sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Teatr Andersena ma dość siedziby na Starym Mieście. "Już tak nie możemy. Wstyd nam"

Dodano: 17 lutego 2016, 11:37
Autor: Dominik Smaga

Teatr Andersena od 63 lat działa w pomieszczeniach klasztoru oo. dominikanów
Teatr Andersena od 63 lat działa w pomieszczeniach klasztoru oo. dominikanów

Tak w uproszczeniu można streścić wczorajsze oświadczenie Teatru Andersena, który tłumaczy dziwiącym się mieszkańcom dlaczego chce opuścić swoją siedzibę na Starym Mieście w Lublinie

Niewielu lublinian rozumie nasz problem, bo przez dziesiątki lat próbowaliśmy tuszować, zaklejać i pokrywać problemy naszej siedziby – przyznaje teatr w oświadczeniu rozesłanym mediom. – Bardzo niewielu widziało, jak przez dziurawy dach przecieka woda lejąc się przez dwa piętra, jak nasi mali widzowie stoją na przerwie w kolejkach do toalety, jak wyciągają szyje by zobaczyć, co dzieje się na scenie, kiedy jakiś większy kolega siadł w rzędzie przed.

Teatr Andersena od 63 lat działa w pomieszczeniach klasztoru oo. dominikanów. – Pracownicy przez całą jego historię siedzą w biurach bez okien, z odpadającym od wilgoci tynkiem – czytamy w oświadczeniu, w którym ekipa przypomina, że na 168 miejsc na widowni przypada jedna umywalka. Że brakuje odpowiedniej wentylacji, a niepełnosprawne dzieci trzeba wnosić na wózkach. – Jednocześnie cały budynek, z wyjątkiem sali widowiskowej, nigdy nie był przystosowany pod względem przepisów BHP i przeciwpożarowych.

Ratusz zapowiada, że jeszcze wcześniej poprawi stan obecnej siedziby, wcześniej jednak chce uzyskać od straży pożarnej zgodę na odstępstwa od wymogów dotyczących drogi pożarowej, której wąskim gardłem (za wąskim dla wozów bojowych) jest brama wjazdowa (na zdjęciu) na podwórko - o nieuregulowanym stanie prawnym.

Równocześnie trwają prace przy zmianie projektu adaptacji budynku Domu Kolejarza na nową siedzibę Andersena. Pierwotna wersja wiązałaby się z kosztami prac zbyt dużymi, by udało się pozyskać na ich przeprowadzenie unijną dotację.

Gość
Gość
Gość
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 lutego 2016 o 07:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ktoś tu napisał, że dobrze, że są doniczki z kwiatami na Lubartowskiej, bo ulica lepiej wygląda... Kamienice się sypią, chodniki krzywe i dziurawe, szyldy pamiętające chyba czasy głębokiego PRL-u... ale doniczki są... Faktycznie - teraz już jest pięknie... Jak choineczkę się na wysypisku posadzi, to będzie tam można koncerty robić. Też będzie ślicznie.

Co łatwiej zrobić, zeby wszytskim się żyło lepiej - zrewitalizować kamienice, co trwa laaaaatami, zabrać szyldy, które są własnościa prywatną czy postawić w parę godzin donicę z kwiatkami, żeby nawet taki ponurak i czepialski jak ty chodz na chwilę się usmiechnął???

Rozwiń
Gość
Gość (18 lutego 2016 o 13:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czy ktoś zadał sobie w ogóle pytanie po co w Lublinie teatr???
Rozwiń
Gość
Gość (18 lutego 2016 o 10:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgadzam się w pełni, że teatr potrzebuje nowej lokalizacji. Już wiele lat temu poszły jakieś wnioski o zmianę siedziby, ale widzę, że nic się nie zmienia. Aktorzy mają chyba najmniejsze garderoby w Polsce! Siedzą ściśnięci jak sardynki, czekając na publiczność. Bardzo zdolny zespół aktorski od wielu lat poświęca się na ile może. Cieknący dach i dojście do niego jak z horroru. Nie twierdzę, że ten stary budynek nie posiada własnego uroku, ale wymagał by modernizacji, gruntownego remontu i odświeżenia samej drogi do niego z tego co widzę na załączonym zdjęciu. Trochę wstyd bo to przecież centrum.
Rozwiń
Gość
Gość (18 lutego 2016 o 00:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Które pomieszczenie biurowe jest niby bez okien?
Rozwiń
Gość
Gość (17 lutego 2016 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na buble i naprawy teatru muzycznego znalazly sie miliony, pomimo ze wszelkie naprawy NOWEGO OBIEKTU byly efektem nieodpowiedzialnosci i lenistwa dyrektora, któremu zwyczajnie nie chcialo sie kontrolować prac architekta. Takie skrajne niedbalstwo. A na remont teatru Andersena nie ma... A moze należałoby przeanalizować, który z obiektow jest bardziej spoleczenstwu potrzebny? Samych melomanów mamy dookoła.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!