Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lutego 2022 r.
21:21

"Pogotowie pralnicze" realizuje też nocne zamówienia. Kto korzysta z ich usług?

47 0 A A

Rozmowa z Krzysztofem Ligęzą, właścicielem "Pogotowia pralniczego" świadczącego usługi z Lublinie i okolicach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Na początek wykażę się niewiedzą. Myślałam, że dopiero startujecie Państwo z pralnią, a okazuje się, że działacie już blisko 10 lat.

– Nie pani pierwsza. Wiele osób, które zauważa nasze ogłoszenia rozwieszone na swoim osiedlu przyznaje, że dopiero o nas usłyszało.

  • Może więc źle się reklamujecie?

– Korzystamy z najlepszego sposobu: z opinii zadowolonych klientów i poczty pantoflowej. Podam taki przykład. Od ośmiu lat regularnie, raz na kwartał z naszych usług korzysta jeden z mieszkańców ul. Wileńskiej. Za każdym razem dziwi się, jak nam się opłaca do niego przyjeżdżać. A ja za każdym razem odpowiadam, że powiedział o nas już takiej liczbie sąsiadów, że wartość tej reklamy jest nie do oszacowania.

  • Zaczynaliście w zupełnie innych czasach.

– To prawda. To była zupełnie inna rzeczywistość. Nie było pandemii, ludzie mieli więcej pieniędzy. 10 lat temu zauważyłem, że ludzie nie mają często czasu lub możliwości, żeby biegać do pralni. Niektórzy pracowali w godzinach, które uniemożliwiały im korzystanie z takich usług. Byli też seniorzy przyzwyczajeni do oddawania do pralni i magla obrusów lub pościeli, ale nie mający już siły nosić te rzeczy do pralni. Postanowiłem, że będziemy do nich dojeżdżać: odbierać rzeczy i je odwozić.

  • I to był strzał w dziesiątkę?

– Był i wciąż jest. Do dziś osoby, które po raz pierwszy korzystają z naszych usług dziwią się, że potrafimy przyjechać nawet o 3 w nocy. Ale taka jest nasza filozofia. Chcemy być pogotowiem pralniczym. Osobom, które krygują się zamówić transport o nietypowej porze tłumaczę, że jesteśmy firmą usługową a zatem musimy usługiwać. Z naszych usług korzystają np. przedstawiciele handlowi, którzy wracają do domu po godz. 22, a na 8 rano muszą mieć czysty garnitur. Ktoś inny prosi o odebranie prania o 3 w nocy, bo wtedy wyjeżdża, a ktoś chce odebrać je "za trzy dni o 23.20", bo wtedy wróci pociągiem z delegacji. Ale oczywiście zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy standardowych godzin.

  • Obserwuje pan lubelski rynek pralniczy od 10 lat. Jak się zmieniał?

– Wcześniej na pewno mniej ludzi oddawało garnitury do prania. Pytałem nawet znajomych, jak je czyszczą skoro nie oddają ich do pralni. Okazywało się, że zakładają garnitur kilka razy na jakieś imprezy, a potem wyrzucają i kupują nowy. Ludzie mieli wtedy więcej pieniędzy. Teraz mają mniej i dlatego wolą kupować rzeczy droższe, lepsze gatunkowo. I takie ubrania czyszczą. Na pewno zmieniło się też podejście do prania dywanów. Do niedawna modne było zamawianie ekipy do „prania dywanów” w domu. Teraz więcej osób zauważa, że taki dywan jest nie do końca czysty, albo wydaje się czysty ale wciąż nieprzyjemnie pachnie. Oddają je więc do pralni. A mamy ogromny sprzęt, który pozwala najpierw wytrzepać bez załamań, a potem uprać i odwirować nawet ogromny dywan.

W ostatnich latach bardzo wzrosły też wymagania. Ludzie są bardziej świadomi. Płacą i wymagają. To nas bardzo cieszy, bo jesteśmy doceniani.

  • A zdarzają się problemy?

– Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. Kiedy przyjmujemy poduszki wypełnione pierzem prosimy o podpisanie oświadczenia o tym, że pranie odbywa się na odpowiedzialność właściciela. Zdarzyło nam się, że stara wsypa puściła w praniu. Trzeba było pieczołowicie to pierze zbierać, przekładać do tymczasowej wsypy, suszyć. To duże wyzwanie.

  • Wielu przedsiębiorców skarży się dziś na trudne warunki pracy związane np. ze zmianami podatkowymi i wzrostem cen.

– Z rozmów z klientami wiem, że wielu z nich boi się Polskiego Ładu. I nie mam tu na myśli osób, które nie zgadzają się politycznie z obozem rządzącym, ale także o ich wyborców. Wiele osób zauważa, że ma coraz mniej pieniędzy, bo więcej płaci za media, czy w sklepie więc na wszelki wypadek stają się żyć bardziej oszczędnie. Nie oddają rzeczy do prania tak często jak dotychczas.

Jeśli chodzi o działalność firmy to na pewno też jest trudniej. Do niedawna bardzo dużo, bo ponad 6 zł płaciliśmy za litr paliwa. Teraz cena spadła, ale wiadomo, że jest to zmiana na pół roku. Co będzie później?

Uważam, że pomoc państwowa została przyznana, żeby wzrosty cen nie wzbudziły niepokojów społecznych. Ale państwo musi przecież zarabiać, dlatego te podatkowe zniżki będą musiały zniknąć. Z własnego doświadczenia wiem, że po podwyżkach w naszej branży następuje stagnacja, ale potem klienci wracają.

Zresztą, te okresy przestoju są coraz dłuższe. Tradycyjnie jest już tak, że w naszej branży początek roku wiąże się z mniejszą liczbą zleceń. Z roku na rok ten okres się jednak wydłuża. Kilka lat temu kiepski był styczeń. Teraz także luty. To miesiące, w których nie zarabiamy tylko nastawiamy się, żeby do interesu nie dokładać. Dlatego czekam na wiosnę. Wtedy, mam nadzieję, w nas wszystkich wstąpi więcej optymizmu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Jeżeli będziemy wybiegać w przyszłość, to rozmyje się to, co jest przed nami

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Jeżeli będziemy wybiegać w przyszłość, to rozmyje się to, co jest przed nami

Rozmowa z Mateuszem Stolarskim, trenerem Motoru Lublin

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy
LUBLIN

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy

Od soboty 25 maja do wtorku 28 maja w Lublinie zamknięty zostanie Plac Zamkowy. Nie będzie tam można ani wjechać ani zaparkować. Utrudnienia dotyczyć będą także innych ulic w okolicy Starego Miasta.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 24-26 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 24-26 maja

W sobotę dowiemy się czy Wisła Grupa Azoty utrzyma się w II lidze. W ostatniej kolejce puławianie zagrają u siebie z Pogonią Siedlce. Z kolei w niedzielę Motor Lublin zagra na Arenie Lublin z Podbeskidziem. Jeżeli wygra, to przynajmniej jeden mecz barażowy rozegra u siebie.

Noc Kultury 2024. Dziś ruszają zapisy na niektóre wydarzenia
1 czerwca 2024, 16:00

Noc Kultury 2024. Dziś ruszają zapisy na niektóre wydarzenia

Z soboty na niedzielę (1-2 czerwca) w Lublinie będzie rządziła kultura. To jedyna tak noc w roku! Większość wydarzeń jest bezpłatna aczkolwiek na kilkanaście z nich obowiązują wcześniejsze zapisy. Rezerwacja online rozpoczyna się dziś od godziny 11:00.

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie SP nr 2 wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty