środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Koniec targów z obwodnicą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 kwietnia 2005, 22:01

Obwodnica w gminie Konopnica będzie biegła tam, gdzie od lat chcą ją widzieć drogowcy. Mimo sprzeciwów mieszkańców wojewoda już wkrótce skorzysta z tzw. specustawy i wyda decyzję lokalizacyjną. Protestujący grożą interwencją w Komisji Europejskiej i zablokowaniem funduszy unijnych.

– Kontynuować prace związane z wariantem IV–V, czyli wzdłuż linii wysokiego napięcia. Takie dostaliśmy polecenie z Warszawy – mówi Mariusz Kawa, zastępca dyr. lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Wczoraj projekt trasy z prośbą o jej zaopiniowanie trafił m.in. do Dyrekcji Lasów Państwowych, Zarządu Powiatu Lubelskiego i wójta gminy Konopnica.
– Nie wiem, co zrobię. I pozytywną, i negatywną opinią narażę się połowie swoich mieszkańców i radnych – mówi Hieronim Gołofit, wójt gminy Konopnica. – Prawdopodobnie powołam specjalną komisję, złożoną z fachowców, którzy się na tym wszystkim znają. Bo ja się nie znam.
Opinie, na które czekają drogowcy, nie mają jednak większego znaczenia. – Negatywne nie wstrzymują prac, ale wszystkie są potrzebne do dokumentacji – tłumaczy Kawa.
Możliwe, że wniosek o decyzję lokalizacyjną trasy trafi na biurko wojewody już za dwa tygodnie. Co zrobi wojewoda? – Podpisze go – mówi Krzysztof Komorski, rzecznik wojewody. – Jeśli tylko nie będzie zawierał żadnych prawnych i merytorycznych błędów. Wojewoda jest zdeterminowany, a Lublin obwodnicę mieć musi.
Mieszkańcy Konopnicy, od lat walczący o odsunięcie obwodnicy od granic miasta, nie zamierzają się poddawać. – Zaskarżymy decyzję wojewody do ministra infrastruktury, a jeśli nic to nie da, to dalej, do sądów – mówi Mirosław Michalak, rzecznik komitetu protestującego, zrzeszającego półtora tysiąca mieszkańców wschodniej części gminy.

Droga pod napięciem

Do tej pory powstało siedem wariantów przebiegu trasy, a w gminie zawiązały się dwa zwalczające się komitety protestacyjne. Każdy liczy około półtora tysiąca członków. Wariant forsowany przez drogowców pobiegnie wzdłuż linii wysokiego napięcia. Ponad 10-kilometrowa obwodnica ma kosztować ok. 330 milionów złotych. Prace budowlane ruszą najwcześniej za dwa lata.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!