sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Jest lista inwestycji w Lublinie i sąsiednich gminach. Czy będą pieniądze?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 marca 2015, 20:15
Autor: Dominik Smaga

Nowy dworzec, odnowa pl. Litewskiego, parku Ludowego i budowa 10 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. To część pomysłów władz Lublina i 15 pobliskich gmin na podział 400 mln złotych. Ale czy właśnie na to dostaną pieniądze - to się dopiero okaże.

Wspomniane 400 mln ma być rozdysponowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To nowy sposób na podział unijnych pieniędzy, który zakłada, że samorządy planują inwestycje nie w pojedynkę, ale wspólnie. Lublin skrzyknął się z 15 gminami tworząc listę wspólnych pomysłów.

Co z tego wynika? Jeszcze nic. - Nie możemy powiedzieć, czy dane inwestycje zostaną zrealizowane, czy nie - przyznaje Edwin Gortat, wójt gminy Wólka. - Czekamy na zielone światło - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Najpierw listę musi zaakceptować samorząd województwa, a potem ministerstwo. Kiedy to nastąpi? - Zakładamy, że 12 maja - odpowiada Ewa Rewakowicz z Urzędu Miasta Lublin, która pokieruje specjalnie tworzonym tu biurem.

Do tego czasu wykaz będzie tylko listą życzeń, za to bardzo rozbudowaną. Wisienką na tym torcie ma być nowy dworzec autobusowy za 160 milionów zł planowany obok dworca kolejowego w Lublinie. Drugi pod względem kosztów (50 mln zł) jest plan przebudowy pl. Litewskiego.

Ale z pl. Litewskim, podobnie jak m.in. z parkiem Ludowym jest pewien problem. Jaki? Nie wiadomo, czy z tych funduszy w ogóle będzie można dostać pieniądze na rewitalizację takich przestrzeni. Decyzja należy do Sejmu. To od niej miasto uzależnia ogłoszenie przetargu na przebudowę placu. - Jesteśmy gotowi, żeby ogłaszać go w tym roku - deklaruje Szymczyk.

Większość projektów dotyczy dróg i transportu. Efektem ma być możliwość sprawnego dojazdu do Lublina z jego okolic. Różne węzły przesiadkowe planowane są w Świdniku, Lubartowie, gminie Lubartów, Konopnicy, Niedrzwicy Dużej, Niemcach, Mełgwi i Piaskach, czy też gminie Wólka, gdzie punkt przesiadkowy powstać ma w rejonie os. Borek.

- Część naszych mieszkańców wybudowało tam swoje domy, a większość mieszkańców gminy pracuje w Lublinie - mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta i twierdzi, że sprawny przepływ ludzi z ościennych gmin będzie w przyszłości niezbędny dla rozwoju miasta. - W Lublinie będzie brakować siły roboczej - stwierdza Żuk.

Na liście projektów jest m.in. włączenie kolejnych 30 skrzyżowań do systemu zarządzania ruchem w Lublinie, budowa ul. Kusocińskiego w Świdniku, przebudowa ul. Zorza wraz z jej pozamiejskim ciągiem dalszym, nowe ciągi pieszo-jezdne przy drodze w Szczekarkowie, chodnik w Dąbrowicy i Płouszowicach-Kolonii, jak też (znajdująca się w podobnej sytuacji, co pl. Litewski) rewitalizacja parku Miejskiego w Lubartowie, ścieżka ekologiczna wzdłuż "jakubowickiej” Bystrzycy, czy zagospodarowanie doliny Ciemięgi.

Projekty ZIT Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego planowane do realizacji w trybie pozakonkursowym ze środków przeznaczonych na realizację ZIT w RPO WL 2014 - 2020:

  Edytuj ten wpis
Gość
aldo
Piotr
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 września 2015 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dworce to już dawno temu powinny być zmodernizowane a nie wyglądają jak za czasów komuny..ale tak na serio to zamiast ładować w połowe rzeczy niepotrzebnych na tej liście to można by było zastanowić się nad jak dokonać inwestycji preply, które stworzą nowe stanowiska pracy http://www.kluczdokariery.pl/twoja-kariera/planowanie-kariery/rozwoj-zawodowy/art,62,zakladam-start-up-10-super-porad.html
Rozwiń
aldo
aldo (17 marca 2015 o 16:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

KUPA KASY NA KUPĘ GNOJU A GDZIE  TUNEL POD  RACŁAWICKIMI????

Rozwiń
Piotr
Piotr (16 marca 2015 o 20:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prognoza rozwoju Lublina wg GUS 
 
 rok 2015- 343,8 tyś. mieszkańców
      2020- 331,6
       2025- 315,8
      2030- 297,1
 
 
 
Rozwiń
jarek polske zbaw
jarek polske zbaw (12 marca 2015 o 12:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Tak Żuk gwarant chyba bezrobocia i dziadostwa. Oczym wy mówicie towarzysze wzajemnej adoracji może o stadionie wybudowanym w miejscu cukrowni? A może o drogach? Ciekawe czy wiecie towarzysze ile czasu przygotowuje się taki plan inwestycji jak obwodnica itp. Pewnie Żuk to zrobił. Żarty. Kredyty ? Na co idą te kredyty? Niech ktoś mi pokarze miejsca pracy stworzone przez POmatołków. Ręce opadają"


Gościu Wojciechu Mądralski, nawet napisać poprawnie nie potrafisz ... "pokarze" ? ? nie wiem co Ci opadło, ale to nie tylko ręce ...chyba Ciebie za młodu upuścili..

pokarze - od pokarać

pokaże - od pokazać

- to taki gratis, cobyś wstydu nie przynosił, jak już koniecznie talent pisarski cię męczy ... 

Że też masz cierpliwość z tymi trollami jeszcze dyskutować.

Rozwiń
login
login (12 marca 2015 o 10:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wojtek wiem że cię to zaboli ale w Lublinie zaczyna spadać bezrobocie - nawet ostatnio o tym pisali na DW

ps: Convergys szuka 50 osób do pracy, 40 inna firma z branży finansowej - news z wczoraj

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!