Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 września 2017 r.
12:12

Koniec ze zmianą czasu? Lubelscy posłowie o pomyśle PSL

314 32 A A

Sonda: Czy jesteś za rezygnacją ze zmiany czasu z letniego na zimowy?

Liczba głosów: 1816
81.77%
Tak
15.97%
Nie
2.26%
Nie mam zdania

Przestawianie zegarków jest po prostu bez sensu i trzeba to zmienić – uważają ludowcy i proponują, by ustawowo znieść „kłopotliwą zmianę czasu”. Czy projekt PSL ma szansę w Sejmie?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Propozycja ludowców jest prosta: pozostańmy przy czasie letnim. – W polskich warunkach klimatycznych jesień staje się koszmarna, bo większość z nas kończy pracę po zmroku. U wielu osób powoduje to problemy z przestawieniem organizmu, a dochodzą do tego kłopoty z transportem publicznym w te dwie noce w roku – argumentuje na stronie internetowej partii Marek Sawicki, poseł PSL.

– Uważamy, że korzyść gospodarcza jest bardzo mała, a wręcz ta zmiana ma negatywny wpływ na ludzi. To, co jest niepotrzebne i nieskuteczne, powinniśmy likwidować – dodaje poseł Jan Łopata z Lublina.

Dlatego ludowcy złożyli w Sejmie odpowiedni projekt w tej sprawie. To nie pierwszy raz, kiedy ta kwestia jest podnoszona. Podobne inicjatywy powstawały już w przeszłości.

PRL

W Polsce zmieniamy czas na stałe od 1977 roku. Zdecydował o tym rząd PRL. Taka decyzja była podyktowana doświadczeniem innych państw. Jako pierwsi zrobili to Niemcy w czasie I wojny światowej. Argumentowano to oszczędnościami na oświetleniu. Za Niemcami poszły inne kraje, w tym Polska.
Z biegiem czasu zaczęto dostrzegać jednak negatywne skutki takiej zmiany. Do chaosu informacyjnego i transportowego dochodziły również problemy w systemach informatycznych. Zmiana czasu może też negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie.

Trudno jednak powiedzieć, jaka będzie przyszłość projektu PSL. W ubiegłym roku rząd Beaty Szydło uznał, że wyłamanie się ze zmiany czasu spowodowałoby problemy w wymianie gospodarczej z pozostałymi krajami UE.

Będzie debata?

– Nie widziałem projektu PSL i nie znam stanowiska rządu w tej sprawie, ale nie widzę przeszkód, by o tym rozmawiać. Jednak taka decyzja powinna dotyczyć całej Unii i zmiany unijnej dyrektywy. Wtedy miałaby ona ekonomiczny sens dla Polski i Europy – uważa Artur Soboń, poseł PiS ze Świdnika. – Osobiście uważam, że zmiana czasu na zimowy jest dzisiaj archaiczna. Aktywność zawodowa przesuwa się w czasie. Godziny pracy się wydłużają. Zaczynamy później i kończymy pracę później. Sama operacja zmiany czasu też jest kłopotliwa i kosztowna – dodaje.

Do sprawy pozytywnie odnoszą się posłowie Kukiz’15. – Wielokrotnie składaliśmy interpelacje w tej sprawie. Popieramy ten pomysł. Zmiana czasu to archaizm. Żyjemy w nowoczesnym państwie i ludzie mają różny tryb życia. Kwestie oszczędzania prądu na oświetleniu są już nieaktualne. Życie będzie prostsze, a nasz zegar biologiczny odetchnie z ulgą w ciągu tych dwóch dni w roku – mówi pochodzący z Puław poseł Jakub Kulesza.

– Zrezygnowanie ze zmiany czasu to propozycja godna rozważenia. Chętnie zapoznam się z tym projektem i argumentami prezentowanymi przez PSL – mówi Wojciech Wilk z PO, były wojewoda lubelski.

– Ważne jest, by przynajmniej rozpoczęła się poważna dyskusja – mówi Marek Sawicki. Jak wskazuje poseł ludowców, podobny temat już podjęto w innych europejskich państwach: na Litwie, w Czechach czy na Węgrzech.

