Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lipca 2017 r.
13:49

Jest wyrok w sprawie wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
141 41 A A

Zakaz wprowadzania psów do ogrodu Saskiego jest zgodny z prawem - orzekł dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny i oddalił skargę dwóch mieszkańców Lublina kwestionujących legalność przepisu wprowadzonego przez Radę Miasta. - Nie wykluczamy odwołania - mówią skarżący

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Ogród Saski ma swoje wyjątkowe miejsce w historii Lublina i jest to jedyny obiekt o takiej wartości historycznej - tłumaczył sędzia Jacek Czaja w ustnym uzasadnieniu wyroku. Podkreślił, że Rada Miasta dobrze wyważyła interesy różnych użytkowników parku, w tym "osób, które nie zakłócając pobytu w parku innym, mogą oczekiwać, że inne osoby im tego pobytu nie zakłócą".

- Nie można postawić zarzutu dyskryminacji obywateli, którzy są właścicielami psów - podkreślił sędzia Czaja tłumacząc, że radni nie zabronili właścicielom psów wstępu do Ogrodu Saskiego. - Mówimy tylko o pewnej konfiguracji: o wchodzeniu z psem - stwierdził sędzia zwracając uwagę, że podobne ograniczenia wprowadzane są także w różnych miejscach na zachodzie Europy.

Wyrok nie jest prawomocny i może być zaskarżony do Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Na pewno złożymy wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku i na podstawie tej informacji będziemy się zastanawiać nad sensem dalszej walki - mówi Andrzej Jaworski jeden z dwóch mieszkańców, którzy zaskarżyli do sądu zakaz wprowadzania psów do parku zawarty w uchwalonym przez Radę Miasta w 2014 r regulaminie korzystania z Ogrodu Saskiego.

Zdaniem autorów skargi przepis zbyt mocno ingerował w swobodę mieszkańców. Podczas ostatniej rozprawy, która odbyła się 6 lipca łumaczyli, że wystarczyłoby egzekwować przepisy zobowiązujące właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach. Również do tego sąd podniósł się w dzisiejszym wyroku stwierdzając, że trudno uznać, by to się sprawdziło, "szczególnie w naszym mieście".

- Jestem zadowolona z wyroku, dokładnie takiego się spodziewałam - powiedziała dziennikarzom prawniczka Ratusza po wyjściu z sali obrad.

- To, co dzisiaj usłyszałem nie zawierało jakichś merytorycznych uzasadnień, bardziej opinię sędziego - komentuje Jaworski.

- Z uzasadnienia wynika, że powinniśmy być szczęśliwi, że Rada Miasta nie zabroniła poruszać się z psem po mieście - mówi Bartłomiej Bałaban, współautor skargi do sądu, domagający się stwierdzenia nieważności zakazu.

To już trzeci wyrok w tym sporze, ale pierwszy odnoszący się do sedna sprawy. Wojewódzki Sąd Administracyjny już w 2015 orzekł, że obaj skarżący nie wykazali naruszenia ich praw przez uchwałę, więc nie badał jej legalności. Inaczej do sprawy podszedł Naczelny Sąd Administracyjny, który uznał, że skoro obaj skarżący mają psy, to zakaz ich dotyczy i powinien być zbadany przez sąd pierwszej instancji.

Sędzia Czaja nie zezwolił na rejestrowanie dźwięku i obrazu podczas dzisiejszego ogłoszenia wyroku. - Nagrywanie byłoby sprzeczne z interesem wymiaru sprawiedliwości - wyjaśnił sędzia
Sędzia Czaja nie zezwolił na rejestrowanie dźwięku i obrazu podczas dzisiejszego ogłoszenia wyroku. - Nagrywanie byłoby sprzeczne z interesem wymiaru sprawiedliwości - wyjaśnił sędzia (fot. Maciej Kaczanowski)

