Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2015 r.
12:46

KOD Lublin: Nie jesteśmy przeciwko PiS, bronimy demokracji

1 92 A A
Spotkanie lubelskiej grupy Komitetu Obrony Demokracji
Spotkanie lubelskiej grupy Komitetu Obrony Demokracji

Rozmowa z Bartoszem Sierpniowskim, koordynatorem Komitetu Obrony Demokracji w woj. lubelskim

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak to się stało, że przyłączył się pan do KOD?

– Zaczęło się od tego, że w listopadzie prezydent ułaskawił Mariusza Kamińskiego zanim zapadł wyrok sądu w jego sprawie. Uznałem, że coś tu nie gra. Nie może być tak, że prezydent wchodzi w kompetencje władzy sądowniczej i wyręcza sądy. Tak nie działa państwo prawa. KOD znalazłem na Facebooku. Szukali osób, które mogłyby pomóc w organizacji stowarzyszenia w województwach. Od razu się zgłosiłem i po kilku godzinach dostałem odpowiedź. Okazało się, że z woj. lubelskiego nie zgłosił się nikt poza mną.

• Co się zmieniło od tamtej pory?

– Przełomem było pierwsze nasze oficjalne spotkanie w Lublinie. Przyszło na nie około 60 osób, ludzie nie mieścili się w sali. Dla porównania w Warszawie na pierwszym spotkaniu było 220 osób. Wśród nas są różni ludzie, o różnych poglądach. Lekarze, prawnicy, wykładowcy, masażyści, architekci, elektryk. Ja jestem informatykiem. W sobotę w manifestacji na pl. Litewskim weźmie udział na przykład mecenas Krzysztof Kamiński, który zabierze głos w sprawie sporu o Trybunał Konstytucyjny, opowie też o podstawowych filarach demokratycznego państwa.

• Wasi przeciwnicy wytykają wam, że nie jesteście ruchem społecznym, jak twierdzicie, ale działacie z inicjatywy Platformy Obywatelskiej i Ryszarda Petru.

– Ja kiedyś działałem w PO i tego nie ukrywam. Nie jestem już w Platformie od 5 lat. Ale czy to oznacza, że nie mam prawa do głosu? Nie sponsoruje nas żadna partia. Sami z własnej kieszeni się organizujemy, zbieramy pieniądze poprzez tzw. crowdfunding w internecie. Podkreślam: nie jesteśmy przeciwko PiS, nie odbieramy im prawa do rządzenia. Zaczęliśmy działać, bo naszym zdaniem zagrożona jest demokracja.

• Politycy PiS uważają, że to za rządów PO-PSL zaczęło się manipulowanie składem sędziowskim TK, który w tej chwili nie jest niezależny. Pytają, gdzie byliście wtedy, dlaczego nie protestowaliście?

– Ja też mogę spytać: no a gdzie wtedy byli oni jako opozycja? Nie słyszałem, żeby jakoś szczególnie protestowali. Teraz wiemy, że to, co zrobiła PO nie mieściło się w standardach. Jednak nikt nie łamał prawa w tak oczywisty sposób, pod osłoną nocy, w takim tempie. W tej chwili widzę analogię do tego, co działo się w PRL, widzę pychę władzy. 

• W sobotę o godz. 12. będzie manifestacja KOD w Warszawie przed TK. O tej samej godzinie organizujecie też pikietę na pl. Litewskim w Lublinie. A jakie macie dalsze plany?

– Chcemy cyklicznie, raz w miesiącu, spotykać się i czytać polską konstytucję. Będziemy też rozdawać ulotki i protestować. Jak długo będziemy to robić? Oby jak najkrócej.

KOD

Powstał w listopadzie jako inicjatywa internetowa na Facebooku, po przejęciu władzy przez nowy rząd. Jak piszą jego członkowie, powołany został przez grupę obywateli, sprzeciwiającą się jawnemu lekceważeniu zasad demokratycznego państwa prawa. W tej chwili grupę na Facebooku tworzy ponad 40 tys. nazwisk.

Bartosz Sierpniowski
Bartosz Sierpniowski

Komentarze 92

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 marca 2016 o 14:23
WIĘKSZOŚĆ WYBORCÓW PIS-U SPRZEDAŁO SIĘ ZA 500 ZŁOTYCH CIEMNA MASA ŻADNYCH WARTOŚCI SPRZEDAĆ WŁASNĄ SKÓRĘ ZA 5 STÓW RZYGAĆ SIĘ CHCE.
Avatar
Gość / 6 lutego 2016 o 08:16
Żenaujący KODeraści!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 06:25
Pan się pyta gdzie"oni" byli gdy PO łamało standardy uchwalając ustawę niezgodną z konstytucją. A ja się zapytam: gdzie Pan wtedy był???????????????
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 21:35

A ile płacicie za udział w "protestach"

PiS darmowy transport i każdemu po 2 stówy.

Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 19:28

Nie siej propagandy jak za PRL, wsadzają polityków do TK żeby mogli wszystko przepchnąć, to jest hańba dla demokratycznego państwa! Musić być niezależna od rządu władza sądownicza żeby im patrzeć na łapy. Rydzyk dobrze mówi, podpięli się pod kościół, obiecali 500 zł, a ciemny lud to kupił. Za 500 zł się sprzedali niektórzy wyborcy, to jest dramat, nic nie czają tłumoki i dali się opętać populistom i pseudopatriotycznym gazetom, które sami sponsorują

Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 12:19
Widać że Ci ludzie mają wyprane mózgi przez media. Jaka obrona demokracji? Trybunał Konstytucyjny powiedzmy sobie szczerze jest '' Naczelnym Organem Władzy'' a nie sądem konstytucyjnym. Przecież nikt nie likwiduje TK - chodzi o blokadę reform poprzez obsadzenie tej instytucji swoimi ludźmi. Po co ta zabawa w wybory Głowy Państwa, Sejmu, Senatu skoro 15 facetów z konkretnej partii może blokować skuteczne rządzenie. Dlaczego nikt nie mówi że tzw, ''sędzią TK może być gość po zaocznych studiach prawniczych który dorabia sobie jako magazynier. Jakie to są autorytety?
Widać że Ci ludzie mają wyprane mózgi przez media. Jaka obrona demokracji? Trybunał Konstytucyjny powiedzmy sobie szczerze jest '' Naczelnym Organem Władzy'' a nie sądem konstytucyjnym. Przecież nikt nie likwiduje TK - chodzi o blokadę reform poprzez obsadzenie tej instytucji swoimi ludźmi. Po co ta zabawa w wybory Głowy Państwa, Sejmu, Senatu skoro 15 facetów z konkretnej partii może blokować skuteczne rządzenie. Dlaczego nikt nie mówi że tzw, ''sędzią TK może być gość po zaocznych studiach prawniczych który do... rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 12:18
K O D !-gówno którego obudziło sie o 8 lat zapóżnooo!!!.Za złodzieji!! z PO mieli extraa demokracjie u SOWY i PRZYJACILE!!!! PAŁAMI ich i TO zdrowooooo!!!!!!
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 12:16
Należało wcześniej bronić demokracji jak PO ją niszczyło i zrobiło zamach na TK.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 12:16
tz. kod To jest element partyjny głównie PO i lewaków - rozgoryczony porażką wyborczą, konserwujący cały zły układ
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 11:56
A czemu KOD nie powstał w czerwcu czy lipcu? Nagle słychać kwik odsuwanych od koryta?
Avatar
Gość / 13 marca 2016 o 14:23
WIĘKSZOŚĆ WYBORCÓW PIS-U SPRZEDAŁO SIĘ ZA 500 ZŁOTYCH CIEMNA MASA ŻADNYCH WARTOŚCI SPRZEDAĆ WŁASNĄ SKÓRĘ ZA 5 STÓW RZYGAĆ SIĘ CHCE.
Avatar
Gość / 6 lutego 2016 o 08:16
Żenaujący KODeraści!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 06:25
Pan się pyta gdzie"oni" byli gdy PO łamało standardy uchwalając ustawę niezgodną z konstytucją. A ja się zapytam: gdzie Pan wtedy był???????????????
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 21:35

A ile płacicie za udział w "protestach"

PiS darmowy transport i każdemu po 2 stówy.

Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 19:28

Nie siej propagandy jak za PRL, wsadzają polityków do TK żeby mogli wszystko przepchnąć, to jest hańba dla demokratycznego państwa! Musić być niezależna od rządu władza sądownicza żeby im patrzeć na łapy. Rydzyk dobrze mówi, podpięli się pod kościół, obiecali 500 zł, a ciemny lud to kupił. Za 500 zł się sprzedali niektórzy wyborcy, to jest dramat, nic nie czają tłumoki i dali się opętać populistom i pseudopatriotycznym gazetom, które sami sponsorują

Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 12:19
Widać że Ci ludzie mają wyprane mózgi przez media. Jaka obrona demokracji? Trybunał Konstytucyjny powiedzmy sobie szczerze jest '' Naczelnym Organem Władzy'' a nie sądem konstytucyjnym. Przecież nikt nie likwiduje TK - chodzi o blokadę reform poprzez obsadzenie tej instytucji swoimi ludźmi. Po co ta zabawa w wybory Głowy Państwa, Sejmu, Senatu skoro 15 facetów z konkretnej partii może blokować skuteczne rządzenie. Dlaczego nikt nie mówi że tzw, ''sędzią TK może być gość po zaocznych studiach prawniczych który dorabia sobie jako magazynier. Jakie to są autorytety?
Widać że Ci ludzie mają wyprane mózgi przez media. Jaka obrona demokracji? Trybunał Konstytucyjny powiedzmy sobie szczerze jest '' Naczelnym Organem Władzy'' a nie sądem konstytucyjnym. Przecież nikt nie likwiduje TK - chodzi o blokadę reform poprzez obsadzenie tej instytucji swoimi ludźmi. Po co ta zabawa w wybory Głowy Państwa, Sejmu, Senatu skoro 15 facetów z konkretnej partii może blokować skuteczne rządzenie. Dlaczego nikt nie mówi że tzw, ''sędzią TK może być gość po zaocznych studiach prawniczych który do... rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 12:18
K O D !-gówno którego obudziło sie o 8 lat zapóżnooo!!!.Za złodzieji!! z PO mieli extraa demokracjie u SOWY i PRZYJACILE!!!! PAŁAMI ich i TO zdrowooooo!!!!!!
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 12:16
Należało wcześniej bronić demokracji jak PO ją niszczyło i zrobiło zamach na TK.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 12:16
tz. kod To jest element partyjny głównie PO i lewaków - rozgoryczony porażką wyborczą, konserwujący cały zły układ
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 11:56
A czemu KOD nie powstał w czerwcu czy lipcu? Nagle słychać kwik odsuwanych od koryta?
Zobacz wszystkie komentarze 92

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku 0 0

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 1 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 1 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 3 10

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 11 2

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 1 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 1 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 105 7

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 9

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 6

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 17 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!