poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

"Jest za co dziękować Bogu". Złoty jubileusz abpa Bolesława Pylaka

Dodano: 28 maja 2016, 21:03
Autor: aa

Gratulacje od papieża Franciszka i kardynała Stanisława Dziwisza. List do arcybiskupa Bolesława Pylaka z okazji 50. rocznicy święceń biskupich skierował również prezydent Andrzej Duda. W sobotniej mszy w archikatedrze w intencji złotego jubilata uczestniczyli przedstawiciele Episkopatu Polski, politycy i samorządowcy. Jubilata, ze względu na wiek i stan zdrowia niestety zabrakło.

– Arcybiskup Bolesław był wiernym Panu Bogu pracownikiem jego winnicy. Nie oszczędzał się i nie przeszkadzał pracować innym – mówił podczas homilii abp Józef Michalik, były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Wręcz zapraszał, promował, zachęcał wzmacniając w ten sposób twórczy potencjał Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i lokalnego Kościoła, który przez swoje otwarcie, gorliwość i aspiracje budził gorliwość i aspiracje pogłębienia wiary oraz solidnej duchowości wszystkich diecezji w Polsce.

Abp Michalik podkreślał, że apb Pylak wspierał czynnie Kościół na Wschodzie jak też związał z Kościołem całą zagraniczną polonię. Abp Michalik wyliczał też zasługi jubilata.

– Jest za do dziękować Bogu, skoro w czasie twojej diecezjalnej posługi wyświęciłeś prawie 700 księży, skoro powstało 141 nowych parafii i 400 nowych kościołów, dzięki czemu zmniejszyła się odległość do kościoła a i związek ludzi z wybudowanym przez nich domem bożym stał się bliższy – podkreślał abp Michalik.

Arcybiskupa Bolesława Pylaka, który jest najstarszym biskupem w Polsce nie było podczas mszy w archikatedrze. Ne pozwala mu na to zdrowie i wiek – 20 sierpnia skończy 95 lat. Transmisję uroczystości abp Pylak oglądał w domu księży emerytów, gdzie mieszka.

Wierni, którzy zgromadzili się w archikatedrze wysłuchali słów jubilata za pośrednictwem materiału przygotowanego wcześniej przez telewizję.

Podczas sobotniej uroczystości zostały odczytane listy, które do jubilata skierowali m.in. papież Franciszek, kardynał  Stanisława Dziwisz i prezydent Andrzeja Dudy.

Jubilatowi dziękował także abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji  Episkopatu Polski, który przewodniczył sobotniej liturgii.

WIDEO

Obserwator
sdh
zgroza
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Obserwator
Obserwator (29 maja 2016 o 12:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
święty to on nie jest, ale był jednym z lepszych biskupów lubelskich. Zycińskiemu i Budzikowi daleko mu do niego. A obecne rządy Cisło w diecezji tylko ją rozkładają.Pylak to taki prawdziwy ojciec diecezji. Trochę przesadził z radiestezją bo wygladało to jak zabobony( butelki z patykami koło łózka, wachadeło, sprawdzanie życzliwości.
Rozwiń
sdh
sdh (29 maja 2016 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak będzie tak dalej to ludzie przestaną w ogóle chodzić do kościoła, w ubiegłym roku zmienieli proboszcza teraz już plotka głosi że znowu go zmienią. Jeden proboszcz jest gorszy od drugiego ale dodam że podobno ma przyjść jeszcze gorszy od tamtych dwóch
Rozwiń
zgroza
zgroza (29 maja 2016 o 10:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to on ma 95 lat i to on niech dziękuje, ze udalo mu się bez większego wysiłku przezyć tak długo, a my za co, jakby nie on to inny by byl, nie mal udzi niezsatąpionych, i to własnie przez tak długo zyjących my teraz musimy zapieprzać do 67 lat za 1200 zł, gdzie za leżenie i robienie dzieci dostają po 500 zł od jednej sztuki urodzonego dziecka
Rozwiń
jjj
jjj (29 maja 2016 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na którym zdjęciu jest Jubilat?
Rozwiń
KA NSZZ
KA NSZZ "S" ORG. (29 maja 2016 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sam osławiany AXCELENCJA PYLAK ma co świetować. Oprócz 50 - lecia biskupstwa to jeszcze Rocznice Rozbicia SOLIDARNOŚCI Organistów, o których panuje Świety Spokój - tak święty jak sam Pylak jest Święty! Wiecej na fb po wpisaniu > kz nszz solidarnosc organistow (z doPiSkami: 2; 3 i 4). Restza podlega PiS - lamowskiej cenzurze...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!