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TAk / 20 lipca 2017 o 03:27
Bez przesady, chyba może być jedno miejsce w tym całym mieście wolne od psów... o kupach już nie będę pisać bo to sprawa jasna... i fakt można posprzątać - jak ktoś sprząta super... jak nie, bo takie osobniki też sie zdarzają, to powinno być to karane starodawnym sposobem "na kota" a nie żadnymi grzywnmi bo są one bezskuteczne. Gorzej z tym że psy robią też siku, które nie koniecznie jest pożyteczne dla roślin ... a tego właściciel nie pozbiera i nie uprzątnie i to też powinien sędzia zaakcentować... Chociaż z drugiej strony właściciel zawsze może pieska w pampera ubrać...miasto inspiracji - level hard:P
Bez przesady, chyba może być jedno miejsce w tym całym mieście wolne od psów... o kupach już nie będę pisać bo to sprawa jasna... i fakt można posprzątać - jak ktoś sprząta super... jak nie, bo takie osobniki też sie zdarzają, to powinno być to karane starodawnym sposobem "na kota" a nie żadnymi grzywnmi bo są one bezskuteczne. Gorzej z tym że psy robią też siku, które nie koniecznie jest pożyteczne dla roślin ... a tego właściciel nie pozbiera i nie uprzątnie i to też powinien sędzia zaakcentować... Chociaż z drugiej strony właści... rozwiń
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 11:13
Skandaliczny wyrok !!! My, mieszkańcy Lublina, chcemy obs_ranego Ogrodu Saskiego !!!! Jesteśmy większością!! PS. W liczbie dwóch.
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 11:02
Rada Miasta ma prawo wprowadzać zakazy tak jak uważa, a tych dwóch panów uważa ze ich prawa zotały ograniczone (nie ich -tylko ich psów). Ja mam pytanie dlaczego w takim razie mają być ograniczane moje i innych osób prawa, żeby nie być narażonym na obwąchiwanie i obszczekiwanie przez obce mi psy i komentarze ich włascicieli "on nie ugryzie"? To że ktoś posiada psa, to jego wybór ale pozostali mieszkańcy nie muszą w związku z tym znosić zanieczyszczonych chodników czy trawników (strach dziecko puścić, żeby pobiegało po trawie, bo trawniki mocno zanieczyszczone - czy to nie jest ograniczanie praw przez posiadaczy psów innym mieszkańcom?). Ciekawe, czy ci panowie mogą udokumentować, że sprzątają po swoich pupilach?? Gdyby znieść zakaz wprowadzania psów do ogrodu to ograniczy się prawa korzystania innym mieszkańcom - to wtedy będzie to w porządku?
Rada Miasta ma prawo wprowadzać zakazy tak jak uważa, a tych dwóch panów uważa ze ich prawa zotały ograniczone (nie ich -tylko ich psów). Ja mam pytanie dlaczego w takim razie mają być ograniczane moje i innych osób prawa, żeby nie być narażonym na obwąchiwanie i obszczekiwanie przez obce mi psy i komentarze ich włascicieli "on nie ugryzie"? To że ktoś posiada psa, to jego wybór ale pozostali mieszkańcy nie muszą w związku z tym znosić zanieczyszczonych chodników czy trawników (strach dziecko puścić, żeby pobiegało po trawie, bo tr... rozwiń
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 10:39
Chyba sędzia nie zna ustawy o utrzymaniu zwierząt. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądowym w tej kwestii. W innych miastach Polski tego typu zakazy zostały przez Sądy Administracyjne zniesione jako niezgodne z w/w ustawą. Czy w Lublinie obowiązuje inne prawo?
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 09:03
