wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Kościół św. Piotra Apostoła: Chcą wyremontować świątynię i urządzić muzea

Dodano: 18 lutego 2017, 15:51

Ks. Bogusław Suszyło, rektor kościoła św. Piotra Apostoła szacuje, że wartość zaplanowanych prac to ok. 6 mln zł
Ks. Bogusław Suszyło, rektor kościoła św. Piotra Apostoła szacuje, że wartość zaplanowanych prac to ok. 6 mln zł

Plan jest taki: zrobić remont i urządzić muzea - historii świątyni i „Solidarności”. Duchowni z kościoła pobernardyńskiego starają się o unijne dofinansowanie planowanych prac

– Wnioskodawcą projektu, w którym oprócz nas uczestniczy archikatedra lubelska jak też fara w Kazimierzu Dolnym jest Archidiecezja Lubelska – mówi ks. Bogusław Suszyło, rektor kościoła św. Piotra Apostoła w Lublinie. – W naszym kościele chcielibyśmy zrobić remont całego prezbiterium, ołtarza głównego i ambony jak też XIX-wiecznej polichromii. W planach jest też wymiana posadzki i wykonanie ogrzewania podłogowego. Planowane jest również zrobienie muzeów – w tym muzeum historii naszego kościoła, który za rok będzie miał jubileusz 400-lecia sprowadzenia do Lublina sióstr bernardynek. W 2017 roku minie 400 lat od momentu postawienia w miejscu obecnej świątyni drewnianego kościółka.

Muzeum historii kościoła przy ul. Królewskiej 9 planowane jest przy kryptach, które znajdują się pod prezbiterium. W planach jest też stworzenie innych muzeów.

– Myślimy o muzeum Drogi Neokatechumenalnej, ponieważ tutaj w 1975 roku powstała pierwsza w Polsce wspólnota – wyjaśnia ks. rektor Suszyło. – Chcielibyśmy aby to muzeum powstało także na poziomie krypt. I dodaje: W planach jest też muzeum „Solidarności”, czyli ruchu, który powstał na początku lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku.

Powodów, aby takie miejsce powstało właśnie przy tym lubelskim kościele wiele. – Wiele osób modliło się tu za tych, którzy byli represjonowani – mówi rektor kościoła św. Piotra Apostoła w Lublinie. – Były tu odprawiane msze za Ojczyznę. Później, kiedy porwano księdza Jerzego Popiełuszkę ludzie przychodzili spontanicznie do naszej świątyni. Od tego czasu, co miesiąc, każdego 19 dnia w rocznicę śmierci ks. Popiełuszki (kapelana Solidarności - red.) sprawowana jest Eucharystia w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem ks. Jerzego. Teraz przy jego relikwiach.

Muzeum „Solidarności” mieściłoby się na pierwszym piętrze, tym bardziej, że w pobliżu kościoła siedzibę ma Region Środkowo-Wschodni „Solidarności”. – A poza tym to przecież w miastach naszego regionu – w Świdniku i w Lublinie wszystko się zaczęło – dodaje ksiądz. – Ufamy, że w tym muzeum znalazłyby się pierwsze sztandary „Solidarności”, pierwsze odznaki, ale również zdjęcia z tamtego okresu, historie, mikrofilmy. Wszystko to, co upamiętni tamten czas, da lekcje potomnym – planuje rektor.

Oczywiście aby muzea mogły powstać, konieczny będzie remont pomieszczeń. – Plan zakłada powiększenie znajdującego się w kościele przejścia do krypt – dodaje ks. rektor Suszyło. – Ma być również przebudowana klatka schodowa (w części gdzie mieściły się pomieszczenia zakonne). Planowany jest też montaż windy.

Więcej informacji o kościele na stronie internetowej swpiotr.lublin.pl

Czytaj więcej o: Lublin Kościół remont
KZ NSZZ
lela
jk
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. (19 lutego 2017 o 12:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Rozwiń
lela
lela (18 lutego 2017 o 20:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przecież rzym to najbogatsze państwo i co nie stać ich na utrzymywanie kosciołów
Rozwiń
jk
jk (18 lutego 2017 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
W tym kościele czekaliśmy na wiadomość co dzieje się z księdzem Jerzym Popiełuszko .Co się stało wszyscy normalni wiedzą i chociaż dzisiaj mieszkam po za Lublinem oddam ostatni grosz na tą świątynię jeżeli będzie trzeba.
po pierwsze księza są po to aby się modlićo swoje owieczki a nie wcinać do polityki, po drugie popiełuszko został zamrodowany chociaż tylko głosił kazania polityczne a walęsa ma sie bardzo dobrze, a niby skakał przez płot.
Rozwiń
Gość
Gość (18 lutego 2017 o 18:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest właściwa decyzja. Wielu krzykaczy przeminęło i przeminie, a mury świątyni przetrwają.
Rozwiń
Gość
Gość (18 lutego 2017 o 17:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W tym kościele czekaliśmy na wiadomość co dzieje się z księdzem Jerzym Popiełuszko .Co się stało wszyscy normalni wiedzą i chociaż dzisiaj mieszkam po za Lublinem oddam ostatni grosz na tą świątynię jeżeli będzie trzeba.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!