czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Kto będzie wywoził śmieci w Lublinie? Są opóźnienia

Dodano: 10 września 2015, 10:44
Autor: Dominik Smaga

Nieubłaganie kurczy się czas, w którym Ratusz musi zapewnić wywóz śmieci od mieszkańców znacznej części miasta. Umowa na tę usługę wygaśnie z końcem miesiąca, a wybór nowego wykonawcy stale się przedłuża. Sprawa dotyczy co czwartej rodziny w Lublinie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Odbiór odpadów od mieszkańców zapewniony jest teraz w każdym z siedmiu sektorów, na które podzielony został Lublin. Gwarantujące to umowy mają jednak różne daty obowiązywania. W pięciu sektorach umowy te wygasną z końcem roku, ale wcześniej, bo już 30 września przestanie obowiązywać umowa na pozostałe dwa sektory.

Obejmują one Wieniawę, Śródmieście, Stare Miasto, Bronowice, Kośminek, Dziesiątą, Głusk, Abramowice i dzielnicę Za Cukrownią. To dlatego zawarcie nowych umów jest w jednych dzielnicach sprawą bardziej pilną, niż w innych.

Nowe zlecenia na wywóz śmieci (ważne do połowy roku 2018) mają być udzielone firmom wybranym w przetargu, który Urząd Miasta ogłosił w połowie sierpnia. Ale nie zostały wybrane do dzisiaj, a przetarg „łapie” kolejne opóźnienia. Zainteresowane zleceniem firmy mają liczne pytania i zastrzeżenia do warunków postawionych przez miasto. Termin składania ofert był przesuwany już kilkakrotnie, a najnowszy to 15 września, o ile znów coś się nie opóźni.

Z powodu tych opóźnień nie ma już pewności, że przed końcem września miasto zdoła prawomocnie rozstrzygnąć przetarg i zawrzeć umowy gwarantujące odbiór odpadów. A dodajmy, że wszystko musi się odbyć z odpowiednim wyprzedzeniem, by firmy miały czas na dostarczenie pojemników i worków na śmieci do bloków i domów jednorodzinnych.

– Niezależnie od tego, jak się potoczy sprawa, mieszkańcy będą mieli zapewniony wywóz odpadów – obiecuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Zainteresowanych jest sporo, bo we wspomnianych dwóch sektorach znajduje się ponad 35 tys. gospodarstw domowych, czyli niemal 27 proc. wszystkich, które są w Lublinie.

Miasto nie przygotowało jeszcze „planu B” na wypadek, gdyby nie udało się rozstrzygnąć przetargu na czas. Wiadomo, że w grę nie wchodzi już udzielenie kolejnego zamówienia uzupełniającego, bo możliwości zawarcia takiej umowy Ratusz już wyczerpał. – Wewnątrz urzędu trwają rozmowy dotyczące tego, na jakiej podstawie zlecić tymczasowo wywóz śmieci. Nie doszło jeszcze do ostatecznych ustaleń – mówi Krzyżanowska.

Użytkownik niezarejestrowany
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 września 2017 o 15:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bylo dobrze jak wywozka zajmowalo sie KOMEKO ale ktos nie dostal w lape i musialo dojsc do zmiany,teraz tym nowy ciagle cos przeszkadz podjazdy pod budwnki za ciasne ,wiec po chodnikach trawnikach gdzie sie tylko da,teraz znowu umowa nie podpisana wiec smietniki kipia ,ciekawe kto je wysprzata i wywiezie te tony odpadow ? A tak przy okazji kto jest odpowiedzialny za dostarczenie pojemnikow do sortowania odpadow ,bo jak na rarazie co mi z tego ze ja sortuje jak i tak wszystko laduje w tym samym kuble.
Rozwiń
Gość
Gość (11 września 2015 o 07:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy Łysoń wywiąze się ze swoich ( lewych ) zobowiązań? W 2013 r podniósł cenę wywozu śmieci zwiększając z 15 PLN na 25 PLN ( mieszkanie w bloku ) i miał odbiorca śmieci dostarczyć pod blok pojemnik na suchą frakcję. Mija już 26 m-c od podwyżki a pojemnika jak nie było to nie ma. Ale Ratusz forsę wyższą zgarnia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!