Nie czytam komentarzy bo zwykle jad wylewa się z nich strumieniami (zwracam honor jeśli tym razem jest inaczej), jednakowoż stwierdzenie sądu, iż "szczególnie w naszym mieście" nie sprawdzi się egzekwowanie przepisów nakazujących właścicielom psów sprzątać po ich pupilach świadczy o bardzo złej opinii sądu o mieszkańcach miasta, którymi przecież właściciele psów są. (Zastanawia mnie skąd taka opinia, nie widziałam nigdy patrolu straży miejskiej na mieście a tym bardziej nie widziałam, żeby zwracał uwagę właścicielom psów. Chyba, że opinia taka powstała przez analogię do skuteczności egzekwowania zakazu picia alkoholu w miejscu publicznym. Choć i tu o egzekwowaniu nie można mówić.) I bardzo proszę nie wrzucać wszystkich do jednego worka. Zakazami jeszcze nikt nikogo nie wychował do odpowiedzialności, co jedynie można nimi ludzi wytresować. Wyrok sądu jest najprostszym i wymagającym najmniej wysiłku i zaangażowania ze strony Władz Miasta rozwiązaniem problemu a przy okazji najmniej służącym społeczności i mieszkańcom, gdyż wprowadza podział i wzajemną wrogość.
Nie czytam komentarzy bo zwykle jad wylewa się z nich strumieniami (zwracam honor jeśli tym razem jest inaczej), jednakowoż stwierdzenie sądu, iż "szczególnie w naszym mieście" nie sprawdzi się egzekwowanie przepisów nakazujących właścicielom psów sprzątać po ich pupilach świadczy o bardzo złej opinii sądu o mieszkańcach miasta, którymi przecież właściciele psów są. (Zastanawia mnie skąd taka opinia, nie widziałam nigdy patrolu straży miejskiej na mieście a tym bardziej nie widziałam, żeby zwracał uwagę właścicielom psów. Chyba, że... rozwiń
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 06:22
BRAWO. Niech im srają w mieszkaniu.
Avatar
Jan / 18 lipca 2017 o 22:43
BRAWO! Obciążyć nawiedzonych pisarzy. Kosztami sadowymi i skierowacna stosowne badania!
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 22:34
Uuuffffff... jedyne miejsce w mieście które nie jest obsrane i obszczane.
Avatar
O / 18 lipca 2017 o 19:45
Zaprawde, godne to i sprawiedliwe, a dla nas zbawienne, aby psy nie sraly w saskim
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 19:40
To teraz proszę mi wnieść zakaz przebywania bezdomnych w miejscach publicznych
Avatar
TAk / 20 lipca 2017 o 03:27
Bez przesady, chyba może być jedno miejsce w tym całym mieście wolne od psów... o kupach już nie będę pisać bo to sprawa jasna... i fakt można posprzątać - jak ktoś sprząta super... jak nie, bo takie osobniki też sie zdarzają, to powinno być to karane starodawnym sposobem "na kota" a nie żadnymi grzywnmi bo są one bezskuteczne. Gorzej z tym że psy robią też siku, które nie koniecznie jest pożyteczne dla roślin ... a tego właściciel nie pozbiera i nie uprzątnie i to też powinien sędzia zaakcentować... Chociaż z drugiej strony właściciel zawsze może pieska w pampera ubrać...miasto inspiracji - level hard:P
Bez przesady, chyba może być jedno miejsce w tym całym mieście wolne od psów... o kupach już nie będę pisać bo to sprawa jasna... i fakt można posprzątać - jak ktoś sprząta super... jak nie, bo takie osobniki też sie zdarzają, to powinno być to karane starodawnym sposobem "na kota" a nie żadnymi grzywnmi bo są one bezskuteczne. Gorzej z tym że psy robią też siku, które nie koniecznie jest pożyteczne dla roślin ... a tego właściciel nie pozbiera i nie uprzątnie i to też powinien sędzia zaakcentować... Chociaż z drugiej strony właści... rozwiń
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 11:13
Skandaliczny wyrok !!! My, mieszkańcy Lublina, chcemy obs_ranego Ogrodu Saskiego !!!! Jesteśmy większością!! PS. W liczbie dwóch.
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 11:02