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
UTC+2 to POLSKI czas naturalny. / 24 maja 2018 o 21:50
Dla mnie czasem naturalnym jest letni. Pewnie dlatego wiosenna zmiana czasu przeszło u mnie gładko i samorzutnie. Szybko przyspieszający się w marcu wschód słońca spowodował, że sam zacząłem się budzić rano coraz wcześniej i tuż przed ostatnią niedzielą miesiąca chodziłem spać i wstawałem wg. czasu NATURALNEGO, zwanego letnim.
Avatar
Gość / 12 października 2017 o 15:08
Dlaczego ma być całoroczny czas letni. Przecież naturalnym czasem jest czas zimowy.
Avatar
Gość / 19 września 2017 o 10:20
Trzeba odwrotnie postawić pytanie: kto jest za zmianą czasu na letni? JAK MAM ZAGŁOSOWAĆ, jeśli uważam, że należy JESZCE TYLKO RAZ ZMIENIĆ czas w październiku 2017r i NIE ZMIENIAĆ CZASU NA LETNI? Jeżeli ingerować w sprawę zmiany czasu to mądrze, z głową, a nie wbrew wszelkiej logice. Czas tzw. zimowy to "standardowy czas geograficzny" i latem (nawet w lipcu) po zmianie czasu na letni o godzinie 6 jest jeszcze zimno, bo słońce jest jeszcze na tyle nisko, że trzeba brać coś na siebie oprócz cienkiej koszulki, aby nie marznąć, a potem nosić po południu ze sobą zbędne okrycie. Ponadto przy obecnym czasie letnim, już w połowie września o 6 rano jest jeszcze ciemno, a do planowanej zmiany na "zimowy" czyli koniec października wschód słońca jeszcze się opóźni. REASUMUJĄC: JESTEM PRZECIWNY ZMIANOM CZASU i ZOSTAWIŁBYM CZAS /geograficzny/BIOLOGICZNY (tzw. ZIMOWY).
Trzeba odwrotnie postawić pytanie: kto jest za zmianą czasu na letni? JAK MAM ZAGŁOSOWAĆ, jeśli uważam, że należy JESZCE TYLKO RAZ ZMIENIĆ czas w październiku 2017r i NIE ZMIENIAĆ CZASU NA LETNI? Jeżeli ingerować w sprawę zmiany czasu to mądrze, z głową, a nie wbrew wszelkiej logice. Czas tzw. zimowy to "standardowy czas geograficzny" i latem (nawet w lipcu) po zmianie czasu na letni o godzinie 6 jest jeszcze zimno, bo słońce jest jeszcze na tyle nisko, że trzeba brać coś na siebie oprócz cienkiej koszulki, aby nie marznąć, a p... rozwiń
Avatar
Gość / 19 września 2017 o 09:29
Łopata a o której chodzi spać Twój kuń.
Avatar
Gość / 18 września 2017 o 13:03
Przecież to unia się do tego przymierza, a PSL zawłaszcza pomysł.
Avatar
UTC+2 to NASZ CZAS ! / 18 września 2017 o 11:30
Sorry, ale kto wydał taki dekret, że słońce ma górować o godz. 12 ? Moim zdaniem czas letni jest właściwy (patrz: wyniki sondaży), a zimowy to czas niemiecko-francuski.
Avatar
Gość / 16 września 2017 o 13:42
Czas skończyć ze zmianą i zostać przy UTC +1. Rosjanie wprowadzili całoroczny czas "letni" i sami potem żądali aby z niego zrezygnować.
Avatar
Gość / 16 września 2017 o 11:57
Niemcy: Syryjski muzułmanin z 4 zonami i 23 dziećmi otrzymuje 30 TYSIĘCY EURO MIESIĘCZNIE. Czy PSL i PO nadal za relokacja islamistów do Polski?
Avatar
Gość / 16 września 2017 o 11:49
Jarubas 1,7% - dobranoc panom.
Avatar
Gość / 16 września 2017 o 11:48
BUAAAHHHAAAAA :)
Avatar
UTC+2 to POLSKI czas naturalny. / 24 maja 2018 o 21:50
Dla mnie czasem naturalnym jest letni. Pewnie dlatego wiosenna zmiana czasu przeszło u mnie gładko i samorzutnie. Szybko przyspieszający się w marcu wschód słońca spowodował, że sam zacząłem się budzić rano coraz wcześniej i tuż przed ostatnią niedzielą miesiąca chodziłem spać i wstawałem wg. czasu NATURALNEGO, zwanego letnim.
Avatar
Gość / 12 października 2017 o 15:08
Dlaczego ma być całoroczny czas letni. Przecież naturalnym czasem jest czas zimowy.
