników i ich rodziny.

Lepiej żeby padło na pysk kilkanaście małych interesików niż żeby "Plazy" nie było.

Co mnie obchodzą jakieś zapyziałe dziuple koło gimnazjum nr 9.

rozwiń
Avatar
Gość / 15 lutego 2015 o 11:56

Mi osobiście podoba się tak jak jest teraz bo jest przestronnie, można złapać "oddech" na placu przed pedetem. Jest masa ciasnych ulic w Lublinie to po co stawiać w miejscu pedetu jakiś następny tandetny geszeft żeby było beznadziejnie ciasno? Można się zastanowić nad lepszym zagospodarowaniem placu przed pedetem, może fontanna, które są tak ostatnio popularne w Lublinie? :)

Bardzo dobry pomysł :)

Avatar
obserwator / 15 lutego 2015 o 11:54

Nic się niezmienni a nawet pogorszy sytuacje w centrum. Wtedy już wszystkie small biznesy padną gdy powstanie nowa galeria. Tylko remont deptaka, nowe nasadzenia drzew i zmiana charakteru deptaka z centrum handlowo-usługowego na handlowo-turystyczny ożywi ten teren. Plaza np. przy Lipowej nie ożywiła gospodarczo terenu, wystarczy zobaczyć lokale wokół gimnazjum nr 9 czy nawet na przeciwko Plazy wszędzie są puste lokale z napisem "lokale do wynajęcia" albo "na sprzedaż". Tylko tych lokali od paru lat nie chce nikt ani kupić ani wynająć.   

Masz 100% rację, oby takie racje widzieli nasi radni, to Lublin byłby przyjazny mieszkańcom

Masz 100% rację, oby takie racje widzieli nasi radni, to Lublin byłby przyjazny mieszkańcom

rozwiń
Avatar
sumienie narodu / 15 lutego 2015 o 11:52

zamieńcie Lublin w skansen z Jarkiem, Dudą i przechsztą Ławniczakiem

Avatar
Jadwiga / 15 lutego 2015 o 11:52

A może tak wyburzyć stary Sezam i zaprojektować w tym miejscu pięnny skwer! Radni mogą się zrehabilitować za skwer na Bronowicach. który został zrównany z ziemią za ich zgodą. W centrum też wycięto wiele drzew i może to być prawdziwa rekompensata za te zniczenia.

Avatar
bart / 15 lutego 2015 o 09:29

Nic się niezmienni a nawet pogorszy sytuacje w centrum.

Wtedy już wszystkie small biznesy padną gdy powstanie nowa galeria.

A jakie to ważne i niezbędne dla ludności small-biznesy są w ścisłym centrum ? ŻADNE.

Są tylko chińskie szmatki i knajpki, no i salony telefonów komórkowych.

................

Gdy powstanie nowa galeria (w miejsce Pedetu) to będzie tam to samo, czyli chińskie szmatki i knajpki.

W czym ci to przeszkadza że będzie konkurencja ?

Bo klientom kupującym te rzeczy w niczym.

Chcesz nakarmić jednych badziewiaków, a nie pozwalasz zarobić innym badziewiakom.

A jakie to ważne i niezbędne dla ludności small-biznesy są w ścisłym centrum ? ŻADNE.

Są tylko chińskie szmatki i knajpki, no i salony telefonów komórkowych.

................

Gdy powstanie nowa galeria (w miejsce Pedetu) to będzie tam to samo, czyli chińskie szmatki i knajpki.

W czym ci to przeszkadza że będzie konkurencja ?

Bo klientom kupującym te rzeczy w niczym.

Chcesz nakarmić jednych badziewiaków, a nie pozwalasz zarobić innym badziewiakom.

rozwiń
Avatar
eS. / 15 lutego 2015 o 01:16
ul. Kościuszki charakteryzuje się piękną zabudową z l. 80-tych i 90-tych XIX w. Niewiele jest tak jednolitych wnętrz urbanistyczno-architektonicznych w Lublinie. Przykrym faktem jest brak dostatecznej ochrony kamienic ze strony miasta i WKZ, pozostaje jedynie nadzieja, że inwestor postanowi zachować więcej niż tylko fasadę, choć bardzo to wątpliwe.
Avatar
Gość / 14 lutego 2015 o 21:20

Nic się niezmienni a nawet pogorszy sytuacje w centrum. Wtedy już wszystkie small biznesy padną gdy powstanie nowa galeria. Tylko remont deptaka, nowe nasadzenia drzew i zmiana charakteru deptaka z centrum handlowo-usługowego na handlowo-turystyczny ożywi ten teren. Plaza np. przy Lipowej nie ożywiła gospodarczo terenu, wystarczy zobaczyć lokale wokół gimnazjum nr 9 czy nawet na przeciwko Plazy wszędzie są puste lokale z napisem "lokale do wynajęcia" albo "na sprzedaż". Tylko tych lokali od paru lat nie chce nikt ani kupić ani wynająć.   

Zgadzam się z tą wypowiedzią i radni powinni takie projekty wyrzucić do kosza. W centrum nie powinno być wielkich galerii,

Zgadzam się z tą wypowiedzią i radni powinni takie projekty wyrzucić do kosza. W centrum nie powinno być wielkich galerii,

rozwiń
Avatar
Artek / 14 lutego 2015 o 21:17

Trzeba mieć nadzieję że radni nie zatwiedzą głupot i nie dopuszczą do zburzenia kamienicy przy ulicy Kościuszki, Kolejny cwaniak deweloper wykupił kamienicę i szykuje dziwną zabudowę od Kapucyńskiej do Kościuszki! Panowie radni, te ulice to historia i ratujcie Lublin przed psedudomarketami

Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 0 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 3

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 70 15

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 5 20

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 42

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 15 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 4 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!