Rada Miasta ma prawo wprowadzać zakazy tak jak uważa, a tych dwóch panów uważa ze ich prawa zotały ograniczone (nie ich -tylko ich psów). Ja mam pytanie dlaczego w takim razie mają być ograniczane moje i innych osób prawa, żeby nie być narażonym na obwąchiwanie i obszczekiwanie przez obce mi psy i komentarze ich włascicieli "on nie ugryzie"? To że ktoś posiada psa, to jego wybór ale pozostali mieszkańcy nie muszą w związku z tym znosić zanieczyszczonych chodników czy trawników (strach dziecko puścić, żeby pobiegało po trawie, bo trawniki mocno zanieczyszczone - czy to nie jest ograniczanie praw przez posiadaczy psów innym mieszkańcom?). Ciekawe, czy ci panowie mogą udokumentować, że sprzątają po swoich pupilach?? Gdyby znieść zakaz wprowadzania psów do ogrodu to ograniczy się prawa korzystania innym mieszkańcom - to wtedy będzie to w porządku?
Rada Miasta ma prawo wprowadzać zakazy tak jak uważa, a tych dwóch panów uważa ze ich prawa zotały ograniczone (nie ich -tylko ich psów). Ja mam pytanie dlaczego w takim razie mają być ograniczane moje i innych osób prawa, żeby nie być narażonym na obwąchiwanie i obszczekiwanie przez obce mi psy i komentarze ich włascicieli "on nie ugryzie"? To że ktoś posiada psa, to jego wybór ale pozostali mieszkańcy nie muszą w związku z tym znosić zanieczyszczonych chodników czy trawników (strach dziecko puścić, żeby pobiegało po trawie, bo tr... rozwiń
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 10:39
Chyba sędzia nie zna ustawy o utrzymaniu zwierząt. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądowym w tej kwestii. W innych miastach Polski tego typu zakazy zostały przez Sądy Administracyjne zniesione jako niezgodne z w/w ustawą. Czy w Lublinie obowiązuje inne prawo?
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 09:03
Nie czytam komentarzy bo zwykle jad wylewa się z nich strumieniami (zwracam honor jeśli tym razem jest inaczej), jednakowoż stwierdzenie sądu, iż "szczególnie w naszym mieście" nie sprawdzi się egzekwowanie przepisów nakazujących właścicielom psów sprzątać po ich pupilach świadczy o bardzo złej opinii sądu o mieszkańcach miasta, którymi przecież właściciele psów są. (Zastanawia mnie skąd taka opinia, nie widziałam nigdy patrolu straży miejskiej na mieście a tym bardziej nie widziałam, żeby zwracał uwagę właścicielom psów. Chyba, że opinia taka powstała przez analogię do skuteczności egzekwowania zakazu picia alkoholu w miejscu publicznym. Choć i tu o egzekwowaniu nie można mówić.) I bardzo proszę nie wrzucać wszystkich do jednego worka. Zakazami jeszcze nikt nikogo nie wychował do odpowiedzialności, co jedynie można nimi ludzi wytresować. Wyrok sądu jest najprostszym i wymagającym najmniej wysiłku i zaangażowania ze strony Władz Miasta rozwiązaniem problemu a przy okazji najmniej służącym społeczności i mieszkańcom, gdyż wprowadza podział i wzajemną wrogość.
Nie czytam komentarzy bo zwykle jad wylewa się z nich strumieniami (zwracam honor jeśli tym razem jest inaczej), jednakowoż stwierdzenie sądu, iż "szczególnie w naszym mieście" nie sprawdzi się egzekwowanie przepisów nakazujących właścicielom psów sprzątać po ich pupilach świadczy o bardzo złej opinii sądu o mieszkańcach miasta, którymi przecież właściciele psów są. (Zastanawia mnie skąd taka opinia, nie widziałam nigdy patrolu straży miejskiej na mieście a tym bardziej nie widziałam, żeby zwracał uwagę właścicielom psów. Chyba, że... rozwiń
Avatar
Gość / 19 lipca 2017 o 06:22
BRAWO. Niech im srają w mieszkaniu.
Avatar
Jan / 18 lipca 2017 o 22:43
BRAWO! Obciążyć nawiedzonych pisarzy. Kosztami sadowymi i skierowacna stosowne badania!
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 22:34
Uuuffffff... jedyne miejsce w mieście które nie jest obsrane i obszczane.
Avatar
O / 18 lipca 2017 o 19:45
Zaprawde, godne to i sprawiedliwe, a dla nas zbawienne, aby psy nie sraly w saskim
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 19:40
To teraz proszę mi wnieść zakaz przebywania bezdomnych w miejscach publicznych
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia]
galeria

