sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Kamery obserwują szkoły

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 września 2001, 23:33

W Gimnazjum nr 12 od roku 5 kamer podgląda, co dzieje się wokół placówki. Wkrótce ''elektroniczne oczy'' pojawią się w Gimnazjum nr 16 na lubelskim Czechowie. Dyrektorzy zapewniają, że to zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo uczniów.

- System monitoringu składający się z pięciu kamer działa od roku - mówi Anna Obara, dyrektorka Gimnazjum nr 12 na Podwalu. - Kamery znajdują się na zewnątrz budynku i monitorują teren wokół szkoły. Monitor znajduje się w sekretariacie, gdzie w dzień przekazywany obraz śledzą sekretarki, a w nocy dozorca.
Jako przyczyny montażu urządzeń dyrektor Obara podaje bezpieczeństwo uczniów i pracowników. - Odkąd je mamy, nie ma pod szkołą żadnych dealerów narkotyków, nie było też pobić. Wszystko widzimy i w razie czego możemy szybko reagować. Uczniowie nie palą też papierosów, przynajmniej w zasięgu kamer. Monitoring to tańszy i efektywniejszy sposób na poprawę bezpieczeństwa niż ochrona.
System kosztował ok. 12 tys. złotych. Jego zakup i instalację - w ramach programu pilotażowego - w całości sfinansował Urząd Miejski.
- Szkoła mieści się w niezbyt ciekawym punkcie miasta. Pobliskie targowisko i Stare Miasto nie należą do najbezpieczniejszych - wyjaśnia Zbigniew Bagiński, członek Zarządu Miasta. - Zrobiliśmy to w trosce o uczniów. Ich rodzice nie są zamożni i nie stać by ich było na zakup takiego systemu. Jednak na kolejne inwestycje nie mamy już środków.
System monitoringu powstaje także w Gimnazjum nr 16 na Czechowie. - Wprawdzie oficjalny odbiór nastąpi za kilka dni, ale kamery już działają. Pieniądze na ich instalację pochodziły od rodziców i sponsorów - informuje Barbara Warda, dyrektorka Gimnazjum nr 16. - Mamy rozległy teren z boiskami, bieżnią. Chodzi nam o zwiększenie bezpieczeństwa uczniów i pracowników oraz ochronę mienia.
W szkole zainstalowano system na minimum 20 kamer (z możliwością dołączenia kolejnych). Monitory znajdują się w specjalnym pomieszczeniu. Dyżurować mają w nim odpowiednio przeszkolone osoby.
- Obraz przekazywany przez kamery będzie nagrywany - dodaje B. Warda. - W dzień i w nocy. Większość kamer znajduje się na zewnątrz budynku, jednak kilka będzie w środku. Nie powiem gdzie, bo niektóre będą niewidoczne. Ale zapewniam, że prywatność uczniów i ich prawa zostaną uszanowane.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!