Avatar
Gość / 19 września 2017 o 10:20
Trzeba odwrotnie postawić pytanie: kto jest za zmianą czasu na letni? JAK MAM ZAGŁOSOWAĆ, jeśli uważam, że należy JESZCE TYLKO RAZ ZMIENIĆ czas w październiku 2017r i NIE ZMIENIAĆ CZASU NA LETNI? Jeżeli ingerować w sprawę zmiany czasu to mądrze, z głową, a nie wbrew wszelkiej logice. Czas tzw. zimowy to "standardowy czas geograficzny" i latem (nawet w lipcu) po zmianie czasu na letni o godzinie 6 jest jeszcze zimno, bo słońce jest jeszcze na tyle nisko, że trzeba brać coś na siebie oprócz cienkiej koszulki, aby nie marznąć, a potem nosić po południu ze sobą zbędne okrycie. Ponadto przy obecnym czasie letnim, już w połowie września o 6 rano jest jeszcze ciemno, a do planowanej zmiany na "zimowy" czyli koniec października wschód słońca jeszcze się opóźni. REASUMUJĄC: JESTEM PRZECIWNY ZMIANOM CZASU i ZOSTAWIŁBYM CZAS /geograficzny/BIOLOGICZNY (tzw. ZIMOWY).
Trzeba odwrotnie postawić pytanie: kto jest za zmianą czasu na letni? JAK MAM ZAGŁOSOWAĆ, jeśli uważam, że należy JESZCE TYLKO RAZ ZMIENIĆ czas w październiku 2017r i NIE ZMIENIAĆ CZASU NA LETNI? Jeżeli ingerować w sprawę zmiany czasu to mądrze, z głową, a nie wbrew wszelkiej logice. Czas tzw. zimowy to "standardowy czas geograficzny" i latem (nawet w lipcu) po zmianie czasu na letni o godzinie 6 jest jeszcze zimno, bo słońce jest jeszcze na tyle nisko, że trzeba brać coś na siebie oprócz cienkiej koszulki, aby nie marznąć, a p... rozwiń
Avatar
Gość / 19 września 2017 o 09:29
Łopata a o której chodzi spać Twój kuń.
Avatar
Gość / 18 września 2017 o 13:03
Przecież to unia się do tego przymierza, a PSL zawłaszcza pomysł.
Avatar
UTC+2 to NASZ CZAS ! / 18 września 2017 o 11:30
Sorry, ale kto wydał taki dekret, że słońce ma górować o godz. 12 ? Moim zdaniem czas letni jest właściwy (patrz: wyniki sondaży), a zimowy to czas niemiecko-francuski.
Avatar
Gość / 16 września 2017 o 13:42
Czas skończyć ze zmianą i zostać przy UTC +1. Rosjanie wprowadzili całoroczny czas "letni" i sami potem żądali aby z niego zrezygnować.
Avatar
Gość / 16 września 2017 o 11:57
Niemcy: Syryjski muzułmanin z 4 zonami i 23 dziećmi otrzymuje 30 TYSIĘCY EURO MIESIĘCZNIE. Czy PSL i PO nadal za relokacja islamistów do Polski?
Avatar
Gość / 16 września 2017 o 11:49
Jarubas 1,7% - dobranoc panom.
Avatar
Gość / 16 września 2017 o 11:48
BUAAAHHHAAAAA :)
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 0 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 0 0

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 0 0

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 0 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 0 1

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 35 6

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 7

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 4

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 7 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub 1 2

U dominikanów rozpoczął się kolejny remont – tym razem w zachodnim skrzydle klasztoru. W wyremontowanych salach ma działać od przyszłego roku klub samopomocy.

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej 0 0

Jest dwóch chętnych do remontu ul. Wielkopolskiej między Roztoczem a Małopolską. Ich oferty zostały wczoraj otwarte w Zarządzie Dróg i Mostów, który zakładał, że na odnowę jezdni wystarczy 470 tys. zł.