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia] 8 18

Właściciel górek czechowskich pokazał w środę koncepcję nowego parku, którego urządzenie oferuje w zamian za zgodę władz miasta na budowę mieszkań na pozostałej części dawnego poligonu. Spółka TBV twierdzi, że gotowa jest wyłożyć pieniądze na park i oddać go miastu za złotówkę. Co na to Ratusz?

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy
26 maja 2018, 12:00

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Zamek w Janowcu na 9. edycję Święta Wina. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego 7 6

Znamy kolejnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. Dzisiaj PiS ogłosił kogo poprze w wyborach na prezydenta Puław, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem
film

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem 0 5

- Mamy do czynienia z dramatycznym rozjechaniem się obietnic wyborczych - powiedział w środę podczas konferencji prasowej poseł PO Włodzimierz Karpiński.

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu
galeria

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu 9 4

Ratusz wskazuje na Felinie tereny pod nowe fabryki, składy i magazyny. Pod ich budowę chce przeznaczyć ponad 44 ha gruntu zarezerwowanego dziś na pola uprawne i tereny nauki. Zmiany miałyby również dotyczyć terenów dawnej odlewni żeliwa przy ul. Metalurgicznej.

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega 0 0

LEKKOATLETYKA Tym samym uczelniany klub poszerzył swoje pole działania o kolejną dyscyplinę sportową. Na terenie Parku Akademickiego 5 czerwca odbędzie się 21 Bieg o Puchar Rektora UMCS

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić 0 2

W środę nad ranem 36-letni mężczyzna biegał po torach w Białej Podlaskiej. – Przez tę sytuację został zatrzymany cały skład i były trudności w ruchu – informuje nasz czytelnik.

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty!
Wiersze między newsami

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty! 0 0

O wyższości chodzenia na piechotę pisał poeta już pół wieku temu. Miron Białoszewski o chodzeniu i… pluciu

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement"
galeria

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement" 13 2

To ewenement na ogólnopolską skalę. Para sokołów wędrownych, która kilka lat temu zagnieździła się na kominie Elektrociepłowni Lublin Wrotków doczekała się aż pięciu piskląt – trzech samiczek i dwóch samców. Jak dotąd w Polsce tak licznego lęgu tego gatunku ptaków jeszcze nie udokumentowano.

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało 0 10

Nieostrożny kierowca peugeota wjechał w wyprzedzające go porsche. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania
25 maja 2018, 15:00

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania 4 10

W dniach 25-27 maja odbędzie się tegoroczna edycja rodzinnej imprezy Dni Puław. Na mieszkańców czekają atrakcje w postaci koncertów, spektakli i animacji dla całych rodzin.

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego 27 0

W Lubelskiem mogą pojawić się burze z gradem - ostrzegają meteorolodzy.

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie 6 3

Trwają prace na stadionie przy ul. Kolejowej w Opolu Lubelskim. Właśnie zamontowano i oddano do użytku automatyczny system zraszania murawy. Ułożona jest też warstwa wegetacyjna, lada dzień posiana zostanie trawa. Pozostaje tylko pytanie, czy miejscowa drużyna dostosuje się do poziomu boiska.

Jak działa wirtualne biuro

Jak działa wirtualne biuro 0 0

Przez korzystanie z usług wirtualnego biura rozumie się wynajmowanie od niego adresu do korespondencji, kierowanej do naszej firmy, miejsca do spotkań z naszymi klientami i sali konferencyjnej. Ale to nie jedyne korzyści, wynikające z użytkowania wirtualnego biura!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!