niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Kontrola rekordowa, a pieniędzy nie widać. Spór miasta z firmą prowadzącą szkoły

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 września 2014, 17:45
Autor: Dominik Smaga

Już ponad rok trwa spór miasta z firmą prowadzącą prywatne szkoły. Miasto żąda od niej zwrotu 3 mln zł dotacji, które zdaniem urzędników zostały wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem. Firma nie daje za wygraną i twierdzi, że nic zwracać nie musi.

O tym, że dotacja została wykorzystana w niewłaściwy sposób Urząd Miasta informował już w lipcu zeszłego roku. Zaraz po tym, jak miejscy kontrolerzy sprawdzili, co działo się z miejskimi dotacjami przyznanymi w 2010 r. łódzkiej spółce COSINUS na prowadzenie w Lublinie 12 szkół.

Kontrolerzy nie mieli zastrzeżeń tylko do tego, jak wydano 671 tys. zł, zażądali zwrotu całej reszty pieniędzy, co wraz z odsetkami zamknęło się kwotą 3 mln zł. I pod tym względem była to rekordowa kontrola spośród tych, które Ratusz przeprowadził w dotowanych przez siebie szkołach. Ale miasto do dziś nie zdołało odzyskać tych pieniędzy.

Spółka pobierała dotacje na swoje konto, a nie na rachunki szkół. Pieniądze były później przelewane między placówkami, co dla Ratusza nie było wystarczającym dowodem na to, że dotarły tam, gdzie trzeba. Zdaniem urzędników prawo wymagało, by to szkoła, a nie jej właściciel była pracodawcą dla nauczycieli, podatnikiem i podmiotem przyjmującym dotację. Kontrolerzy kwestionowali również wydatki na utrzymanie biura w Lublinie i reklamę swych szkół.

- Firma nie zgadza się z naszymi wnioskami i nie uznaje zasadności zwrotu ani złotówki z kwoty, której żądamy - mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik Ratusza. I wyjaśnia, że firma uznaje wydatki na reklamę za prawidłowe i zgodne z przeznaczeniem dotacji, powołuje się też na inne orzecznictwo w sprawie kompetencji organu prowadzącego szkołę.

COSINUS nie zgodził się na zwrot pieniędzy i wystosował oficjalne pismo w tej sprawie.

- Wezwaliśmy kontrolowany podmiot do ponownego przedstawienia dokumentacji. COSINUS poprosił o przesunięcie terminu z listopada na luty i przychyliliśmy się do tej prośby. Potem konieczne okazały się dodatkowe wyjaśnienia. Dokumentacja wpłynęła w sierpniu - tłumaczy Krzyżanowska. Procedura trwa nadal, teraz Urząd Miasta musi przeanalizować 10 segregatorów z materiałami przekazanymi przez właściciela szkół.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin szkoła ratusz cosinus
BudŻet
gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

BudŻet
BudŻet (25 września 2014 o 21:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zanim był wewnętrzny audyt, to nieprawidłowości wytknęła RIO.

Tyle, że skąd wiedzieć to redaktorowi jak wyniki kontroli RIO nie zostały przez "ratusz" zamieszczone w BIP UML?

Tak na własne życzenie jesteście robieni w "bambuko" przez całą tę samorządową kadencję przez jej  głównych beneficjentów.

Rozwiń
gość
gość (25 września 2014 o 18:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Skoro prywatne to po co dotować???

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!