sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Konflikt na UMCS. O pieniądze i pracę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 grudnia 2011, 15:56

Rektor prof. Andrzej Dąbrowski (Karol Zienkiewicz/archiwum)
Rektor prof. Andrzej Dąbrowski (Karol Zienkiewicz/archiwum)

Pracownicy techniczni Wydziału Prawa i Administracji nie dostaną dodatków. A lektorzy Centrum Języków Obcych w przyszłym roku mogą w ogóle stracić pracę. – Chodzi o przestrzeganie prawa i budżet uczelni – przekonuje rektor uniwersytetu.

– Bzdura. Gołym okiem widać, że rektor mści się na wydziale, który odważył się mieć inne zdanie niż on. Tylko dlaczego cierpią na tym najbiedniejsi, Bogu ducha winni ludzie? – pyta jeden z pracowników W. Prawa i Administracji.

Chodzi pracowników administracji (obsługi dziekanatów, sprzątaczek czy portierów). Co roku rektor lub kanclerz uczelni, na wniosek władz wydziału, może im przyznać specjalne dodatki. Co ważne – z pieniędzy samego wydziału, które ten „wypracował” jako nadwyżkę. Prodziekani W. Prawa i Administracji napisali do rektora, żeby tegoroczną nadwyżkę przeznaczyć właśnie na dodatki dla najmniej zarabiających.

– Rektor odpisał, że nie może rozpatrzyć tego pisma, ponieważ nie ma jednoosobowego kierownictwa wydziału (które mogłoby wnioskować o wypłatę dodatków – red.) – mówi prodziekan prof. Adam Taracha. Mówiąc krótko: nie ma dziekana.

Tego Senat UMCS odwołał w lipcu na wniosek… rektora. Zdaniem władz uczelni prof. Antoni Pieniążek osiągnął wiek emerytalny (70 lat), co skutkuje utratą mandatu dziekana. Prof. Pieniążek uznał tę decyzję za bezprawną. I skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten skargę odrzucił.

W międzyczasie dwukrotnie próbowano wybrać nowego dziekana. Bez skutku. Za pierwszym razem nie przyszedł żaden z 58 elektorów (wśród których jest 1 pracownik obsługi), za drugim – jedynie 15. – Po decyzji WSA wydział właściwie nie ma wyjścia: powinien wybrać dziekana – podkreśla rektor prof. Andrzej Dąbrowski.

A jeśli nie? – Mogę zastosować środki drastyczne dla wydziału, ale nie chcę tego robić – grozi rektor. Jakie? Tego nie zdradza. – W ostateczności poczekamy do maja (wtedy będą wybierane władze wszystkich wydziałów na nową kadencję – red.) – zapowiada.

Tyle, że – zdaniem pracowników wydziału – konflikt rektora z wydziałem teraz odbija się na najbiedniejszych. – To podłoże jest oczywiste – mówi jeden z wykładowców. – Dodatki powinny być wypłacone – dodaje prodziekan Taracha. – To wypracowane przez wydział pieniądze, które powinny być do naszej dyspozycji.

Rektor znalazł jednak drugi powód (oprócz braku dziekana). – Wydział Prawa nie ujął dodatków w budżecie na ten rok – ucina prof. Dąbrowski. I dodaje: – To nie jest konflikt rektor-wydział czy rektor-panie sprzątające. Tu chodzi o przestrzeganie prawa.


To jednak nie koniec konfliktów na UMCS. Kolejny wisi w powietrzu, bo rektor ogłosił w poniedziałek, że działające na uczelni Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych zostanie w przyszłym roku zlikwidowane. Jak szacuje, utrzymanie centrum kosztuje uczelnię rocznie ok. 3 mln zł. – Z jednej strony niektórzy pracownicy mają tam duże nadgodziny. Z drugiej – część z nich nie ma co robić – mówi prof. Dąbrowski

– Nie pozostawiam żadnych złudzeń. Centrum zostanie rozwiązane – zapowiada rektor. Pracę straci ok. 70 osób. Część z nich może znaleźć zatrudnienie w spółce pracowniczej, którą uczelnia chce powołać w miejsce centrum. – Z którą wydziały będą kontraktowały zajęcia z języków obcych – dodaje prof. Dąbrowski.

– Na razie nie było żadnej oficjalnej propozycji rektora. Jak taka się pojawi, będziemy się zastanawiać – mówi Małgorzata Gajewska, dyrektor CNiCJO. – To precedens. Na żadnej publicznej uczelni w Polsce nie ma takiego tworu.

Co jeśli pracownicy nie zgodzą się na powołanie spółki? – W ostateczności będziemy kontraktować pojedyncze osoby do prowadzenia zajęć – zapowiada rektor.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Alfred N.
ktos
marta
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Alfred N.
Alfred N. (21 grudnia 2011 o 00:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszce trochę i cały ten UMCS zakończy żywot - przestaną zapisywać się jelenie na studia (3/4 kierunków), po których i tak roboty nigdzie nie ma.
Rozwiń
ktos
ktos (20 grudnia 2011 o 09:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rzecz w tym moi drodzy, że ani na warunkach, ani na opłatch za studia niestacjonarne nie wolno wydziałowi zarabiać - prawnikom proponuję przeczytać ustawę, a szczególnie jej art. 99.
Na Prawie za stawki ministerialne ? A od kiedy ? Bo o ile się orientuję, to profesor na prawie za 1 godzinę ponadwymiarową (45 min.) ma prawie 280 zł ! Nawet na warszawskich uczelniach prowadzących kierunek prawo stawki te nie przekraczają 120 zł, ,a UW mniej niż 200 zł, czyżby na UMCS byli specjaliści światowej sławy z zakresu prawa, którym należy płacić ponad dwa razy tyle co w Warszawie ? Do tego umowy cywilnoprawne, dodatki po kilka-kilkanaście tysięcy w semestrze, a to wszystko z publicznych pieniędzy. Nie do rzadkości należą wynagrodzenia panów profesorów prawa za same godziny ponadwymiarowe pomiędzy 100 a 200 tys. zł w roku (podkreślam 100-200 tysięcy !) - i oni mówią o sprawiedliwości społecznej ?!!
W d.... się poprzewracało z dobrobytu, który zapewnił wyż demograficzny lat 90-tych, tylko ktoś nie zauważa, że przyszedł niż - na Wydziale Prawa też...
Rozwiń
marta
marta (20 grudnia 2011 o 08:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WPiA UMCS ma dochód na plusie, ponieważ... zarabia na warunkach. Tylko na 2 roku prawa jest około 150 osób na awansach, jeden awans 800 zł. Prosta matematyka.
Rozwiń
Franklino R.
Franklino R. (20 grudnia 2011 o 07:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ktoś zaufany od Dabrowkiego dostał chyba drugi etat za to, żeby go chwalić? Azaliż to kwestor libo rzecznik tudzież?
Rozwiń
axel
axel (20 grudnia 2011 o 02:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan Rektor prof. Dąbrowski ma 100% racji. To, ze Pieniążek przyspawał się do stołka to nie jego wina, a nie zapominajcie że 3 lata temu UMCS był w prawie w upadłości. Kto wyprowadził uczelnię na prostą? Kto zaczął spłacać zadłużenie przy jednoczesnym prowadzeniu inwestycji? Pan Rektor Dąbrowski. Więc odpie***dzielcie się do Rektora
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!