niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Ks. prof. Tadeusz Styczeń nie żyje. Był przyjacielem Jana Pawła II

  Edytuj ten wpis
Autor: mb, lm, j

Dziś zmarł ksiądz Tadeusz Styczeń. Był bliskim współpracownikiem i przyjacielem Jana Pawła II. Miał 79 lat.

- Dziś rano odszedł do Pana Ksiądz Profesor Tadeusz Styczeń SDS, filozof, etyk, wieloletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II - podaje strona Internetowa KUL.

Ksiądz Styczeń zmarł dziś o godz. 5 rano. Ostatnio przebywał w Domu Sióstr w Trzebnicy koło Wrocławia. Przez ostatnie dwa tygodnie był szpitalu. Był bardzo chory. Miał m.in. chorobę Alzheimera i żółtaczkę typu c.

- Jeszcze dziś podczas porannej mszy świętej modliliśmy się za jego zdrowie - mówi Beata Górka, rzecznik KUL. - Dopiero później dotarła do nas ta smutna informacja.

Na razie nie wiadomo, gdzie i kiedy duchowny zostanie pochowany. Jego rodzina pochodzi z Krakowa, ale zgodnie z prawem kościelnym ciało zmarłego zakonnika "należy" do zakonu.

Ksiądz Styczeń był przyjacielem Jana Pawła II. Karol Wojtyła był promotorem jego pracy magisterskiej i doktorskiej. Pracował w Katedrze Etyki KUL. Zajmował się głównie etyką, metaetyką i wartością życia człowieka.

Miał 79 lat.

Ksiądz profesor Tadeusz StyczeńUrodził się w Wołowicach pod Krakowem 21 grudnia 1931 roku. Ukończył studia teologiczne na Wydziale Teologicznym UJ w Krakowie, święcenia kapłańskie przyjął w Zgromadzeniu Zakonnym Salwatorianów w roku 1955 w Krakowie.

Ukończył studia filozoficzne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ze specjalizacją w zakresie filozofii moralnej przy Katedrze Etyki kierowanej przez księdza docenta dra hab. prof. honorowego KUL Karola Wojtyłę.

W roku 1981 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. W roku 1992 - tytuł profesora oraz stanowisko profesora zwyczajnego.

Od roku 1978 do 2002 kierownik Katedry i Zakładu Etyki KUL, w latach 1982-2006 dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL, redaktor naczelny kwartalnika "Etos” (1988-2006).

W roku 1975 Visiting Professor Uniwersytetu Jana Gutenberga w Mainz. Profesor Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Lateraneńskim w Rzymie. Członek współzałożyciel i członek Senatu International Academy of Philosophy w Dallas, USA (1981).

Członek Societas Ethica, Towarzystwa Naukowego KUL, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Od 1981 roku Konsultor Papieskiej Rady do Spraw Rodziny. Członek Rady Naukowej Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie Łomiankach, którego założycielem i wieloletnim dyrektorem był ks. abp prof. Kazimierz Majdański.

Redaktor "Roczników Filozoficznych” KUL (z. 2), współredaktor czasopisma "Aletheia” (IAP, Liechtenstein), współredaktor kwartalnika "Anthropotes”, Uniwersytet Lateraneński, Rzym; współpracownik czasopism "Il Nuovo Areopago" i "La Nuova Europa". Ekspert Senackiej Komisji do Spraw Konstytucji. W latach 1994-2004 członek Rady Zarządzającej Papieskiej Akademii Życia. W 1994 roku gościnne wykłady w Ateneo Romano della Santa Croce w Rzymie.

Doktor honoris causa Uniwersytetu Nawarry w Pamplonie i Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Pan Od Roboty
Jola
nick
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Pan Od Roboty
Pan Od Roboty (15 października 2010 o 08:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='nick' date='14 październik 2010 - 14:18 ' timestamp='1287058694' post='361677']
Komentatorom,którzy uważają że najwięcej robią dla świata i są najmądrzejsi życzę aby wszelkie pieniądze które wyliczają innym otrzymali do swojej kieszeni i zabrali ze sobą do grobu.Zanim się nimi nie udławią.
[/quote]

Ja też sobie tego życzę Krzysiu bo nie lubię jak moja ciężko zarobiona kasa idzie na jakąś pieprzoną sektę.
Rozwiń
Jola
Jola (14 października 2010 o 17:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znalazłam swój indeks z autografem Księdza. Łza mi się w oku zakręciła, bo nieczęsto spotyka się na swojej drodze ludzi prawych, mądrych i przyjaznych studentom. Niektórym koloratka przeszkadza w zauważeniu człowieczeństwa pod nią. Proszę was, nie uogólniajcie. Wśród księży zdarzają się wspaniali ludzie. Tacy, jak ks. Styczeń.
Rozwiń
nick
nick (14 października 2010 o 14:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Komentatorom,którzy uważają że najwięcej robią dla świata i są najmądrzejsi życzę aby wszelkie pieniądze które wyliczają innym otrzymali do swojej kieszeni i zabrali ze sobą do grobu.Zanim się nimi nie udławią.
Rozwiń
żenada te Wasze komentarze
żenada te Wasze komentarze (14 października 2010 o 14:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie
Rozwiń
Pan Od Historii
Pan Od Historii (14 października 2010 o 12:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='michalll' date='14 październik 2010 - 12:07 ' timestamp='1287050848' post='361601']
Pozdrawiam, dalej klękajcie przed księdzem w kościele.
[/quote]

Oby tylko w kościele.
Na razie "tylko" nasza kasa idzie na czarnych i "tylko" coraz młodsze dzieci muszą się legitymować oceną z religii.
Co stoi na przeszkodzie aby wprowadzić przymus oddawania honorów watykańczykom zawsze i wszędzie ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!